İşlemci fanı yönü nasıl olmalıdır?

efet678

Centipat
Daha fazla  
Fanın yönü önemli mi, almayı düşünüyorumda sığar mı emin değilim.

Anakartım MSI Pro H410M-B almak istedigim Gametech Freezer HD 2.4.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merak ettiğiniz şey nedir? 3 tane soru var sorunuzda.

Fan yönü önemli. Egzoz fanına hava üflemeleri lazım.
Boyut konusu kasanıza bağlı ama Gametech Freezer küçük soğutucu, kasaniz ince değilse sığacaktır.

Fanın yönü önemli mi, almayı düşünüyorumda sığar mı emin değilim.

Anakartım MSI Pro H410M-B almak istedigim Gametech Freezer HD 2.4.
Fanlar her zaman ısınan parçanın üzerindeki havayı uzaklaştıracak şekilde yerleştirilmeli, üzerine üfleyecek şekilde değil. Kasa fanları da aynı şekilde içerideki biriken sıcak havayı dışarı atacak şekilde olmalı.

Radyatörlerde ise genelde radyatöre doğru üflenir. Radyatörden dışarıya değil. Yaprakların arasındaki havayı üfleyerek uzaklaştıracak, çekerek değil.

Fanlar her zaman ısınan parçanın üzerindeki havayı uzaklaştıracak şekilde yerleştirilmeli, üzerine üfleyecek şekilde değil. Kasa fanları da aynı şekilde içerideki biriken sıcak havayı dışarı atacak şekilde olmalı.

Radyatörlerde ise genelde radyatöre doğru üflenir. Radyatörden dışarıya değil. Yaprakların arasındaki havayı üfleyerek uzaklaştıracak, çekerek değil.

Tamamdır teşekkür ederim.

Tamamdır teşekkür ederim.

Bir de çok abartmamak gerek. Isınan parça bir miktar havayla temas etmeli, havayla temas etmeden hemen havayı tahliye edersen parça ısısını havaya aktaramaz . Çok fazla çok fan taktım oh buz gibi olacak sanarken aslında soğutma performansını düşürür.

Yani temel prensip şöyle parça ısınacak, ısısını havaya aktaracak, sende ısınan havayı dışarıya atacaksın.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı