İşlemci değişimi sonrası format gerekir mi?

aston166

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ryzen 5 1600X işlemcimi Ryzen 7 3700X işlemci ile değiştireceğim. Yeni işlemciyi taktığımda format atmam şart mı? Herhangi bir problem yaşar mıyım?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
''Donanım değişikliği algılandı'' gibisinden bir uyarı verir bilgisayar daha boot atmadan önce. Oradan hazır BIOS profillerinden birini seçebilirsin ya da BIOS'u fabrika ayarlarına döndürebilirsin. En azından MSI anakartımda 3 kere Ryzen işlemci değiştirdim(R3 1300X-R5 3600-R53600XT).

Her seferinde tak-çalıştır şeklinde basit bir tecrübe yaşadım. Daha ucuz anakartlar için konuşamam fakat en en kötü ihtimalle bir şeyler ters giderse CMOS sıfırlarsın olur biter.

Önemli not: Kullandığın BIOS sürümünün 3000 serisi desteklediğinden emin ol, yoksa çalıştıramazsın.

Konuyu hortlattığım için çok üzgünüm fakat . R3 1200 işlemciden R5 5500 işlemciye geçiş yaptım . Anakart (Asus Prime a320MR) oyuna girdiğim zaman oyun donup atıyor ve Wattman hatası veriyor format işe yarar mı yoksa başka bir işlem mi gerekli ?

Bıos , Windows , Driverlar güncel.

@yusufbaba16 bende aynı sorunu yaşadım.
Foxconn 2abf anakartıma (baya eski bir anakart) i5 2500 taktım. Önce mouse imleci dahi ekranda herşey dondu, sonra kapatıp açınca windows başlatılıyor ekranında dondu kaldı. Format ile düzelir mi ? yoksa başka bir işlemci mi denemem gerekiyor ?

Yeni konular

Geri
Yukarı