İşlemci Pin Yuvasındaki Leke Sorun Oluşturur mu?

yunus doğruu

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. İkinci elden bir anakart buldum, alacaktım fakat anakartın işlemci pin yuvasının arkasındaki metalde hafif kararma var. Bu anakart ısıl işlem görmüş müdür diye şüpheye düştüm. Görselini yükledim, anlayan arkadaşlar bir yorum yapabilirse sevinirim.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2021-12-28-22-15-24-067_com.abtnprojects.ambatana.png
    Screenshot_2021-12-28-22-15-24-067_com.abtnprojects.ambatana.png
    935,3 KB · Görüntüleme: 92
Eski bir anakart ise oksitlenmeye bağlı olarak kararmış olabilir. Isıl işlem görmüş ise de en fazla soket değişmiştir. Çok problem değil. Isıl işlem görmüşe de benzemiyor. Görseydi PCB'de de kararma, sararma vs. olurdu.

LGA soketlerde pinlerin eğilmesi durumunda soket değişir. İleride sorun çıkarma ihtimali (düzgün ve güvenilir bir yerde yapılmadığı takdirde) olabilir. Sonuçta sonradan yapılan işlemler fabrikadakiler kadar iyi olmayabilir (yapılan yere bağlı). Düzgün yapıldığı takdirde performansta da sorun olmaz. Ancak yine de bir sorun soket değişimi yapıldı mı diye. Bana göre anakart eski olduğu için kararmış.

LGA soketlerde pinlerin eğilmesi durumunda soket değişir. İleride sorun çıkarma ihtimali (düzgün ve güvenilir bir yerde yapılmadığı takdirde) olabilir. Sonuçta sonradan yapılan işlemler fabrikadakiler kadar iyi olmayabilir (yapılan yere bağlı). Düzgün yapıldığı takdirde performansta da sorun olmaz. Ancak yine de bir sorun soket değişimi yapıldı mı diye. Bana göre anakart eski olduğu için kararmış.
Tamamdır hocam çok teşekkür ederim.
Ne kadara alacaksın bu anakartı?
550 ye koymuş ilana bir pazarlık yaparım düşerse alırım düşmezse 1156 pin için 550 lira çok uçuk geliyor bana.

Orası öyle fakat piyasada sıfır Am4 b450 anakart 380 liraya satılırken 10 yıllık karta bu fiyat olmuyor. Ucuz Am4 işlemci bulabilseydim direk güncele geçerdim.

İndirimle X3440 siparişi verdim Aliexpres'ten. 10 güne gelir onu kullanmayı düşünüyorum. Sizde X3470 vardı galiba konuşmuştuk sizle yanlış hatırlamıyorsam.

Yeni konular

Geri
Yukarı