Çözüldü İşlemci GHz'de sorun olur mu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

körbiginar

Kilopat
Makaleler
14
Yer
Dreamland
Daha fazla  
Merhaba. Başlıkta sorduğum gibi. Ben bir laptop kullanıcısıyım ve işlemcim i7 9750H. Bu işlemcinin yanında görev yöneticisinde 2.60GHz olduğu yazıyor ama görev yöneticisinde yaklaşık 4 GHz gibi bir hızla çalışıyor. İşlemciye OC vb hiçbir işlem uygulamadım. Aldığımdan beri dümdüz kullanıyorum. Bu bir sorun mu? Eğer orada yazan 2.60GHz hiçbir anlam ifade etmiyorsa ya da ben anlamını yanlış anladıysam kusura bakmayın.
Ve şimdi fark ettim. Bu olay ben laptopu şarja taktığımda oluyor. Normalde 2.60'a yakın bir değer. Sanırım şarjdayken en iyi performans modunda kullandığım için böyle. Bunun bir zararı var mı?

işlemci.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Hocam bir sorun yok. Çalışması gerektiği gibi çalışıyor.
4.50GHz'e kadar frekans değeri mevcut işlemcinizde.
%100 CPU yani %100 işlemci kullanımına kadar 4.50 frekans çeviremez zaten. Çekirdekler ısındıkça frekans 2.9-3.5 GHz aralığına düşer.
Şarja takılı olmasının sebebi pil tasarrufu aktif olmadığı için. Şarjdan çıkardığınız zaman güç profili değiştiğinden işlemci kullanımı değişkenlik gösterebilir.
%100 CPU yani %100 işlemci kullanımına kadar 4.50 frekans çeviremez zaten. Çekirdekler ısındıkça frekans 2.9-3.5 GHz aralığına düşer.
Şarja takılı olmasının sebebi pil tasarrufu aktif olmadığı için. Şarjdan çıkardığınız zaman güç profili değiştiğinden işlemci kullanımı değişkenlik gösterebilir.

Çözüm

Unutmuşum cevap olarak işaretlemeyi. Sağ olun. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı