İşlemci kullanımı en fazla %72 oluyor

Rediron07

Hectopat
Yer
İstanbul /Anadolu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus VP249QGR 144Hz 1Ms IPS / Corsair Spec Delta Mod Panel 6 Fan RGB / Corsair VS650 Psu / Asus B450M Dragon / Asus Tuf RTX 3060 / AMD Ryzen 5 5600 / Arctic Freezer 34 Duo / GSkill 2x8 16GB 3200mhz / Adata SX8200 Pro 512GB / Seagate Barracuda 2TB / Logitech G29 + Shifter / Logitech G512 / HyperX Pulsefire Haste / SteelSeries Arctis Nova 1/ Windows 10 Pro / Türk Telekom Fiber 100 Mbps / PS2 / PS3 / PS4
RAM
3GB DDR2
SSD veya HDD modeli
Gigabyte 120GB SSD
İşlemci
T Serisi (4400 olabilir)
Arkadaşlar merhaba, geçenlerde bir arkadaşım laptopuna bakım yapmam için bıraktı SSD, temizlik, format gibi şeyler yaptım. Ama dikkatimi çeken işlemci en fazla %72 oluyor kullanımı. Nedeni nedir bunun? Isınma sorunu yok. İşlemci mi gidici :)

İşlemci t serisiydi tam model hatırlamıyorum.
Laptop Lenovo 3000 G530.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci stres testlerinde bakabilir misiniz % kaç kullanıldığına? Bir de Güç seçeneklerinden Nihai performans ya da yüksek performansı seçip bakın değerlere.

İşlemci stres testlerinde bakabilir misiniz % kaç kullanıldığına? Bir de Güç seçeneklerinden Nihai performans ya da yüksek performansı seçip bakın değerlere.
Laptop şuan bende değil, ama sonuna kadar zorladığıma eminim bir türlü geçmedi, görev yöneticisinde %72 ye geliyor daha çıkmıyordu. Güç seçeneklerinin hepsini en iyi performans yapmıştım. Prizde test ettim.

Laptop şuan bende değil, ama sonuna kadar zorladığıma eminim bir türlü geçmedi, görev yöneticisinde %72 ye geliyor daha çıkmıyordu. Güç seçeneklerinin hepsini en iyi performans yapmıştım. Prizde test ettim.
Neden olduğunu bilmiyorum fakat işlemciyi kısıtlayan bir uygulama ya da yazılım olabilir veya işlemcide sıkıntı olabilir. Son çare format atıp bakın fakat laptop tekrar gelince yüklü uygulamalara ve işlemcinin yazılımı varsa ona bakabilirsiniz.

1656687656241.png

Buradaki sayının %100 olmasını sağla.
"Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle > gelişmiş güç ayarları"

İşlemciyle alakalı kullanım ve ısı sınırlaması var h ile başlayan bir şey. Onu kapatmanız lazım fakat tavsiye etmem çok ısınacağından.

MSI Afterburner ile tüm çekirdeklerin kulanımına sıcaklık değerline bakmanızı öneririm
Ve stres testi yapıp tekrar atarsanız sonuçları daha detaylı anlayabiliriz bu sorunun birçok sebebi olabilir.

Neden olduğunu bilmiyorum fakat işlemciyi kısıtlayan bir uygulama ya da yazılım olabilir veya işlemcide sıkıntı olabilir. Son çare format atıp bakın fakat laptop tekrar gelince yüklü uygulamalara ve işlemcinin yazılımı varsa ona bakabilirsiniz.
İki kere format atmam gerekmişti, o yüzden 2 kere deneme şansım oldu durum aynı. Bana işlemciden gibi geliyor 3-4 kez yere düşmüş bir laptop. Yukarda demedim ama bana asıl geliş sebebi ekranı kırılmıştı onu değiştirdim 😀
Eki Görüntüle 1437727

Buradaki sayının %100 olmasını sağla.
"Denetim Masası\Donanım ve Ses\Güç Seçenekleri\Plan Ayarlarını Düzenle > gelişmiş güç ayarları"
Bir daha görüştüğümüzde kontrol edeceğim. Bu haliyle en fazla 54 derece oldu sıcaklık.

Geri
Yukarı