İşlemci Hızı 0.8GHz'e düşüyor

Vrank

Decapat
Ben bir dizüstü bilgisayar sahibiyim ve karşı karşıya olduğum ciddi bir sorun var, bir türlü çözemedim. Kafamdaki tüm şüpheleri inceliğiyle anlatmaya çalışacağım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Laptop: HP Pavilion 15-CC105NT
İşlemci: Intel Core i5-8250U 1.60GHZ (8CPUs) ~1.8GHz

Q2GEJA.png

*Ben bilgisayar oyunlarıyla bayağı haşır neşir bir insan olarak günün büyük çoğunluğunu oyun oynayarak geçiriyorum. Ve oyuncular için de oyun sırasında FPS çok önemli bir etken takdir edersiniz ki. Normalde 150-200 FPS ile oynadığım oyunda birden 05-10 FPS dolaylarına düşüş yaşıyorum.

*İşlemci hızım oyun sırasında birden 0.8GHz dolaylarına düşüyor, yaklaşık 5 saniye 0.8GHz dolaylarında kaldıktan sonra eski haline dönüyor. Sanki birden biri laptopun şarj aletini çıkarıyor ve 5 saniye sonra geri takıyor gibi. Umarım anlatabilmişimdir yaşadığım o FPS düşüşünü. Bu düşüşün sebebi nedir? Ve ben bunu nasıl çözebilirim?

*Babam teknolojiden pek anlamaz, geçen gün kendi laptopunun şarj aletini bulamayınca benimkini takmayı denemiş, ve şarj olmuş laptopu şansına. Ancak ben yine de şarj aletinin kafasını takarken zorlamış olabileceğini düşünüyorum. Zaten sorun da o gün başladı ve hala devam ediyor. Şuan benim adaptörümün kafası şarj deliğine tam oturmuyor mesela.

*Sorunun şarj aletinde olduğunu düşünsem de şarj takılıyken pil göstergesinde PRİZE TAKILI, DOLUYOR yazıyor genelde. Ve gerçekten de doluyor pil. Arada sırada da PRİZE TAKILI, DOLMUYOR yazıyor. Bu dolmama olayı genelde oyundayken oluyor. Oyunum bittiğinde dolmaya başlıyor pil. Sonuç olarak şarj takılı olsa da olmasa da o FPS düşüşü yaşanıyor.

*Güç seçeneklerinde bilgisayar yüksek performansa ayarlı.

*Gelişmiş güç ayarları > İşlemci güç yönetimi bölümünde hem en düşük işlemci, hem de en yüksek işlemci değeri 99%.

*ThrottleStop programını önermiş çoğu insan, işlemci hızını belirli dolaylarda sabitlemeye yarıyormuş, ancak benim laptopumda bu sistem çalışmıyor.

(Set Multiplier'ın yanındaki sayı değeri GHz'i simgeliyormuş öğrendiğim kadarıyla. Örneğin; Set Multiplier'ı işaretlersek ve değeri 25 yaparsak GHz değeri 2.4 dolaylarında seyrediyormuş. Ancak bende kaç yaparsam yapayım işlemci hızım sabit, 3.4GHz. Sadece Disable Turbo seçeneğini tiklediğimde 1.5GHz'e düşüyor o kadar. Ancak Set Multiplier kısmı kesinlikle etki etmiyor. Yani ThrottleStop benim işlemcimi ya 1.5GHz yapıyor, ya da 3.4GHz yapıyor. 1.5GHz'da da oyun oynamayı denedim, ancak oynanmıyor.)

*İşlemcimin hızı 1.60GHz gözükmesine rağmen neden 3.4GHz'de çalışıyor? Overlock mu? Ben overclock için hiçbir ayar yapmadım oysa ki.

*3.4GHz işlemci hızımı nasıl 2.5 dolaylarına çekebilme şansımız var mıdır? ThrottleStop etki etmiyor tekrar hatırlatayım.

*Henüz format atmadım bilgisayara, burdan gelecek tavsiyelerden çözüm bulamazsam format yoluna başvuracağım.

*Bilgisayarı alalı 6-7 ay kadar oldu bu arada, yeni sayılır. Henüz bakım yaptırmadım.

Son düzenleyen: Moderatör:
*Birincisi işlemciniz base clock(temel hızı = 1.60 ghz) ve turbo teknolojisiyle 3.4 ghzlere çıkması normal ve bu değerleri gördüğünüz için endişelenmeyin aksine sevinin işlemcinizde bir sıkıntı yok.
:):)

*İkinci olarak sorununuza gelirsek bence bunun sizin laptopunuz için 2 nedenden en az 1'i yüzünden geliyor. Şarj oyundayken dolmuyorsa ara ara veya sık sık kesiliyorsa istediğiniz kadar yüksek performans seçeneğine tıklayın şarjdaki performansıyla çalışmaz bu birinci neden. İkincisi ise laptop oyunlarda çok ısınıyorsa bu ısınmayı azaltmak için ghz değerini düşürüyor. Siz bize oyun içi sıcaklık değerlerini msi afterburner programıyla atarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

İyi forumlar.

*Birincisi işlemciniz base clock(temel hızı = 1.60 ghz) ve turbo teknolojisiyle 3.4 ghzlere çıkması normal ve bu değerleri gördüğünüz için endişelenmeyin aksine sevinin işlemcinizde bir sıkıntı yok.
:):)

*İkinci olarak sorununuza gelirsek bence bunun sizin laptopunuz için 2 nedenden en az 1'i yüzünden geliyor. Şarj oyundayken dolmuyorsa ara ara veya sık sık kesiliyorsa istediğiniz kadar yüksek performans seçeneğine tıklayın şarjdaki performansıyla çalışmaz bu birinci neden. İkincisi ise laptop oyunlarda çok ısınıyorsa bu ısınmayı azaltmak için ghz değerini düşürüyor. Siz bize oyun içi sıcaklık değerlerini msi afterburner programıyla atarsanız daha iyi yardımcı oluruz.

İyi forumlar.

HP laptoplarda genel olarak bir ısınma durumu mevcut. Benim laptopumda da aldığım ilk günden beri oyun sırasında ısınma sorunu var. Ancak bugüne kadar hiç böyle bir şeyle karşı karşıya gelmedim. Ne kadar ısınırsa ısınsın bilgisayar performansından ödün vermedi. FPS hiç düşmedi. Hatta o ısınmaya rağmen ben bir de bu bilgisayardan canlı yayın yaptım. Ona rağmen hiç performans-FPS sıkıntısı yaşamadım.

HP laptoplarda genel olarak bir ısınma durumu mevcut. Benim laptopumda da aldığım ilk günden beri oyun sırasında ısınma sorunu var. Ancak bugüne kadar hiç böyle bir şeyle karşı karşıya gelmedim. Ne kadar ısınırsa ısınsın bilgisayar performansından ödün vermedi. FPS hiç düşmedi. Hatta o ısınmaya rağmen ben bir de bu bilgisayardan canlı yayın yaptım. Ona rağmen hiç performans-FPS sıkıntısı yaşamadım.

Benim kuzenimde de dell inspiron model 7700hq + 1050 ti'lı bir laptop vardı. Bu yaz onlara gittiğimde sıcaklık değerlerinin gerçekten çok çok yüksek olduğunu farkettim ve oyunlarda inanılmaz ghz düşüşü yaşıyordu ondan dedim, bugün bu konuda internetten bir araştırma yapmaya çalışırım umarım çözüm buluruz.:)

Geri
Yukarı