İşlemci fanının pinleri mi kırık?

UnFrGvnG

Decipat
Fanı ne yapsam bir türlü oturtamadım anakarta, fanın köşelerinde ki pinlerimi döndürüyorum, ok yönü içerde deniyorum oturmuyor. Dışarıda deniyorum oturmuyor anakarta halen. Fan mı kırık acaba? Köşelerde ki okları döndürdüğümde alttaki pinler hiç hareket etmiyor bile.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2024-01-23-18-15-24-460_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-01-23-18-15-24-460_com.miui.gallery.jpg
    114,5 KB · Görüntüleme: 43
  • Screenshot_2024-01-23-18-15-27-491_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-01-23-18-15-27-491_com.miui.gallery.jpg
    43,6 KB · Görüntüleme: 38
  • Screenshot_2024-01-23-18-15-34-069_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2024-01-23-18-15-34-069_com.miui.gallery.jpg
    67 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Doğru hatırlıyorsam oturmak için döndürmüyorduk hocam. Delikleri denk getirip bastırmak lazım. Ayrıca fanda sorun görünmüyor.
Pinlere hiç bastırmadan, işlemcinin üstünde gezdiyorum fanı, hiç oturma gibi ses gelmiyor.

Önce o beyazları anakarta takacaksın sonra vida ile otturup kilitleyeceksin.
Yerine oturmuyor hocam tam olarak, sanki hiç girmiyor bile içine, üstteki oklara bastırıyorum yine girmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Pinlere hiç bastırmadan, işlemcinin üstünde gezdiyorum fanı, hiç oturma gibi ses gelmiyor.

Yerine oturmuyor hocam tam olarak, sanki hiç girmiyor bile içine, üstteki oklara bastırıyorum yine girmiyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Hocam videoyu izledim, sonuç alamayınca buraya konu açtım.
Fanın pinleri açıkken, işlemcinin etrafında gezdiriyor fanı ve fan oturuyor, benim fan hiç oturmuyor bile.

@PALOT ELAMDAR
Hocam pinler genişlediğinden dolayı anakartın deliklerine girmiyor, resmini çektim ama görünüyormu kameradan bilmiyorum.
Yapıştırıcı ile pinleri biraz yaklaştırsam girer mi sizce?

@PALOT ELAMDAR
Hocam fanın uçlarındaki o plastikleri birbirlerine yakınlaştırdım yapıştırıcı sayesinde. Tornavida ile de pinlerin oturan yerini biraz genişlettim.
Şimdi fanı işlemcinin üstünde gezdirdiğimde yerine oturuyor ama oklara bastırdığımda çıt sesleri gelmiyor, ne kadar bastırsam bastırayım hiç bir değişme olmuyor.
Benim bildiğim okları dönderdiğimde alttaki plastikler de dönmesi lazım ama benim fan dönmüyor acaba plastiklerin dönmemesinden kaynaklandığı için mi fan yerine oturmuyor?

Edit:Fanı artık hiç bişe yapmadan, işlemcinin etrafında gezdirdiğimde oturuyor fakat oklar dönmüyor.Fanın ucundaki plastiklerin biri kırıldı ve yapışkan ile birbilerine yakınlaştırmak istediğimde, yapışkan alt taraflarada yapışmış ve okları dönderemiyorum.Okları dönderdiğimde altta ki plastiklerde dönmüyor(bu yapışkanı sürmeden öncede altta ki plastikler dönmüyor du, oklar döndüğünde plastiklerin de dönmesi lazım diye biliyorum ben?)
Ve fan uçlarının biraz daha rahatça girebilmesi için tornavida ile anakartın uçlarını biraz genişlettim fanın anakarta takılan yerini.
Sizce benim yeni fan alsam oturtabilir miyim yeni fanı?
@Yiğitt35
(Hocam benim pentium lu sistem bu, lga775 pinli)

Dosya Ekleri

• IMG_20240123_185736.jpg
    IMG_20240123_185736.jpg
    145 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Keşke anakarta ve fana müdahale etmeseydiniz hocam. Oturmamasının bir diğer sebebi fanı anakarta takmadan önce o ok yönünde çevrilen ayakları yukarı doğru çekmeniz ve fanın ayaklarının ucundaki siyah çubuğun içerde kalmasını sağlamanız gerekirdi. Sonrasında fanlar oturacak ve siz sadece çapraz şekilde bastıracaktınız. Şu halde eğer anakartın soğutucu deliklerini genişlettiyseniz daha da tutmayabilir.

Keşke anakarta ve fana müdahale etmeseydiniz hocam. Oturmamasının bir diğer sebebi fanı anakarta takmadan önce o ok yönünde çevrilen ayakları yukarı doğru çekmeniz ve fanın ayaklarının ucundaki siyah çubuğun içerde kalmasını sağlamanız gerekirdi. Sonrasında fanlar oturacak ve siz sadece çapraz şekilde bastıracaktınız. Şu halde eğer anakartın soğutucu deliklerini genişlettiyseniz daha da tutmayabilir.
Biraz genişledi ya, pinin bir tanesi kırıldıda deneyeceğim yine de olmazsa da çok önemli değil, çok eski sistem zaten.3200G'li apu sistemi alacağım yakın zamanda, dedim alana kadar bunun ile idare edeyim.
Yukarı çekme olayını yen öğrendim, deneyip haber vereceğim hocam size teşekkür ederim :)

@Yiğitt35 hocam merhaba, ben yeni bilgisayar alana kadar şu benim eski sistemi açmaya inat ettim valla :D

Geçenlerde hatırlasınız fanı ankarta oturtmaya çalışıyordum ve girmiyordu, bende anakartın, fanları takılan yerleri genişletmiştim biraz yine olmadı, birde fanın ucunda ki pinleri kırmıştım, yapıştırmak istedim ve oklar artık çok zor dönmeye başladı.
Bu fanı nasıl takabilirim hocam, yeni fanmı almam lazım?
İşlemci lga 775 pinli ve fanı anakarta taktığımda oturuyor vida yerlerini genişlettiğim için ama oklara bastırdığımda kilit sesi hiç gelmiyor.

Video da da gösterdim fanı.

Biraz genişledi ya, pinin bir tanesi kırıldıda deneyeceğim yine de olmazsa da çok önemli değil, çok eski sistem zaten.3200G'li apu sistemi alacağım yakın zamanda, dedim alana kadar bunun ile idare edeyim.
Yukarı çekme olayını yen öğrendim, deneyip haber vereceğim hocam size teşekkür ederim :)

@Yiğitt35 hocam merhaba, ben yeni bilgisayar alana kadar şu benim eski sistemi açmaya inat ettim valla :D

Geçenlerde hatırlasınız fanı ankarta oturtmaya çalışıyordum ve girmiyordu, bende anakartın, fanları takılan yerleri genişletmiştim biraz yine olmadı, birde fanın ucunda ki pinleri kırmıştım, yapıştırmak istedim ve oklar artık çok zor dönmeye başladı.
Bu fanı nasıl takabilirim hocam, yeni fanmı almam lazım?
İşlemci lga 775 pinli ve fanı anakarta taktığımda oturuyor vida yerlerini genişlettiğim için ama oklara bastırdığımda kilit sesi hiç gelmiyor.

Video da da gösterdim fanı.
Birde fanı ne kadar zorlasamda girmiyor anakarta, oturuyor yerine fakat kilitlenmiyorlar pinler.

Son düzenleme:
Dediğim gibi fan boşluklarını boşuna genişlettiniz, ancak vidalı fan kullanabilirsiniz, onda sorun olacağını sanmam.

Geri
Yukarı