İşlemci-Ram ilişkisi ?

Veri yolu hızı, desteklediği max. hızı belirtiyor diye biliyorum ben. 1333 mhz geçmediğin sürece sıkıntı yaşamazsın.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim demek istediğim cpu 1333 ise, ramde 1333 olursa mı cpu 1333'lük hızı verebilir ?

Sistem her zaman en yavaş parçaya göre çalışır. İşlemcin istediği kadar hızlı olsun, ram'e aynı hızda erişemezse onu beklemek durumunda kalır. Tabi biraz da cache'lerin önemi artıyor buralarda.

Yani ben şimdi bir g41 anakart alıp ona 1333 ram takarsam mı ancak cpu tam performans verir ?

Evet, 1333 mhz Anakart alırsan ve uygun Ram takarsan istediğin verimi alırsın. Tabi anakartın veri yolu hızı 1333 mhz değerinin üzerine çıksa da yine bu ramleri kullanmaya devam edebilirsin, sana bir zararı olmaz. Eğer biraz bütçe arttırabiliyorsan ileriye dönük düşünmüş olursun hatta.

Arkadaşın sorduğu, "işlemcide 1333'mü çalışır". İşlemci mhz'si ile ram mhz'si farklı şeyler. İşlemci kendi hızında çalışır.

İşlemci hızı ve veri yolu hızı çok farklı şeyler. Ben tamamen veri yolu hızı üzerinden yorum yaptım.

Benim anakart bu fsb değeleri 1333-1066-800 FSB ama ramlerde 800 mhz en fazla demekki birbiriyle alakası yok.

Hepinize teşekkürler ilgilenmeniz yeter.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı