İşlemci değişimi sonrası mavi ekran ve reset sorunu

yemresndk

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Yaklaşık 3 yıldır kullandığım sistemimi yavaş yavaş güncellemek amacıyla yeni bir işlemci aldım. Fakat BIOS'u 3 bin serisine uygun güncellememe rağmen 1-2 defa dışında onlarca kez mavi ekran hatası ile masaüstüne ulaşamadım. Masaüstüne geldiğim zaman ise 5 dakika kadar dayanıyor ve o süre zarfında fare hareketlerinde takılmalar, ses aygıtlarını görmemeler, uygulama çökmeleri gibi enteresan hatalar görülüyor. Windows dosyaları ile ilgili bir problem vardır diye, USB üzerinden format atmaya çalıştım, Windows kurulum ekranına gelir gelmez yine mavi ekran hatası veriyor. Eski işlemciyi taktığım zaman ise eskisi gibi çalışmaya devam edebiliyorum.

Sistemim imza kısmında da yazdığım gibi şu şekildedir;
  • MSI B350M GAMING PRO.
  • ASUS ROG STRIX RX580 8 GB top Edition.
  • 1500X'den 3600X'e geçtim.
  • Corsair 2400MHz (2*8 GB) (anakartın uyumluluk listesinde yok, fakat 3 yıldır kullanıyorum.)
  • Corsair 550W.
Memtest ile test ettim, fakat hiçbir hata bulunamadı.
Minidump dosyalarını Recep Baltaş'ın analiz videosunu izleyerek inceledim. Sadece düne ait mavi ekran hata kayıtları gözüküyor, ondan önceki gün onlarca kere aldığım mavi ekran kayıtları bulunmuyor.

Minidump dosyalarımın linki: Minidump

Ben kısaca aldığım mavi ekranların IMAGE_NAME'lerini belirtiyim. Aslında daha fazla vardı, fakat dediğim gibi kayıtları olamadığı için yazamadım.

MEMORY_MANAGEMENT (bu linkte paylaştığım dump dosyalarında yok, fakat ben böyle bir hata aldığımı hatırladığım için yazdım.)
ntkrmlmp.exe.
Memory. Corruption.

Analiz videosundan anladığıma göre problem RAM kaynaklı. Dün işlemcinin arızalı olduğunu düşünerek aldığım yere servise verdim, kontrol edilecek. Eğer ki problemim RAM ile alakalı ise bunu satmam etik olur mu? Sonuçta 1500X ile 3 yıldır sorunsuz kullanıyorum ve Memtest'den sorunsuz geçti.

Güncelleme olmuştur hocam. Sistemi tekrar başlatın.

Teşekkürler, işlemcim servisten gelir gelmez deneyip durumu yazacağım.
Teşekkür ederim, işlemci servisten gelince, sorun düzelmez ise deneyeceğim.
İşlemci geldi, problem görülmemiş. Chipset driverini güncellediğimden bahsettim alırken işlemciyi, mavi ekran hatasının onunla alakası olmadığını RAM ya da anakart kaynaklı olduğunu söylediler ve dedikleri gibi oldu.

Arkadaşımdan RAM aldım, bilgisayar açıldı, fakat sistem kararsızlığı devam ediyordu. Kendi RAM'imle yapamadığım formatlama işini bu RAM'le yaptım ve hiç problem kalmadı. Problemin RAM kaynaklı olduğu anlaşıldı. Memtest'te hiçbir hata bulunamamasına rağmen bu şekilde olabiliyormuş.

@@ViooYa fakat artık yeni bir problemim var. Anakartın sitesi üzerinde ekran kartının driverı olan AMD graphic driver'ı (Radeon Software) kuramıyorum. Error 182 hatası alıyorum. Bu yüzden bilgisayara format atmama rağmen DDU ile ekran kartı sürücülerini kaldırdım. Tekrar denedim, yine aynı hatayı alıyorum. Onun yerine ekran kartının sitesinde 18.10.16 WHQL sürümünü indirip kurmayı başardım.

20.4.2 WHQL sürümünü de indirdim, fakat exe dosyasını tıkladığım zaman NSIS error - error launching installer hatası alıyorum.

Windows dosyalarını CMD üzerinde kontrol ettim, hata bulunmadı. Windows Update'leri de yaptım.

Ekran Alıntısı 2 olarak paylaştığım resimdeki hata 18.10.16 sürümünü yükledikten sonra çıkıyor, belki hatanın anlaşılmasında yardımcı olur diye paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.PNG
    86,3 KB · Görüntüleme: 21
  • Ekran Alıntısı2.PNG
    17,5 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…