İşlemci için fan mı almalıyım yoksa kasa için 2 tane üst fan mı?

Emre5433

Decapat
Daha fazla  
RAM
2X Kingston Fury Beast RGB 8GB
Ekran kartı
AMD Radeon RX 6800 XT
Anakart
Gigbyte B550
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600X
İşlemci için fan: Thermalright Peerless Assassin 120 SE ARGB Siyah İşlemci Soğutucu

2X kasam için fan (DeepCool kasa kullandığım için kasanın içindekilerle aynı fanları alacağım): Dark Twister 12cm ARGB LED Kasa Fanı (DKCF128ARGB) | Teknobiyotik

Sorabilecek olduğu için kasam: https://www.hepsiburada.com/dark-gu...ent=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.69.8

Yaz zaten geldi gelecek, kasam ne kadar açık bir yerde olsa da işlemci yüzünden çok fazla ısınıyor, Ryzen 5 5600X işlemci kullanıyorum ve yanında gelen o kalitesiz fanı kullanıyorum bu da kasadaki diğer parçaların aşırı derecede ısınmasını sağlıyor. Bu yüzden bence işlemci fanını değiştirmem daha makul olacaktır, onun dışında kasada hava yalıtımı çok da iyi olmadığı için ekstra üst bölge için fan almak istiyorum. Ama bir sorun var eğer işlemci fanını almak istiyorsam 20 (4 hafta) nisana kadar beklemem gerekiyor, kasa fanı için 6 (2 hafta) nisana kadar beklemem gerek (soracaklar için her cuma 450 TL alıyorum bu cumada 450 alacağım). Beklerim benlik bir sorun yok ama bu süre içinde işlemciye veya diğer parçalara bir zarar gelmesinden korkuyorum. Bu sıcaklık sorunu kasayı ilk aldığımızda yoktu sonralarda oluşmaya başladı, şu ansa oyun performansımı aşırı derecede düşürüyor.

Ekstra; işlemci sıcaklığı, ortalama oyunlarda bile işlemciyi 97 derecede tutuyor MSI Afterburner kullandığım zaman bunu 75-85 arasına düşürüyor.
İşlemcimin termal macunu yeni MasterGel Pro kullandım ama ekran kartının (fxf RX 6800 XT) garantisinin bozulup bozulmayacağını bilmediğimden bir de biraz riskli olduğundan hiç girişmedim. (ortalama 65-70 derece zaten hala)
Bir de örneğin ilk olarak işlemci fanını aldım diyelim sonrasında zaten yeniden biriktirip kasa fanını alacağım, size ilk olarak ne almam gerektiğini soruyorum.

Sizce hangisini almalıyım 4 hafta bekleyip işlemci fanımı almalıyım? Yoksa 2 hafta bekleyip 2 tane kasa fanı mı almalıyım? (bütçem en fazla 2 bin TL olabilir)

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam yukarıda linkini verdiğiniz thermalright soğutucusunu kullanıyor musunuz yoksa almayı mı düşünüyorsunuz? Eğer almayı düşünüyorsanız aynı soğutucuyu kullanıyorum, performansı mükemmel.

Hocam yukarıda linkini verdiğiniz thermalright soğutucusunu kullanıyor musunuz yoksa almayı mı düşünüyorsunuz? Eğer almayı düşünüyorsanız aynı soğutucuyu kullanıyorum, performansı mükemmel.

Yok hocam dediğim gibi daha almayı düşünüyorum, ama sanırım bende bu fanı alacağım güzel gibi duruyor.

fanı yeni mi aldınız? eğer hatırlıyorsanız eski fanınızla kaç sıcaklık aldığınızı ve yeni fanla ortalama kaç sıcaklık değeri aldığınızı yazabilirmisiniz?

Yok hocam dediğim gibi daha almayı düşünüyorum, ama sanırım bende bu fanı alacağım güzel gibi duruyor.

fanı yeni mi aldınız? eğer hatırlıyorsanız eski fanınızla kaç sıcaklık aldığınızı ve yeni fanla ortalama kaç sıcaklık değeri aldığınızı yazabilirmisiniz?
Hocam işlemci 13400f. Eski fan ile 82-83 civarıydı tabi stok fan bu dediğim. Şimdi 55 i geçmiyor oyunlarda. Boşta 30-32 arası.

Uste takacaginiz fanin kule tipi sogutmayla beraber sicakliga etkisi olur az biraz ama stok fan varken mantiksiz masraf.
İslemci sogutucuyu alin kesinlikle.

Peerless Assassin yerine Phantom Spirit 120SE alın gaming.gen'den. Daha sessiz ve performans farkı da neredeyse yok.

Hocam öyle diyorsunuz ama arada 300 TL fark var he tabi beni etkilemez ama 300 liraya daha az sessiz olacaksa bence Peerless Assassin almak daha mantıklı.

Uste takacaginiz fanin kule tipi sogutmayla beraber sicakliga etkisi olur az biraz ama stok fan varken mantiksiz masraf.
İslemci sogutucuyu alin kesinlikle.

Bende ilk işlemci fanını almayı düşünüyordum zaten en büyük sorun o çünkü, sanırım dediğiniz gibi ilk olarak işlemci fanını alacağım.

Hocam işlemci 13400f. Eski fan ile 82-83 civarıydı tabi stok fan bu dediğim. Şimdi 55 i geçmiyor oyunlarda. Boşta 30-32 arası.

Bayağı iyimiş hocam neredeyse 25-30 derece fark var, bayağı kaliteli bir fan galiba bu peerless assassin.

Geri
Yukarı