İşlemci değişimi sonrası yüksek ısı ve çekirdek sorunu

sonicnix

Centipat
Merhaba Foxconn G41mxe / G41MXE-K model anakartıma takılı olan Intel Pentium E6300 model işlemciyi, Intel Xeon E5440 ile değiştirdim. İşlemciyi bilgisayarım okudu açıldı fakat ısınma, çekirdek ve önbellek sorunları var. Yeni işlemciyi taktıktan sonra direk BIOS'a girip sıcaklık değerine baktım 40 dereceydi (E6300 takılı iken de baktığımda 42 dereceydi). Bilgisayarımı açtıktan sonra Coretemp'i açtım ve sıcaklık değerlerine baktığımda boşta 60 derece yükte 80 derecelere çıktığını ve çekirdek sayısının 2 olduğunu gördüm (normalde 4 çekirdekli işlemci). Bir terslik olduğunu anladım ve direkt aygıt yöneticisini açtım. Aygıt yöneticisinde 4 çekirdekli gösteriyordu ardından görev yöneticisini açıp performans sekmesine geldiğimde çekirdekleri 2 olarak gösteriyor ve L2 önbelleğini 6 MB olarak gösteriyordu. Ne yapmam gerek PC resmen kafayı yedi her baktığım yer farklı şeyleri gösteriyor bir yere bakıyorum normal bir yere bakıyorum anormal.

Son düzenleyen: Moderatör:
O Anakart a o işlemci tabiki sorun açar neye istinaden aldınız da taktınız 775 pin anakarta 771 pin işlemci uydurmak bu tarz sorunlara yol açıyor , Xeon yerine Q9650 Quad Taksanız oda 12 mb önbellek bulunduruyor ve böyle bi sorun açmazdı.

Mümkünse Quad Serisi bi işlemci takıp denerseniz büyük ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır,Anakart'ınızın maksimum desteklediği 4 çekirdek işlemci Quad olduğu için tavsiye ediyorum. Ayrıca psu ve ekran kartı gibi bilgileri de paylaşır mısınız.
Bu arkadaşın cevabı çözüm dür.
Teşekkürler hocam Sevgiler.

Burayı iyice oku.

O Anakart a o işlemci tabiki sorun açar neye istinaden aldınız da taktınız 775 pin anakarta 771 pin işlemci uydurmak bu tarz sorunlara yol açıyor , Xeon yerine Q9650 Quad Taksanız oda 12 mb önbellek bulunduruyor ve böyle bi sorun açmazdı.
Gram bilmiyorum gittigidiyor.com'dan aldığım ürünün açıklamasında LGA 775 uyumlu diyince ve fiyatı uygun gelince direk siparişi verdim. Neyse ki çekirdek ve önbellek sorununu çözdüm lakin ısınma problemi hayla devam ediyor ne yapabilirim?

Isınma Problemi psu kaynaklı veya pc de çalışan ve yüksek cpu isteyen bi proğramdan kaynaklanabilir , ama benim kesinlikle kendi fikrim uyumsuzluk problemi anakart'ı microcode ile update edip deneme şansınız varsa bi yaptırın test edin , yada kafam ağrımasın uğraşamam derseniz bi bilgisayarcıdan Xeon ile quad ı takas da edebilirsiniz , Yok oda olmaz derseniz bi işlemci alın Quad serisi 9400 veya 9650 olsun , Xeon'uda satın. Ama önce test edin Xeon kullanacaksanız microcode ile.

Mümkünse Quad Serisi bi işlemci takıp denerseniz büyük ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır,Anakart'ınızın maksimum desteklediği 4 çekirdek işlemci Quad olduğu için tavsiye ediyorum. Ayrıca psu ve ekran kartı gibi bilgileri de paylaşır mısınız.

Teşekkürler hocam Sevgiler.
Psu yu bilmiyorum ama 250 W veya 300 W ekran kartım sapphire hd 7350
Isınma Problemi psu kaynaklı veya pc de çalışan ve yüksek cpu isteyen bi proğramdan kaynaklanabilir , ama benim kesinlikle kendi fikrim uyumsuzluk problemi anakart'ı microcode ile update edip deneme şansınız varsa bi yaptırın test edin , yada kafam ağrımasın uğraşamam derseniz bi bilgisayarcıdan Xeon ile quad ı takas da edebilirsiniz , Yok oda olmaz derseniz bi işlemci alın Quad serisi 9400 veya 9650 olsun , Xeon'uda satın. Ama önce test edin Xeon kullanacaksanız microcode ile.
yüksek cpu isteyen program yok psu modelini bilmiyorum
Microcode şeyini nasıl yapacağım?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı