i5-7200U işlemci hızı anlık 0.38 GHz'e düşüyor

Squirtless

Hectopat
Merhaba,

İşlemcim bir oyuna girdiğinde hızını anlık 0.38'e düşürüp geri 3.09'a yükseltiyor. Bu da kasıntı olmasına sebep oluyor. Oyun açık değilken internette gezinmekte sorun yok. Fakat oyun arka planda çalışırken internette gezsem dahi bu olayı yaşıyorum (oyunda herhangi bir ilerleme yapmadığım halde).

Yapılanlar:

- Yüksek performansa alıp denedim.
- BIOS en güncel versiyonunda (BIOS ayarlarında SpeedStep vs gibi özelliklerin hiçbiri yok).
- Hem pilde hem de şarjda denedim sonuç aynı.
- Termal macun yenilendi ve fan temizlendi (sıcaklık oyunda bir saat geçtiğinde 60-70 santigrat derece arasında geziniyor).
- Format bir ay önce falan atmıştım ve hiç sorun yoktu. İlk defa oyun oynamaya çalıştığımda böyle bir durum başladı.
- Oyun FM21 beta (acaba optimizasyon ile alakalı mı anlamadım).

Sistem özellikleri:

İşlemci: Intel(r) Core(tm) i5-7200U CPU @ 2.50 GHz, 2712 MHz, 2 çekirdek, 4 mantıksal işleme.

BIOS sürümü: American Megatrends ınc. X556UQK. 318, 8.08.2019.

Anakart: ASUSTEK Computer ınc. (X556UQK)

Bellek: 12, 0 GB DDR4.

Ekran kartı: NVIDIA GeForce 940MX 2 GB.

Gömülü Ekran kartı: Intel(r) HD Graphics 620.

Depolama: SanDisk SSD Plus 480GB.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    19,1 KB · Görüntüleme: 112
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    21,9 KB · Görüntüleme: 85
Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

İşlemcim bir oyuna girdiğinde hızını anlık 0.38'e düşürüp geri 3.09'a yükseltiyor. Bu da kasıntı olmasına sebep oluyor. Oyun açık değilken internette gezinmekte sorun yok. Fakat oyun arka planda çalışırken internette gezsem dahi bu olayı yaşıyorum (oyunda herhangi bir ilerleme yapmadığım halde).

Yapılanlar:

- Yüksek performansa alıp denedim.
- BIOS en güncel versiyonunda (BIOS ayarlarında SpeedStep vs gibi özelliklerin hiçbiri yok).
- Hem pilde hem de şarjda denedim sonuç aynı.
- Termal macun yenilendi ve fan temizlendi (sıcaklık oyunda bir saat geçtiğinde 60-70 santigrat derece arasında geziniyor).
- Format bir ay önce falan atmıştım ve hiç sorun yoktu. İlk defa oyun oynamaya çalıştığımda böyle bir durum başladı.
- Oyun FM21 beta (acaba optimizasyon ile alakalı mı anlamadım).

Sistem özellikleri:

İşlemci: Intel(r) Core(tm) i5-7200U CPU @ 2.50 GHz, 2712 MHz, 2 çekirdek, 4 mantıksal işleme.

BIOS sürümü: American Megatrends ınc. X556UQK. 318, 8.08.2019.

Anakart: ASUSTEK Computer ınc. (X556UQK)

Bellek: 12, 0 GB DDR4.

Ekran kartı: NVIDIA GeForce 940MX 2 GB.

Gömülü ekran kartı: Intel(r) HD Graphics 620.

Depolama: SanDisk SSD Plus 480GB.

Yardımlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Benim eski bilgisayarımda 6200U vardı, yüksek ısıdan dolayı oluyor. 0.38'e düşüyordu, fan temizliği yapınca düzeldi, sensörlerinde sorun olabilir yani ısıyı tam gösteremiyor falan olabilir.

Benim yeni başladı bu sorun. Bir sürü yerde araştırdım denemeler yaptım ama yok. Kesin bir şey ben de bulamadım.

Herhangi bir şekilde çözüm bulamadım. Şu an "nihai performans" güç planını kullanıyorum.

Laptop.

Kardeşim şarj aletini kes benim bilgisayarda da öyle oluyor şarjdan kes tekrar tak düzelir olduğu zaman iki sn böyle yap düzeliyor bende de yaşıyom.

Bu uygulamayı yükleyiniz:
Önünüze gelen ayarların bana ekran görüntüsünü atınız. 9.2 versiyonunu yükleyin, beta sürümü yüklemeyiniz.

1 Ay önce yaptırmıştım aslında macun ve temizliği. Zaten belirttiğim sıcaklıklar sanırım çok yüksek değil.

Ek olarak quickcpu veya cpupark gibi programlardan Turbo Boost'u fullediysen birazcık düşür yani işlemcinin ana frekansında çalıştırmaya çalış.

Kardeşim şarj aletini kes benim bilgisayarda da öyle oluyor şarjdan kes tekrar tak düzelir olduğu zaman iki sn böyle yap düzeliyor bende de yaşıyom.
Yaptığın çözümün kalıcılığı ne peki?
Bu uygulamayı yükleyiniz:
Önünüze gelen ayarların bana ekran görüntüsünü atınız. 9.2 versiyonunu yükleyin, beta sürümü yüklemeyiniz.
Gönderiyorum.
Ek olarak quickcpu veya cpupark gibi programlardan Turbo Boost'u fullediysen birazcık düşür yani işlemcinin ana frekansında çalıştırmaya çalış.
Programların adını ilk defa duydum. Ama sanırım turbo boost özelliği çalışıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    15,9 KB · Görüntüleme: 66
Hayır, yapacağını sanmıyorum uzun süredir ben de kullanıyorum. Ek olarak bu işlemcinin görevi oyun oynamak değil, bu yüzden tam yükte kararlı çalışmıyor olabilir.
Fm çok kasıntı bir oyun değil aslında. Ki ben bu işlemci ile gta 5 bile oynadım rahatça. Sorunun ne olduğunu anlamadım. Fakat bu programın tehlikeli olduğunu okudum.

Yeni konular

Geri
Yukarı