İşlemci soğutucu bloktan ayrılmıyor

Prelüd

Hectopat
İşlemci
Ryzen 5 3600
İşlemciyi temizlik maksatlı çıkartmaya çalıştım. Soğutucu bloğun vidalarını sökünce arkadaki plaka düştü ama ne yaparsam yapayım termal macunun vakumunu ayıramadım. Biraz ısıtıp öyle denemem önerilince geri toplamaya çalıştım. Yanlışlıkla, anakartı kasaya koyup soğutucu bloğun vidalarını öyle sıkmak yerine arkadaki plakayı masaya koyup üstüne işlemciyi koyup öyle monte etmeye çalıştım ve soğutucu blok birden işlemciyle birlikte fırladı.

Neyse ne... İşlemcinin pinleri şanslıyım ki sağlam gözüküyor ama stok soğutucu hala oynamıyor. Böyle de kasaya geri takmak imkansız çünkü stok soğutucu, anakarttaki mandala takıldığından tam girmiyor. Bunu nasıl çıkartabilirim?

Dosya Ekleri

• IMG20240320213241.jpg
    IMG20240320213241.jpg
    203,2 KB · Görüntüleme: 33
İşlemciye zarar vermez mi?
Blok ile bloğun işlemciye temas ettiğiniz yerin arasına dikkatlice sokarsanız bir şey olmaz.Birkaç kere denediğim bir yöntem

Evet tam da bu aklımdan geçiyordu ancak çizilme açısından tehlikeli olmaz mı? Plastik bir parça ile yapılması daha uygun bence.
Yukarda belirtilen ip de çok mantıklı bir yöntem.Jilet gibi ince bir kağıtla da yapılabilir tabiki.

İnternette okudum ama asla fön tutmayın diyenler de vardı... Başka bir yöntem yok mu
Aynısı başıma geldi fön makinesi ile çıkart.

Hocam doğrudan çıkarmaya çalışmak yerine işlemciyi saat yönünde ve tersinde döndürmeyi denediniz mi?

En iyi yöntem fön. Pinleri kırabilir öbür türlü.

Aynısı başıma geldi fön makinesi ile çıkart.

En iyi yöntem fön. Pinleri kırabilir öbür türlü.

Hatta ben 1 2 tane PIN'i çok hafif büktüm son dk fark ettim düzelttim.

Fönü hangi yönden ve ne kadar süreyle tutmalıyım?

Blok ile bloğun işlemciye temas ettiğiniz yerin arasına dikkatlice sokarsanız bir şey olmaz.Birkaç kere denediğim bir yöntem

Yukarda belirtilen ip de çok mantıklı bir yöntem.Jilet gibi ince bir kağıtla da yapılabilir tabiki.
İp, jilet ya da plastik olmayacak gibi gözüküyor. İnce bir plastikle denedim ama termal macun resmen yanlara boşluk kalmayacak şekilde silikon çekmiş. En ufak şey bile giremez gibi duruyor.

Fönü hangi yönden ve ne kadar süreyle tutmalıyım?

İp, jilet ya da plastik olmayacak gibi gözüküyor. İnce bir plastikle denedim ama termal macun resmen yanlara boşluk kalmayacak şekilde silikon çekmiş. En ufak şey bile giremez gibi duruyor.

Alüminyum bloğa tut yandan zaten 20 30 sn sıcak hava tutsan yetiyor. Isınınca çok kolay çıkacak zaten merak etme. Pinleri ne olur olmaz kontrol et ben 1 2 tanesini yamultmuşum.

Alüminyum bloğa tut yandan zaten 20 30 sn sıcak hava tutsan yetiyor. Isınınca çok kolay çıkacak zaten merak etme. Pinleri ne olur olmaz kontrol et ben 1 2 tanesini yamultmuşum.
En baştan 1, daha sonra 1.5 dakika kadar ısıttım. Bloğa el değmiyor resmen yandım ama hala çıkmadı hocam... Kafayı yemek üzereyim.

Güncelleme: Allah'ın belası şey hiç öyle tatlı tatlı değil tak diye birden çıktı ve yere düştü. Benim parmağım de tak diye alüminyum bloğa girdi ve kanadı. İşlemcinin galiba 1 pini yamuldu. Blok da işlemci de leş gibi termal macun içinde. 3 yıldır hiç dokunmadığım için katılaşmış resmen daha çıkmıyor. Bunlar için ne yapabilirim?

Son düzenleme:
En baştan 1, daha sonra 1.5 dakika kadar ısıttım. Bloğa el değmiyor resmen yandım ama hala çıkmadı hocam... Kafayı yemek üzereyim.

2 kere geldi başıma ve 2 defada fön ile çıkarttım. Kenardan biraz daha sert bastırarak denesene eğer olmaz ise bloğu ısıt alttan arkadaşların dediği gibi IP dene ama ısıtmadan IP yapma işlemci bir anda fırlar gider bak.

Maalesef fırladı gitti hocam:/

Pinler sağlamsa sorun yok. Umarım sorun yoktur. Takmadan önce dikkatlice bak. Bende senin gibi yaptım fırlayan işlemciyi refleks ile tutayım dedim😅 olan oldu.

Güncelleme: Allah'ın belası şey hiç öyle tatlı tatlı değil tak diye birden çıktı ve yere düştü. Benim parmağım de tak diye alüminyum bloğa girdi ve kanadı. İşlemcinin galiba 1 PIN'i yamuldu. Blok da işlemci de leş gibi termal macun içinde. 3 yıldır hiç dokunmadığım için katılaşmış resmen daha çıkmıyor. Bunlar için ne yapabilirim?

Ciddi misin? Düzenlemişsin ama göremedim bu kısmı.

Eğer izopropil alkol bulursan onunla temizle. Kolonya vs şeyler iş görür. Bloğun üstünü en kötü jilet veya maket bıçağı ile kazırsın. İşlemciiye dikkat etmen lazım.

Son düzenleme:
Pinler sağlamsa sorun yok. Umarım sorun yoktur. Takmadan önce dikkatlice bak. Bende senin gibi yaptım fırlayan işlemciyi refleks ile tutayım dedim😅 olan oldu.

Ciddi misin? Düzenlemişsin ama göremedim bu kısmı.

Eğer izopropil alkol bulursan onunla temizle. Kolonya vs şeyler iş görür. Bloğun üstünü en kötü jilet veya maket bıçağı ile kazırsın. İşlemciiye dikkat etmen lazım.
Durum bu hocam.

Dosya Ekleri

• IMG20240321000832.jpg
    IMG20240321000832.jpg
    136,2 KB · Görüntüleme: 11

Yeni konular

Geri
Yukarı