İşlemci hızı anlık olarak düşüyor

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
Güç seçeneklerinde dengeli mod olarak seçili. Sistem boştayken işlemcim kendini yormamak için 1.50-2.50 GHz hızında çalışıyor‚ oyundayken ya da işlemci kullanan bir program açıkken 3.70 GHz yani en yüksek hızında çalışıyor. Ama bazen anlık olarak 3.40'lara kadar düştüğü oluyor. Bu FPS düşüşü yaşatır mı? YouTube'da izlediğim videolar bazen takılıyor acaba sebebi bu mu?

Throtlestop uygulamasını tavsiye ederim onla dengeleyebilirsiniz.

İstersen BIOS'tan işlemci hızını sabit bir değere ayarlayabilirsin veya boost özelliğini kapatabilirsin.
Boost özelliği derken? ben hiçbir boost özelliği yapmadım ve cihazım zaten dengeli modda.
Bilgisayarınızda virüs varmı?
Hayır zaten yeni formatlı.
Throtlestop uygulamasını tavsiye ederim onla dengeleyebilirsiniz.
Mümkünse program kullanmak istemiyorum‚ neden bilmiyorum ama hoşuma gitmiyor.

Siz bilirsiniz bende öyle düşünüyordum ama kullandıkça değişti dengeli modu yüksek performansa alın kesinlikle.

Siz bilirsiniz bende öyle düşünüyordum ama kullandıkça değişti dengeli modu yüksek performansa alın kesinlikle.
Dengeli mod ile yüksek performans arasında oyunlarda FPS farkı göremedim ben. Yüksek performansa alınca arkada hiçbir şey açık olmasa bile işlemcim tam hız kullanıyor kendini. Ama dengeli modda sadece program açıkken kendini tam kullanıyor. Bu yüzden bence dengeli mod daha mantıklı

@Lyrinx Bazı işlemciler yük altında iken daha hızlı bir frekansta çalışabilir. Örneğin Ryzen 5 2600 stok olarak 3.4 Ghz olmasına rağmen yük altında iken 3.9 Ghz'e kadar çıkabiliyor. Sistem detaylarını yazarsan daha fazla yardım edebilirim.

@Lyrinx bazı işlemciler yük altında iken daha hızlı bir frekansta çalışabilir. Örneğin Ryzen 5 2600 stok olarak 3.4 GHz olmasına rağmen yük altında iken 3.9 GHz'e kadar çıkabiliyor. Sistem detaylarını yazarsan daha fazla yardım edebilirim.

Ekran Görüntüsü (7).png

Direkt yazmak yerine buradan ekran görüntüsü atayım. Gördüğünüz gibi şu an arkada oyun açık olmadığı için 1.90 hızında çalışıyor. Ancak oyun açık olduğu zaman 3.70 hızında çalışsa bile 3.40'lara kadar düştüğü oluyor. Benim merak ettiğim bu FPS düşüşü yapar mı yoksa normal mi?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı