Çözüldü İşlemci güç yönetimi ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

celilemrednsmnt

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 5 5600, XFX RX 5700 XT Double Dissipation, GoodRam 2x8 16 GB 3600 MHz, B450M Dragon, Kioxia Exceria G2 1 TB, Snowman T6, WD 1 TB HDD, Frisby 9320G Mesh.
Meslek
Sistem Destek Uzmanı
İşlemcim i5 10210u. Windows 11 yükledikten sonra her zaman olmamakla birlikte işlemci 50 derecelerde gezinmesine rağmen frekansı 1.6 GHz'de tutuyor ve yükselmiyor. Oyunlarda işlemci darboğazı yaşıyorum. Normalde 4.2 GHz Turbo'su olmasına rağmen önceki gibi en azından 3.8'e bile çıkmıyor frekansı. Ekte verdiğim ayarlar ile bunu düzeltebilir miyim? Düzeltebiliyorsam bu ayarları nasıl yapmalıyım?

Dosya Ekleri

• asfasdasfg.PNG
    asfasdasfg.PNG
    30,4 KB · Görüntüleme: 583
Çözüm
Yanlış yapmış olabilirim diye iki kere attım ilkinde az düştü diğerinde 2.6'ya kadar falan düştü.
Çok az bir Undervolt yapmalıyız.

IccMax değerlerini az da olsa arttırmalıyız.

BD PROCHOT tikini kaldırmalıyız.

Güç limitlerini de arttırmalıyız. Ama söyleyeyim. Az da olsa pil artık daha hızlı bitecektir.

Başlayalım. FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma getirin. Apply'a basın.

Ardından ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i CPU Core için -100 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Artık nasıl yapıldığını anladığınızı düşünerek:
İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100'lük Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

System Agent'i -40'lık Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Ardından FIVR sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin.

Sağ en alt köşede 3 seçenekli kutudan en alttakini seçin. Apply'a basın.

FIVR sekmesinden OK'a basarak çıkın.

TPL sekmesinin ekran görüntüsüne ihtiyacım var.
Yanlış yapmış olabilirim diye iki kere attım ilkinde az düştü diğerinde 2.6'ya kadar falan düştü.
Bu arada sisteminizi biraz tuhaf ayarlamışlar.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikinin kaldırılmış olduğuna emin olun.

SpeedStep ve C1E'yi tikleyin. Ardından ana ekranın alt kısmında Turn On butonuna basın. Onun da ardından Save tuşuna basın.
İşlemcim i5 10210u. Windows 11 yükledikten sonra her zaman olmamakla birlikte işlemci 50 derecelerde gezinmesine rağmen frekansı 1.6 GHz'de tutuyor ve yükselmiyor. Oyunlarda işlemci darboğazı yaşıyorum. Normalde 4.2 GHz Turbo'su olmasına rağmen önceki gibi en azından 3.8'e bile çıkmıyor frekansı. Ekte verdiğim ayarlar ile bunu düzeltebilir miyim? Düzeltebiliyorsam bu ayarları nasıl yapmalıyım?

Maalesef ben Windows 10 kullanıyorum :D bayağı değişik veya daha fazla ayar bulunmakta sizde
Kısaca bende ve işe yarayan özellik ile anladığım kadarıyla şunları yaparsanız belki düzelebilir

Hangi güç planını kullanıyorsanız eğer ayarlarını kurcaladıysanız varsayılan ayarları geri yükle'e basınız
Ondan sonra
En düşük işlemci durumunu isterseniz %10 yapın en yükseğide %100 eğer arttığını görev yöneticisi açıp masaüstüne "yenile" deyip F5 basabilirsiniz sürekli sürekli bilgisayar yenilendiği için işlemci kullanımı artacak ve GHz'yi izleyebilirsiniz
Eğer benim yöntemim olmadıysa başka bende bilmiyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_40.png
    Screenshot_40.png
    18,9 KB · Görüntüleme: 205
Windows üzerindeki o ayarların hepsini açık haliyle bize atar mısınız?

Windows üzerindeki o ayarların hepsini açık haliyle bize atar mısınız?

Hocam şöyle izah edeyim şimdi; eğer yüksek performansın varsayılan ayarları ile stres testi yaparsam işlemcinin performansın 4,2 GHz'den birden 1 GHz'in altına düşüyor. Eğer güç tasarrufu modunda yaparsam da 5-6 saniyeliğine 3,4 GHz'de çalışıp sonra kendisini 1.61 GHz'e sabitliyor. Bu söylediklerim Windows 10 kullanırken hiç olmayan şeylerdi. Tamam yine sıcaklık sebebiyle frekans düşürüyordu ama şu an işlemci kendini 50 derecelerde tutmaya çalışıyor sadece. Bu Windows 11 ile alakalı mı acaba sonuçta geliştirici sürümü bu?

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    24,1 KB · Görüntüleme: 205
  • 2.PNG
    2.PNG
    24,3 KB · Görüntüleme: 164
  • 3.PNG
    3.PNG
    22,8 KB · Görüntüleme: 214
Hocam şöyle izah edeyim şimdi; eğer yüksek performansın varsayılan ayarları ile stres testi yaparsam işlemcinin performansın 4,2 GHz'den birden 1 GHz'in altına düşüyor. Eğer güç tasarrufu modunda yaparsam da 5-6 saniyeliğine 3,4 GHz'de çalışıp sonra kendisini 1.61 GHz'e sabitliyor. Bu söylediklerim Windows 10 kullanırken hiç olmayan şeylerdi. Tamam yine sıcaklık sebebiyle frekans düşürüyordu ama şu an işlemci kendini 50 derecelerde tutmaya çalışıyor sadece. Bu Windows 11 ile alakalı mı acaba sonuçta geliştirici sürümü bu?
ThrottleStop yükleyin. Programı çalıştırın. ThrottleStop Ana Ekranından BD PROCHOT tikini kaldırın. Tekrar test edin.
Birden fazla sebebi var gibi. Yada durun üstte dediğimi en son yapın. İlk olarak stres testi açın. Sonrasında ThrottleStop Limits sekmesine girin stres testi esnasında. Frekans düştüğü anda orada kırmızı ibreler yanacak. Kırmızı yanarken bana ekran görüntüsü atın.

ThrottleStop yükleyin. Programı çalıştırın. ThrottleStop Ana Ekranından BD PROCHOT tikini kaldırın. Tekrar test edin.

Birden fazla sebebi var gibi. Yada durun üstte dediğimi en son yapın. İlk olarak stres testi açın. Sonrasında ThrottleStop Limits sekmesine girin stres testi esnasında. Frekans düştüğü anda orada kırmızı ibreler yanacak. Kırmızı yanarken bana ekran görüntüsü atın.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    410,7 KB · Görüntüleme: 122
  • Adsız2.png
    Adsız2.png
    194,9 KB · Görüntüleme: 176
Çok az bir Undervolt yapmalıyız.

BD PROCHOT tikini kaldırmalıyız.

Güç limitlerini de arttırmalıyız. Ama söyleyeyim. Az da olsa pil artık daha hızlı bitecektir.

Başlayalım. FIVR sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Onun da altında Offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mV yapın ve CPU Cache için Offset Voltage'i -60 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma getirin. Apply'a basın.

Ardından ekranın orta üst kısmından CPU Core'u seçin. Yine hemen altındaki kutuyu tikleyin. Offset Voltage'i CPU Core için -100 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

İntel GPU ve İGPU Unslice'ı -100'lük Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

System Agent'i -40'lık Offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Ardından FIVR sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin.

FIVR sekmesinden OK'a basarak çıkın.

TPL sekmesinin ekran görüntüsüne ihtiyacım var.

ThrottleStop Ana Ekranında BD PROCHOT tikinin kaldırılmış olduğuna emin olun.

SpeedStep ve C1E'yi tikleyin. Ardından ana ekranın alt kısmında Turn On butonuna basın. Onun da ardından Save tuşuna basın.

Çözüm
Çok az bir undervolt yapmalıyız.

Bd prochot tikini kaldırmalıyız.

Başlayalım. Fıvr sekmesine girin. Ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin. Hemen altındaki kutuyu tikleyin. Onun da altında offset Voltage'i göreceksiniz. Range'i 250mv yapın ve CPU cache için offset Voltage'i -60 olarak ayarlayın. IccMax değerini maksimuma getirin. Apply'a basın.

Intel GPU ve iGPU Unslice'ı -100'lük offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

System Agent'i -40'lık offset Voltage'e ayarlayın. IccMax değerini maksimuma çıkartın. Apply'a basın.

Ardından fıvr sekmesinde tablonun hemen altındaki kutuyu tikleyin.

Fıvr sekmesinden Ok'a basarak çıkın.

Tpl sekmesinin ekran görüntüsüne ihtiyacım var.

ThrottleStop ana ekranında bd prochot tikinin kaldırılmış olduğuna emin olun.

SpeedStep ve C1E'yi tikleyin. Ardından ana ekranın alt kısmında turn on butonuna basın. Onun da ardından Save tuşuna basın.

Hocam ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var dediğiniz yerde herhangi bir oynama yapamıyorum ve üst kısmında locked yazıyor. Bunu nasıl çözerim?

Hocam ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var dediğiniz yerde herhangi bir oynama yapamıyorum ve üst kısmında locked yazıyor. Bunu nasıl çözerim?
Hay aksi. Unutmuşum 10.Nesil işlemci. Hemen gönderiyorum rehberi:
Hocam bu arada rehberi Uyguladıktan sonra ThrottleStop'u kapatın. Tekrar açın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı