Çözüldü İşlemci frekansı sabit 4.5 GHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Singua

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba arkadaşlar, eskiden cihazım gerekmediğinde işlemciyi 2GHz'a kadar düşürüyordu, lazım olduğunda yük bindirip 4.5'e kadar çıkarıyordu. Artık sabit 4-4.5GHz. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu sorun sebebiyle bir hayli ısınıyor cihaz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Quick CPU uygulamasını da indirip oradan ayarlara bakabilir misin? GeForce Experience limit koyuyorsa oraya da koyuyordur diye düşünüyorum. Advanced CPU Settings'ten SpeedShift Bölümünde sınırlandırılabiliyor olması lazım Quick CPU'da.
Merhaba arkadaşlar, eskiden cihazım gerekmediğinde işlemciyi 2GHz'a kadar düşürüyordu, lazım olduğunda yük bindirip 4.5'e kadar çıkarıyordu. Artık sabit 4-4.5GHz. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bu sorun sebebiyle bir hayli ısınıyor cihaz.
İşletim sisteminiz Windows 11 değilse dengeli performans modunu açabilirsiniz direkt olarak. EPP 0 olarak ayarlanmış. Dengeli performans yani EPP 128 olarak ayarlanması lazım. Güç planı yazın arama yerine direkt oradan dengeliye geçin.

Turbo açmış olabilir misiniz? ThorttleStop indirip Disable Turbo yapın bir.

Turbo açmış olabilir misiniz? ThorttleStop indirip Disable Turbo yapın bir.
Yok yok Turbo'yu karıştırmayalım şimdi. Turbo frekansı hep yüksek tutan bir özellik değil. Çarpan limitini arttırıyor. Çarpanı hep yüksek tutmuyor. Çarpanların ne şekilde artıp ineceğini belirleyen, güç-performans dengesini kuran özellik SpeedShift (EPP)

Yok yok Turbo'yu karıştırmayalım şimdi. Turbo frekansı hep yüksek tutan bir özellik değil. Çarpan limitini arttırıyor. Çarpanı hep yüksek tutmuyor. Çarpanların ne şekilde artıp ineceğini belirleyen, güç-performans dengesini kuran özellik SpeedShift (EPP)

Doğru, ben arkada belki bir şey daha açık olup işlemciyi kullandırıyordur diye düşündüm ama boşta da değerler öyleyse haklısınız. Çok pardon. Şimdi tekrar okudum, evet benim hatam belirtmiş zaten arkadaş.

Arkadaşlar selam, sorunun kaynağını buldum fakat çözüm bulamadım. İşlemci bilgisayarda GeForce Experience yüklü değil iken MHz sabitlemiyor, yüklediğim gibi 4'e sabitliyor. Nasıl çözebilirim?

Quick CPU uygulamasını da indirip oradan ayarlara bakabilir misin? GeForce Experience limit koyuyorsa oraya da koyuyordur diye düşünüyorum. Advanced CPU Settings'ten SpeedShift Bölümünde sınırlandırılabiliyor olması lazım Quick CPU'da.

Çözüm
Quick CPU uygulamasını da indirip oradan ayarlara bakabilir misin? GeForce Experience limit koyuyorsa oraya da koyuyordur diye düşünüyorum. Advanced CPU Settings'ten speedshift bölümünde sınırlandırılabiliyor olması lazım quick CPU'da.

Teşekkürler, 3, 10GHz'a sabitledim. Her bilgisayarı açışımda yapmam mı gerek?

Teşekkürler, 3, 10GHz'a sabitledim. Her bilgisayarı açışımda yapmam mı gerek?

Sanırım yapmanız gerekiyor hocam. Ben kendimde kullanıyorum ve her açtığımda sıfırlanıyordu sanırım.

Evet, sıfırlıyor kendini. Maalesef girip tekrar yapmanız gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı