İşlemci fanını kasa üzerinde bu şekilde kullanmak sorun olur mu?

TheYavuZ

Hectopat
Daha fazla  
Boşta duran işlemci soğutucu fanımı kasa üzerinde değerlendireyim dedim normalde kasa üzerinde yatay durması gerekiyordu kablosu kısa geldiği için ve başka bir yere sabitleyemediğim için fotoğraftaki gibi yerleştirdim sorun olur mu? Düzgün bir şekilde sıcak havayı dışarı doğru atar mı? MSI Afterburner ile sıcaklıklara baktım fanı takmadan önce sıcaklık derecesi 40 ve üzeriydi fanı taktından sonra 37-38 civarı boşta 40'a çıkmıyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20221221_032451.jpg
    IMG_20221221_032451.jpg
    162,7 KB · Görüntüleme: 46
  • IMG_20221221_032457.jpg
    IMG_20221221_032457.jpg
    202,5 KB · Görüntüleme: 45
Son düzenleyen: Moderatör:
Kasa içi hava sirkülasyonunu bozmadığı müddetçe sorun olacağını düşünmüyorum;

1.JPG

Sizin durumda hava girişine ters yöne konumlanmış görünüyor. Yine bilgili arkadaşlar daha iyi yönlendirir ancak diğer egzoz fanı yönüne bakması daha doğru gibi geldi bana.

Mevcut durum;

2.JPG

Aslında alta sabitlenip yukarı bakacak şekilde konumlanabilir diye düşünüyorum.

Kasa içi hava sirkülasyonunu bozmadığı müddetçe sorun olacağını düşünmüyorum;

Eki Görüntüle 1608878

Sizin durumda hava girişine ters yöne konumlanmış görünüyor. Yine bilgili arkadaşlar daha iyi yönlendirir ancak diğer egzoz fanı yönüne bakması daha doğru gibi geldi bana.

Mevcut durum;

Eki Görüntüle 1608880

Aslında alta sabitlenip yukarı bakacak şekilde konumlanabilir diye düşünüyorum.

Kablo yetişseydi alta sabitlicektim aslında. Şu anlık herhangi bir sıkıntı var mı fan ters mi koyulması gerekiyordu.

Kablo yetişseydi alta sabitlicektim aslında. Şu anlık herhangi bir sıkıntı var mı fan ters mi koyulması gerekiyordu.
Sıcaklıklar yüksek değilse sıkıntı olmaz zaten teoride. Yaptığınız işlem sıcaklıkları yükseltmiyorsa problem olmaması lazım ama en ideal olanı önceki mesajda attığım görseldeki gibi kasa içi sirkülasyona katkı sağlayacak şekilde egzoz fanına bakacak şekliyle monte edilmesi oluyor. Kablo yetişmiyorsa ve sıcaklıklarda bir artma yoksa bu şekilde de kalabilir bence ama ekstra toz oluşturmak harici çok da bir fayda sağlar mı emin değilim. Yük altında test etmeniz lazım. Yanlış montaj sonucu sıcaklık değerlerine zararı dahi dokunabilir.

Sıcaklıklar yüksek değilse sıkıntı olmaz zaten teoride. Yaptığınız işlem sıcaklıkları yükseltmiyorsa problem olmaması lazım ama en ideal olanı önceki mesajda attığım görseldeki gibi kasa içi sirkülasyona katkı sağlayacak şekilde egzoz fanına bakacak şekliyle monte edilmesi oluyor. Kablo yetişmiyorsa ve sıcaklıklarda bir artma yoksa bu şekilde de kalabilir bence ama ekstra toz oluşturmak harici çok da bir fayda sağlar mı emin değilim. Yük altında test etmeniz lazım. Yanlış montaj sonucu sıcaklık değerlerine zararı dahi dokunabilir.

Peki hocam benim bu fanı en yakın kablo yetecek şekilde hangi pine takabilirim Anakartım: B450M-K II.

Geri
Yukarı