İşlemci/Ekran Kartı Hangisi Daha Önemli, Nasıl Tercih Edilmeli?

jackarmis

Kilopat
Ay sonu kısmetse bilgisayar toplayacağım, işlemciyi hep üst seviye alma isteği var (neden ben de bilmiyorum). Hangi kombinasyon daha iyi olur öğrenmek istiyorum. İşlemciye mi ağırlık verilmeli yoksa ekran kartına mı?

Oynayacağım oyunlar: LOL, Knight, CS, belki PUBG.

Örnek vermek gerekirse i7 9700 - 1660 Ti mı, i5 9400F - RTX 2060 mı?

İntel yerine AMD tabanlı bir sistem toplarsanız. Daha az para harcayıp daha yüksek performans alırsınız. Bu arada yoğunlaşmanız gereken parça Ekran Kartı. Ryzen 5 1600-2600-3600 serisinde bir işlemci alabilirsiniz. Oynayacağınız oyunlar çok yüksek sistem gereksinimi isteyen oyunlar değil. Fakat belli ki bütçeniz var.

İlkini alırım ben. 9700 ile 9400F arasında çok fark var. Ve 9700 sonradan ekran kartı güncelleyince 2080 Ti bile takabilirsin. Ama 9400F için maksimum RTX 2060. Sonrasında genel olarak darboğaz yapıyor. Ekran kartı oyunda daha önemli tabi de bu iki işlemci arasındaki FPS farkı ekran kartı farkını kapatır zaten. Bütçe nedir? Daha sağlıklı öneriler yapalım.

Dostum bu sorunun basit bir cevabı var . Amacın oyunsa 3K bütçenin min 2K sını ekran kartına ayrırırsın . Amacın render+oyun v.s ise 1.5K - 1.5K yapmak mantıklı olacaktır. Oyun için söylediklerinden 2.si elbette :)

Dengeli bir sistem kurulması her zaman çok önemlidir. Örneklerin arasından benim seçimim i7 9700-GTX1660Ti olur. Çünkü i7 9700 diğerine göre ciddi şekilde daha performanslı. Ama RTX2060 yerine GTX1660Ti alınırsa üzülünmez.

Arkadaşlar adam çöp bir işlemci kullanmamış 2. sistemde . i5 9400F Ryzen 5 2600 den daha performanslı bir işlemci . Buraya gelip rtx 2060 ile r5 2600 lü sistem toplayanların çoğu gelip i7 yi seç diyor. Çok net söylüyorum amacın sadece oyunsa 2. sistem. Yayın, render tarzı işlere gireceksen 1. sistem...

Ayrınca şunu belirtmek isterim elinde para varsa İtopya da ryzen 5 3600 şuan 1200 TL , alırsan oldukça karlı bir sistem olur ve 1.sistemi tercih etmememen için bir sebep daha oluşur :) .

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı