İşlemci mi daha önemli ekran karti mi?

MertHatipOglu

Kilopat
Yer
182. Filoda
Daha fazla  
Selam dostlar oncelikle ramazan bayraminiz mubarek olsun. Ben sene sonu PC toplamayi düşünüyorum ama herkes dolar ne halde biliyor bütçem hiç yukarı çıkmadı. Hala da 3000 TL. Şimdi aklımda 2 sistem var. 2 sistemde de RAM'ler, kasa, Harddisk falan aynı.

1. Sistem GTX 1050 Ryzen 3 2200g
2. Sistem GT 1030 Ryzen 5 1600

Bütçem 3000 TL. İslemciye mi ağırlık vermeliyim ekran kartına mi ağırlık vermeliyim?
(Bilgisi olmayıp yorumda kendini belli etmek isteyenler nutfen bilimiyosanız yazmayın 1 kere PC topluyoruz)

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer oyun odaklı bir sistem topluyorsanız ekran kartı daha önemlidir. Ben 2 alternatifi de beğenmedim. GTX 1050 Ti + R3 2200G zorlanırsa bütçenize sığar gibi gözüküyor. Veya R5 2400G alırsınız. Dahili GPU ile idare edip bir süre sonra harici ekran kartı alırsınız.

İkisinin de orantılı olması sağlıklı olur. Ryzen 5 1600 olanı tercih edip, ileride ekran kartı değişimi yapabilirsiniz.

İşlemci kolay değiştirebilen bir bileşen olmadığı için işlemciyi yüksek alıp , ekran kartını sonra değiştirebilirsiniz. Oyun odaklı bir sistem düşünüyorsanız GTX1050 Ti aşağısını önermiyorum.

Bilgisayar ile ne yapmak istediğine bağlı olarak neye ağırlık vereceğin değişir. Sadece şimdi ne yapmak istediğin değil, ileride ne yapmak isteyeceğin de önemli.

Ryzen 5 1400 + GTX 1050 veya RX 560 dengeli olur.

Son düzenleme:
2. Sistemi toplamanız daha iyi olur, işlemci ile ekran kartı dengeli olur hem de ekran kartını ilerde değiştirebilirsiniz,elinize para geçtiğinde sizde kalan ekran kartını da ikinci elden uygun bir fiyata satarsınız. Fakat ben hemen oyun oynamak istiyorum ekran kartı değiştirmekle uğraşamam diyorsanız 1. Sistem daha makul olur.

Parçaları farklı sitelerden, hatta farklı ülkelerden alıp iyi bir sistem oluşturabilirsiniz. Ya da bazı parçaları ikinci el, garantili olarak alıp kuvvetli bir sistem oluşturabilirsiniz.

İkisinin de birbirine yakın güçlerde olması yeğdir, böylece optimal şekilde çalışırlar. Örneğin ekran kartının işlemciden çok çok güçlü olması durumunda işlemci, ekran kartına yetişemez ve bottleneck dediğimiz zorlanma durumu yaşanır. Aynısı tam tersi durumda, işlemcinin karttan çok güçlü olması durumunda da yaşanır.

Bir diğer önemli husus bu durumun oyundan oyuna değişmesi. Kimi oyun işlemciye çok az yüklenirken GPU'ya bindirir, kimi oyun ise tam tersi. İşin gerçeği bu konuda oyunların izlediği genelgeçer bir yol yoktur. Çok sevdiği bir oyun CPU'ya bindirir, öbürü GPU'ya, bu da seni üzebilir.

Hâliyle ikisini de birbirine hitap eden parçalar olarak almanız güzel olur. Ama şahsi olarak işlemcinin sistemin beyni ve temeli olduğunu düşünüyorum. Bilgisayarın teknolojisini, neslini ve modernliğini belirleyen önemli kıstaslardan biri. İşlemciyi ilk etapta güçlü tutup, bütçe el verdiğinde yanına işlemciye uygun ekran kartının alınması güzel olur.
Jira'ya bu konuda katılıyorum, 2200g + 1050 Ti zorlayabileceğiniz bir ikili. Şu an 2200g incehesap.com'da diğer sitelere göre uygun fiyata da satılıyor. Bir bakın derim.

1145.jpg

Az biraz aşabilirsen böyle bir sistem olabilir. SSD ve 8GB RAM takviyesi sonradan yapılır.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı