İşlemci fanının çok ses çıkarması

ugurboks

Decapat
Arkadaşlar benim işlemci fanı çok hızlı çalışıyor 3000-4000 RPM arası. Bu da çok ses yapıyor yani oyun bile oynayamıyorum. 4 kere işlemci fanı değiştirdim ama durum aynı hepsi de çok hızlı çalışıyor. Sorun nedir sizce neden hızlı çalışıyorlar? Bilgisayarın sıcaklığı 30 derece normal ama neden hızlı ve bilgisayar patlayacakmış gibi? Evde biri uyurken bile açamıyorum. Acaba kasa fanı alsam olur mu? Sorun çözülür mü 3000-4000 RPM dönen fan sesi azalır mı sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS'tan işlemci fanının hızını düşürebilirsin. Anakartın nedir? Söylediğin RPM çok fazla. Ses yapması normal. Fazla ısınma olmuyorsa, benim tavsiyem maksimum 1200 RPM'de kullanman olacaktır.

Fanınız 7 cm olmalı ki boyutundan dolayı RPM'i daha fazla olur ve bu daha fazla ses demektir. Fanın bağlantısı 4 pinli ise hızını kontrol edebilirsiniz. Eğer sizdeki 3 pinli ise değiştirmenizi öneririm. Kule tipi soğutmalara da bakın derim. Daha sessiz olabiliyorlar.

teşekür ederim cevaplarınız için benimki işlemci stock fanı biosdan nasıl kontrol edebiliriz acaba?
BIOS'tan işlemci fanının hızını düşürebilirsin. Anakartın nedir? Söylediğin RPM çok fazla. Ses yapması normal. Fazla ısınma olmuyorsa, benim tavsiyem maksimum 1200 RPM'de kullanman olacaktır.
anakart pegatron casperin anakartı
teşekür ederim cevaplarınız için benimki işlemci stock fanı biosdan nasıl kontrol edebiliriz acaba?

işde 1200 rpm nasıl yapıcam söylermisiniz hız nasıl azaltabilrim lütfen söyleyin?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı