İşlemci Hızlı Bellekler Yavaş Frekansta Çalışma Sorunu

Aylak Adam!

Hectopat
Makaleler
1
Asus EZ moddan kolay O.C yapmıştım. Bakalım ne kadar arttırmış hızlarını bir BIOS'a girip bakayım dedim. Birde girip baktım aman Allahım. İşlemcim hızlı frekansta belleklerim yavaş frekansta çalışıyor. Bunun sebebi nedir?

Aşağıdaki resime bakarmısınız benim işlemcim hedef işlemci hızını dahi geçmiş. RAM'lerim 1600Mhz'de çalışması gerekirken onlarda frekansını düşürmüşler.

Monitorüm bu kadar küçük değil BIOS'un kendi ekran alıntısı aracı ile kaydettiğim resim. Ondan o kadar küçük çıktı.

Sistemim:
  • AMD FX 8320 Soket AM3+ 3.5GHz 16MB Önbellek 125W 32nm İşlemci
  • ASUS M5A97 R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133 (O.C) Anakart
  • GSKILL 8GB (2X4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram
  • Sapphire R9 280X Dual-X OC GDDR5 3GB 384Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran kartı
  • Zalman Z3 Plus MidT ATX Pencereli Siyah Kasa
000000000000000000.jpg

Not: Voltaj ayarlarını filan hiç ellemedim.

1728 MHZ de kullanabilirsiniz sıkıntı çıkmaz ancak CL değeri yükselecektir. Ramlerin frekans hızının artması otomatik overclock özelliğinin çarpan kilidini değilde, CPU Frequency değerini yükseltmesinden kaynaklanır. Manuel overclock yaparsanız Ramleri 1600 MHZ de çalıştırabilirsiniz. Overclock için CPU Frequency değerini 200 de bırakıp çarpan kilidini arttırarak işlemciye overclock yapabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı