İşlemci pinlerinin yamulması ileride sorun çıkarır mı?

Abs1nthe

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar,
Yakın zamanda termal macun değişimi yapmak isterken CPU fanını sökmeye çalışmam sonucu, fana yapışık bir şekilde işlemciyi de elime almış bulundum. Yaklaşık 10-15 pinin yamulması sonucu tırnak ve iğne yardımıyla mümkün olduğu kadar düzelttim ve ufak oynatmalarla anakart soketine taktım. Fakat sorun şu ki direkt olarak dik bir şekilde oturtamadım. Bu direkt olmayan fakat ufak hareketler sonucu yerine oturtulan ufak yamuk pinler yerine oturmuş olsa dahi ilerde sorun yaratır mı? Yaratmaz mı konusunda birazcık korkulu olduğumdan danışmak istedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer bütün pimlerin hafifte olsa yamuk şekilde yuvasına girdiğine eminsen sorun olacağını sanmam. Tavsiyem o pimlerin herbirinin farklı işlevleri var bilgisayarında anormallik varmı bi bak derim. Yani Ghz olarak ve ısı derecelerine gibi diyorum. Ayrıca pimleri kredi kartı gibi birşeyle aralarına sokarak düzeltebilirsin.

Fanı sökerken işlemcinin birlikte gelmesi çok tuhaf. İşlemci yuvası kilitli değil miydi? İşlemciniz sağlam olabilir fakat muhtemelen anakart perte çıkmıştır. 1-2 pin olunca düzeltilebiliyor ama 10-15 pin hasar gördüyse pek çalışacağını sanmam.

Kardeş üzmek istemiyorum ama büyük ihtimal işlemci mortingen. Umarım yanılıyorumdur.
Kanka işlemci ölmüş olsa bilgisayarda sıkıntı olurdu muhtemelen.
Eğer bütün pimlerin hafifte olsa yamuk şekilde yuvasına girdiğine eminsen sorun olacağını sanmam. Tavsiyem o pimlerin herbirinin farklı işlevleri var bilgisayarında anormallik varmı bi bak derim. Yani Ghz olarak ve ısı derecelerine gibi diyorum. Ayrıca pimleri kredi kartı gibi birşeyle aralarına sokarak düzeltebilirsin.
Pinlerin hepsinin girdiğinden emin gibiyim, çünkü girmemiş olsa muhtemelen oturmazdı anakarttaki soketine. Bunlar metal iletkenler olduğu için yamulmasının herhangi bir sorun yaşatacağını sanmıyorum lakin içimi rahatlatmak için belki tecrübe edinmiş biri vardır diye aradım öyle :)
Fanı sökerken işlemcinin birlikte gelmesi çok tuhaf. İşlemci yuvası kilitli değil miydi? İşlemciniz sağlam olabilir fakat muhtemelen anakart perte çıkmıştır. 1-2 pin olunca düzeltilebiliyor ama 10-15 pin hasar gördüyse pek çalışacağını sanmam.
Fanı sökerken gelmesinin sebebi muhtemelen termal macunun kurumuş olmasıydı çok da garipsemedim. Anakartın perte çıkmış olma ihtimaline nereden vardığınızı anlamış değilim neden böyle bir durum yaşansın ki?

Yeni konular

Geri
Yukarı