İşlemci kullanımı CS:GO oynarken %100'e ulaşması ve performans uyarısı

Newideas

Centipat
Merhaba arkadaşlar! Birkaç gün öncesine kadar işlemci gayet normal bir şekilde çalışıyordu ve hiç performans uyarısı vermiyordu. Lakin son 2 - 3 gündür işlemcinin %100'e varan kullanımından ötürü veya tam %100 kullanılmasından ötürü bir performans uyarısı alıyorum. Bu durum normal midir? Normal ise neden son 2 - 3 gündür uyarı veriyor? Oyunu oyun içi ayarlarından 1024*768 çözünürlükte ve tam ekran oynuyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.
  • Intel Core i5 9400F Socket 1151 9. Nesil
  • Rampage Azor 4x120mm Fanlı 600W Gaming Kasa
  • WD 500GB Blue SATA 3.0 (560 MB Okuma / 530 MB Yazma) SSD
  • ASUS GeForce Dual RTX 2060 Evo 6 GB GDDR6 192Bit DX12 NVIDIA Ekran Kartı
  • ASUS Prime B365M-K Intel Socket 8.-9. Nesil 1151 DDR4 2660MHz
  • Kingston 16 GB (2x8GB) HyperX Fury Black DDR RAM

CPU zorlamak işlemciye zarar vermez ancak uzun süreli yüksek kullanım sıcaklık olarak geri döner ve bu sıcaklık kontrol altına alınmazsa işlemci thermal throttle olarak adlandırılan sıcaklık limiti yüzünden frenleme sorunu yaratır. Yani örn 3 GHz'de çalışan işlemci 90 derecelere yaklaşıldığı zaman sıcaklıkları düşürmek için 2 GHz'ye çalışmak zorunda kalabilir. (Sıcaklıklar düşene kadar.)

Teşekkür ederim benim için gayet açıklayıcı oldu. Çözünürlüğü arttırmadan bu sorunu halledebileceğim başka bir yönteminiz var mıdır acaba?

Teşekkür ederim benim için gayet açıklayıcı oldu. Çözünürlüğü arttırmadan bu sorunu halledebileceğim başka bir yönteminiz var mıdır acaba?
FPS'i sabitleyebilirsiniz. Böylecek belli bir eşiğin üstünde işlemci daha fazla kare işlemek yerine boşta duracaktır. Console içerisinden fps_max "fps_değeri" yazarak yapabilirsiniz.

Bunların haricinde arka planda sistem logu yapan(AIDA 64, MSI Afterburner veya HW Monitor) bir araç kullanarak oyun esnasındaki sıcaklıklara dikkat edin. Diğer arkadaşların bahsettiği gibi aşırı ısınma olup olmadığını kontrol edin.
Görev yöneticinde oyun dışında yüksek CPU kullanan bir uygulamanın olmadığından emin olun. Bazı mining virüsleri arkaplanda işlemci ve ekran kartınızın belli bir yüzdesini sizden habersiz kullanıyor olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı