İşlemci ne zaman bakıma ihtiyaç duyar?

Kendimden örnek vereyim. Ben ayda bir defa bilgisayarımı temizlerim. İki ayda bir termal macun değişimi yaparım. Bu kişiden kişiye çok değişebiliyor. Kasanın durumuna bile bağlı

Amd'nin ısınan işlemci serisi olsa da her 6 ayda bir bakım yapılmasını düşünüyorum en azından termal macun değiştirebilirsiniz, sıcaklık düşecektir.

Bakımdan kastınız termal macun ve fan temizliği sanırım.
Altı ayda bir fanı temizlemeniz ve macunu yenilemeniz iyi olacaktır.

Ayda veya 2 ayda bir genel toz temizliği, 6-12 ayda bir termal macun yenilemesi bence yeterli olacaktır.

@Afkborn

2 ayda bir termal macun yenilemek? Allah sabır versin. Termal macun ihtiyaç duyulmadıkça ve işlemci sıcaklık değerlerinde anormallik olmadıktan sonra değiştirilmesi gereksiz. Kaliteli macunlar uzun süre stabil bir performans sunabilir. 1 seneye kadar, hatta biraz daha uzun süreye kadar yolu var.

Toz temizliği de evin toz durumuna göre değişir. Ben kasayı kullanmadığım zamanlarda üzerini örttüğüm için 3-5 ayda bir temizlerim. Hatta bu aralar uzun süredir temizlemiyorum. Takıntılı olmamak lazım.

Bende de fx8320 olanı var hala da memnunum. 3 sene boyunca bakım yapmamıştım ve sıcaklık değerleri boşta 50-55 derece, yükte 70-75 aralığındaydı. Termal macun ve fan temizliğinden sonra değerlerde gözle görülür bir düşüş yaşandı ve şuan boşta 37-42 arasında gidip gelirken, yükse 50-57 aralığında. Tabii kullanılan termal macunun da kalitesinin fark ettireceğini düşünüyorum. Kendi işlemcim ve ekran kartım için kullandığım macun bu ve tavsiye ederim.

Bir de eklemeyi unutmuşum.
Kasa her gün 12-14 saat arası devir yapıyor.
İlk aldığım performansta değil gibi hissettiriyor, sonuç olarak kesinlikle bir temizlemem gerekli, değil mi?

@Afkborn

2 ayda bir termal macun yenilemek? Allah sabır versin. Termal macun ihtiyaç duyulmadıkça ve işlemci sıcaklık değerlerinde anormallik olmadıktan sonra değiştirilmesi gereksiz. Kaliteli macunlar uzun süre stabil bir performans sunabilir. 1 seneye kadar, hatta biraz daha uzun süreye kadar yolu var.

Toz temizliği de evin toz durumuna göre değişir. Ben kasayı kullanmadığım zamanlarda üzerini örttüğüm için 3-5 ayda bir temizlerim. Hatta bu aralar uzun süredir temizlemiyorum. Takıntılı olmamak lazım.
Takıntıdan öte benimkisi ya. Odam gayet berbat durumdadır ama bilgisayarım ciddi anlamda temizdir. Formatıda sık atıyorum

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı