Çözüldü İşlemci güç yönetimi ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
İşlemcim i5 10210u. Windows 11 yükledikten sonra her zaman olmamakla birlikte işlemci 50 derecelerde gezinmesine rağmen frekansı 1.6 GHz'de tutuyor ve yükselmiyor. Oyunlarda işlemci darboğazı yaşıyorum. Normalde 4.2 GHz Turbo'su olmasına rağmen önceki gibi en azından 3.8'e bile çıkmıyor frekansı. Ekte verdiğim ayarlar ile bunu düzeltebilir miyim? Düzeltebiliyorsam bu ayarları nasıl yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• asfasdasfg.PNG
    asfasdasfg.PNG
    30,4 KB · Görüntüleme: 584
Çözüm
Yanlış yapmış olabilirim diye iki kere attım ilkinde az düştü diğerinde 2.6'ya kadar falan düştü.
Çok az bir Undervolt yapmalıyız.

IccMax değerlerini az da olsa arttırmalıyız.

BD PROCHOT tikini kaldırmalıyız.

Güç limitlerini de arttırmalıyız. Ama söyleyeyim. Az da olsa pil artık daha hızlı bitecektir.

Başlayalım. FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma getirin. Apply'a basın.

Ardından ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i CPU Core için -100 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Artık nasıl yapıldığını anladığınızı düşünerek:
İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100'lük Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

System Agent'i -40'lık Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Ardından FIVR sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin.

Sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

FIVR sekmesinden OK'a basarak çıkın.

TPL sekmesinin ekran görüntüsüne ihtiyacım var.
Yanlış yapmış olabilirim diye iki kere attım ilkinde az düştü diğerinde 2.6'ya kadar falan düştü.
Bu arada sisteminizi biraz tuhaf ayarlamışlar.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikinin kaldırılmış olduğuna emin olun.

SpeedStep ve C1E'yi tikleyin. Ardından ana ekranın alt kısmında Turn On butonuna basın. Onun da ardından Save tuşuna basın.
Evet zaten dediğinizi de otomatik olarak düzeltmiş olmalıyım.

Zaten şimdi biraz ısınacak ama performansı daha iyi olacak. U serisi işlemciler ısınmaya çok meyilli.

Nihai Performans modundaysa lütfen kapatın. Ekstra voltaj ve ısınmalara sebep olabiliyor. Tavsiyem Dengeli Performans.

Windows Güç ayarlarından yeni bir güç planı yapın. Dengeli olarak nitelendirin. İsmini falan da değiştirebilirsiniz. Merak etmeyin dengeli performans sizi üzmez. Bu sistemde Dengeli kullanmak çok mantıklı. Zaten ben Dengeli performansı biraz ayarlayabilirim.

1 GHz'e düşmüş. Limits sekmesinde sebebi yazabilir. Bakar mısınız?

Dengeli yada Güç tasarrufu ayarladıysanız ondan da olur.
Az önce Windows 11'de ilk yeşil ekranımı aldım hayırlı olsun.

Az önce Windows 11'de ilk yeşil ekranımı aldım hayırlı olsun.

Tamamdır sebebi belli oldu. Offset Voltage değerlerimizi eskisine geri alın hocam.
@celilemrednsmnt bu arada ThrottleStop'u açtığınız gibi değerleri eski haline yani
CPU Cache'i -60
CPU Core'u -100 değerine alın. Apply'a basmayı unutmayın. Ne kadar hızlı olursanız o kadar iyi.

Tamamdır sebebi belli oldu. Offset Voltage değerlerimizi eskisine geri alın hocam.
@celilemrednsmnt bu arada ThrottleStop'u açtığınız gibi değerleri eski haline yani
CPU Cache'i -60
CPU Core'u -100 değerine alın. Apply'a basmayı unutmayın. Ne kadar hızlı olursanız o kadar iyi.
Bu mesajınızı görmeden önce günlük kullanım deneyi yapayım dedim. Bilgisayar hafif yük altındayken şarj kablosunu gücünü kestim ve anında yeşil ekran verdi tekrardan. Şimdi dediğiniz gibi Offset Voltage değerlerini eskisine geri çevirdim ve benchmark testi yaptım işlemciye bir problem çıkmadı.

Bu mesajınızı görmeden önce günlük kullanım deneyi yapayım dedim. Bilgisayar hafif yük altındayken şarj kablosunu gücünü kestim ve anında yeşil ekran verdi tekrardan. Şimdi dediğiniz gibi Offset Voltage değerlerini eskisine geri çevirdim ve benchmark testi yaptım işlemciye bir problem çıkmadı.
Yine şarj kablosunu keser misiniz? Bu kısım önemli. Çoğu cihazda yapmaz ama yapan cihazı da burnundan getirir resmen.

Şimdi son durum nedir?
Offset'ler eski halinde, TPL'de de dediğim gibi ayarlı zaten sanırım. ThrottleStop Ana menüsü de en son bıraktığım gibiyse çok iyi.

Hocam Limits'e girin. Clear'a basın. Ardından ThrottleStop'un testi olan TS Bench'i başlatın. Test esnasında Limits sekmesinde birşeyler kırmızıya dönebilir. Dönerse Limits sekmesinin ekran görüntüsünü atın.

Yine şarj kablosunu keser misiniz? Bu kısım önemli. Çoğu cihazda yapmaz ama yapan cihazı da burnundan getirir resmen.

Şimdi son durum nedir?
Offset'ler eski halinde, TPL'de de dediğim gibi ayarlı zaten sanırım. ThrottleStop Ana menüsü de en son bıraktığım gibiyse çok iyi.

Hocam Limits'e girin. Clear'a basın. Ardından ThrottleStop'un testi olan TS Bench'i başlatın. Test esnasında Limits sekmesinde bir şeyler kırmızıya dönebilir. Dönerse Limits sekmesinin ekran görüntüsünü atın.

Bu sefer stres testi esnasında şarj kablosunu kestiğim an frekans düşürüyor, yeşil ekran yok. Ekte paylaştım istediğinizi.

Dosya Ekleri

• throttlestop.png
    throttlestop.png
    188,4 KB · Görüntüleme: 66
Bu sefer stres testi esnasında şarj kablosunu kestiğim an frekans düşürüyor, yeşil ekran yok. Ekte paylaştım istediğinizi.
Sizin sistem pile geçince performansı azaltacak şekilde ayarlanmış. O yüzden öyle. Yoksa undervolt frekansları düşürecek cinsten bir işlem değil.

Siz de zaten oyunu muhtemelen şarjda oynarsınız.

Bu arada herşeyi başarıyla yapmışız. Sistemde sadece sıcaklık kaynaklı ısınma kaldı. Bunu da zaten düzeltmek pek mümkün değil çünkü U serisi işlemci hep ısınır yüksek yükte. Dilerseniz azıcık bir Underclock yani frekans azaltma yapıp sizi bu dertten kurtarabilirim. Yada bir oyunlarda deneyin.

Dilerseniz oyuna girin bir performansına bakın. 😃

Sonra durumu netleştiririz.

Sizin sistem pile geçince performansı azaltacak şekilde ayarlanmış. O yüzden öyle. Yoksa undervolt frekansları düşürecek cinsten bir işlem değil.

Siz de zaten oyunu muhtemelen şarjda oynarsınız.

Bu arada her şeyi başarıyla yapmışız. Sistemde sadece sıcaklık kaynaklı ısınma kaldı. Bunu da zaten düzeltmek pek mümkün değil çünkü u serisi işlemci hep ısınır yüksek yükte. Dilerseniz azıcık bir underclock yani frekans azaltma yapıp sizi bu dertten kurtarabilirim. ya da bir oyunlarda deneyin.

Dilerseniz oyuna girin bir performansına bakın. 😃

Sonra durumu netleştiririz.

Kullandığım bilgisayar bir oyuncu bilgisayarı değil. Haliyle tasarımı da soğutma konusunda iyi değil. Bilgisayarın termal macun ve toz bakımını kısa süre önce yaptım. Termal macun olarak Arctic MX-4 kullanıyorum. Ayrıyeten laptop soğutucu standı da var 4 fanlı. Bu bilgisayarı soğutmak için yapacak başka bir şeyim yok. 😃 şu anlık bir problem görünmüyor. Grafik tabanlı oyunlarda işlemcinin turbosunu kapatarak kullanırım darboğaz yapmaz diye tahmin ediyorum, böylece ekran kartım ısınmaz. Yardımlarınız ve arkadaşınızın sizi yönlendirmesi için çok teşekkür ederim.

Kullandığım bilgisayar bir oyuncu bilgisayarı değil. Haliyle tasarımı da soğutma konusunda iyi değil. Bilgisayarın termal macun ve toz bakımını kısa süre önce önce yaptım. Termal macun olarak Arctic MX-4 kullanıyorum. Ayrıyeten laptop soğutucu standı da var 4 fanlı. Bu bilgisayarı soğutmak için yapacak başka bir şeyim yok. 😃 şu anlık bir problem görünmüyor. Grafik tabanlı oyunlarda işlemcinin turbosunu kapatarak kullanırım darboğaz yapmaz diye tahmin ediyorum, böylece ekran kartım ısınmaz. Yardımlarınız ve arkadaşınızın sizi yönlendirmesi için çok teşekkür ederim.
Rica ederim. Şu altta bırakacağım mesajımı çözüm olarak raporlayabilirsiniz. Artık işlemcide bir problem var gibi görünmüyor. Sanırım herşey istediğiniz gibi. Bir sorun olursa yazabilirsiniz.
Çok az bir Undervolt yapmalıyız.

IccMax değerlerini az da olsa arttırmalıyız.

BD PROCHOT tikini kaldırmalıyız.

Güç limitlerini de arttırmalıyız. Ama söyleyeyim. Az da olsa pil artık daha hızlı bitecektir.

Başlayalım. FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma getirin. Apply'a basın.

Ardından ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i CPU Core için -100 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Artık nasıl yapıldığını anladığınızı düşünerek:
İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100'lük Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

System Agent'i -40'lık Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Ardından FIVR sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin.

Sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

FIVR sekmesinden OK'a basarak çıkın.

TPL sekmesinin ekran görüntüsüne ihtiyacım var.

Bu arada sisteminizi biraz tuhaf ayarlamışlar.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikinin kaldırılmış olduğuna emin olun.

SpeedStep ve C1E'yi tikleyin. Ardından ana ekranın alt kısmında Turn On butonuna basın. Onun da ardından Save tuşuna basın.

Rica ederim. Şu altta bırakacağım mesajımı çözüm olarak raporlayabilirsiniz. Artık işlemcide bir problem var gibi görünmüyor. Sanırım herşey istediğiniz gibi. Bir sorun olursa yazabilirsiniz.
Konuyu soru olarak açmadığım için direkt çözüm olarak işaretleyemiyorum. Sol alttaki Rapor kısmından çözüm olarak raporladım. İnşallah doğru yapmışımdır. 😃

Konuyu soru olarak açmadığım için direkt çözüm olarak işaretleyemiyorum. Sol alttaki Rapor kısmından çözüm olarak raporladım. İnşallah doğru yapmışımdır. 😃
Doğru. Rica ederim. Bir problem olursa yazarsınız. 😃

Biraz isterseniz gözlemleyebilirsiniz. Bu arada pil hızlı bitiyor gibi gelirse yani işlemci frenlemezse bana belirtin.

Yeni konular

Geri
Yukarı