Rehber İşlemci değişimi sonrası format atılmalı mı?

VENGEANCE ANGEL

Kilopat
Makaleler
1
Yer
ANKARA
Daha fazla  
Meslek
Esnaf
Evet arkadaşlar, tartışmaya fazlasıyla açık ve çok kişi tarafından merak edilen ve sorulan bir soruyla geldim. İşlemci değiştirdikten sonra format atmaya gerek var mı?

Ben var olduğuna kanaat getirdim.

Bilenler bilir, çok sancılı bir dönemden geçtim, i5-6500'den i7-7700K'ya terfi ettim. Format atmaya gerek duymamıştım, zaten büyük çoğunluk format atmaya gerek yok diyordu orada burada.

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz üzere;
i7-7700K işlemci 4 çekirdek 8 thread olmasına rağmen soldaki resimde (format atmadan öncesi) 4 thread görünüyor. Görev yöneticisinin ekran görüntüsünü almayı unutmuşum. 2 çekirdek 4 thread görünüyordu ve bilgisayar boşta olmasına rağmen işlemci hızı temel frekansı 4.20 GHz'de sabit çalışıyordu. L1-L2-L3 Önbellekler de olması gerektiği değerler değildi, daha düşük görünüyordu. Performans kaybı da mevcuttu, bir garip çalışıyordu sistem.

Format attıktan sonra sağdaki resimde göreceğiniz üzere, bilgisayar boştayken %1 0,98 GHz e kadar düşüyor. Hatta %0 a düştüğünü bile gördüm. Sabit 4.20 GHz'de çalışmıyor, ihtiyaç halinde turbo frekansı 4.50 GHz'e bile çıkıyor. Formattan sonra stabiliteyi yakaladım çok şükür. Sıkıntısız kullanıyorum.

Dipnot: İşlemciyi kontrol eden zımbırtının adı Intel Management Engine Interface. Artık sürücülerden mi denir, işlemci değişimi sonrası eski işlemcinin yapılandırılmış ayarları kaldığı için mi denir, yoksa nesil değiştiği için midir bilemiyorum. İşlemcinin performans, hız ayarlarını Kayıt Defterinden IntelPPM üzerinden kontrol ediyoruz malum.

Sonuç olarak işlemci değişimi sonrası format atılması gerekiyormuş.

Corsair Vengeance LPX RAM'lerle sistem hiçbir şekilde boot etmiyor, bu durumu yaşayan birkaç kişi daha varmış, Google Amca'dan bulabilirsiniz. Bu işlemci için RAM alırken dikkatli olmakta fayda var.

Dosya Ekleri

• Ek Açıklama 2024-03-21 040530.png
    Ek Açıklama 2024-03-21 040530.png
    33,2 KB · Görüntüleme: 1.334
  • Ek Açıklama 2024-03-21 055132.png
    Ek Açıklama 2024-03-21 055132.png
    37,7 KB · Görüntüleme: 174
  • 1712258726976.png
    1712258726976.png
    38,8 KB · Görüntüleme: 173
Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncellemek gerekebilir, yeni işlemcinin driverlerini yüklemek gerekir ki windows otomatik yükler, ancak normal şartlarda işletim sistemini yeniden kurmaya gerek yok.Intel management engine direkt işlemci üzerinde yüklü zaten, eski ayarların kalması gibi bir durum olmaz.

Sizin sorununuz muhtemelen BIOS güncel olmadığı için yeni CPU'yu tanımamasından kaynaklandı.

BIOS güncellemek gerekebilir, yeni işlemcinin driverlerini yüklemek gerekir ki windows otomatik yükler, ancak normal şartlarda işletim sistemini yeniden kurmaya gerek yok.Intel management engine direkt işlemci üzerinde yüklü zaten, eski ayarların kalması gibi bir durum olmaz.

Sizin sorununuz muhtemelen BIOS güncel olmadığı için yeni CPU'yu tanımamasından kaynaklandı.
BIOS günceldi. Yeni CPU tanımasa sistem hiç boot edemezdi.

İşlemci değişimi sonrası, Sfc/scannow DISM komutlarını kullanın hiçbir sorun olmaz. Son ihtimal BIOS pilini çekin ve sıfırlayın sonra tekrar BIOS ayarlarını yapın ve kullanın. Sorunsuz kullanabilirsiniz. R3 2200G ve R5 3600 arasında bir dönem sürekli geçiş yaptım hiçbir sıkıntı yaşamadım bu yolla.

Aynı familyadan işlemciler boot edilir, yanlış konfigürasyonla çalışır. Sizinki farklı familyalarmış dikkat etmedim, doğru çalışmaması gerekirdi. Ama yine de durumun formatla bir alakası yok.
Tam olarak neyle alakası var peki anlatır mısın?

İşlemci değişimi sonrası, Sfc/scannow DISM komutlarını kullanın hiçbir sorun olmaz. Son ihtimal BIOS pilini çekin ve sıfırlayın sonra tekrar BIOS ayarlarını yapın ve kullanın. Sorunsuz kullanabilirsiniz. R3 2200G ve R5 3600 arasında bir dönem sürekli geçiş yaptım hiçbir sıkıntı yaşamadım bu yolla.

İşlemci değiştirdiğin zaman zaten BIOS sıfırlanmıyor mu? Yeni nesil anakartlarda TPM bile sıfırlanıyor hatta POST ekranında uyarı atıyor. Benim anakartım CPU or Memory Changed dedi, BIOS default oldu, girdim yeniden konfigüre ettim. 2 işlemci arasında sürekli geçiş yaptığına göre sürekli BIOS'un sıfırlanmıştır ve yeniden ayar yapmışsındır.

Bunu bilmemene imkan yok ama ne hikmetse BIOS sıfırla demişsin garip.

Son düzenleme:

İşlemci değiştirdiğin zaman zaten BIOS sıfırlanmıyor mu? Yeni nesil anakartlarda TPM bile sıfırlanıyor hatta POST ekranında uyarı atıyor. Benim anakartım CPU or Memory Changed dedi, BIOS default oldu, girdim yeniden konfigüre ettim. 2 işlemci arasında sürekli geçiş yaptığına göre sürekli BIOS'un sıfırlanmıştır ve yeniden ayar yapmışsındır.

Bunu biliyorum ama bazı durumlarda yine de yapınca düzelebiliyor başıma geldi elbette sök tak yapınca BIOS sifirlandiğıni biliyorum.

İşlemci değiştirdiğin zaman zaten BIOS sıfırlanmıyor mu? Yeni nesil anakartlarda TPM bile sıfırlanıyor hatta post ekranında uyarı atıyor. Benim anakartım CPU or Memory changed dedi, BIOS default oldu, girdim yeniden konfigüre ettim. 2 işlemci arasında sürekli geçiş yaptığına göre sürekli BIOS'un sıfırlanmıştır ve yeniden ayar yapmışsındır.

Doğru söylüyorsun arkadaş yeni işlemci aldı post ekranında uyarı gelmişti TPM ile alakalı.

Sysprep. Format atmadan büyük donanım değişikliği yapıyorsan çözüm bu. Tüm sürücülerin baştan oluşması gerekiyor. DISM ile hallolacak iş değil. Hatta yeni donanımlarda uygulama şeklindeki aygıt sürücüleri yüzünden şart oldu gibi format.

Önerdiğim bir şey değil ama sırf denemek, SSD'nin içini merak ettiğim için i5 9300H laptop diskini R3 2200G sisteme taktım ben de. Güzelce de açıldı. Bir nebze de şans işi diyelim.

Aşağıdaki fotoğraflarda gördüğünüz üzere;
i7-7700K işlemci 4 çekirdek 8 thread olmasına rağmen soldaki resimde (format atmadan öncesi) 4 thread görünüyor. Görev yöneticisinin ekran görüntüsünü almayı unutmuşum. 2 çekirdek 4 thread görünüyordu ve bilgisayar boşta olmasına rağmen işlemci hızı temel frekansı 4.20 GHz'de sabit çalışıyordu. L1-L2-L3 Önbellekler de olması gerektiği değerler değildi, daha düşük görünüyordu. Performans kaybı da mevcuttu, bir garip çalışıyordu sistem.
Eğer aygıt yöneticisine girseydiniz ve gizli donanımları gösteri işaretleseydiniz görebilirdiniz orada işlemciyi.

En azından iyi tarafından bakın, problem kendi çözümünü göstermiş.

Yeni konular

Geri
Yukarı