İşlemci Soğutucusu Değişiminden Sonra Bilgisayar Açılmıyor

®Pączek

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, şu an baya canım sıkkın. Hevesle aldığım işlemci soğutucusunu taktıktan sonra bilgisayarım artık açılmıyor.

Uzun süredir kullandığım stok fanı Xigmatek GAIA II ile değiştirdim, şu anda bilgisayarın power tuşuna bastığımda fanlar dönüyor gibi oluyor ama bilgisayar açılmıyor.

- Anakartım M4A785TDV Evo
- Anakarta elektrik geliyor, üzerinde ışığı yanıyor.
- Fanlar döner gibi olup öyle kalıyor ve bilgisayar açılmıyor.

Denediklerim:

• - İşlemci PINlerini kontrol edip çıkarıp yeniden takmak
  • - Ramlerin yer değişimi
  • - Ekran kartını çıkarmak
  • - İşlemci soğutucuyu çıkarmak soğutucu olmadan çalıştırmak
  • - PSU kabloları kontrol edip çıkarıp geri takmak
  • - BIOS pilini çıkarıp takmak
  • - HDD bağlantılarının yerini değiştirmek

Bilgisayarımı en son Perşembe gecesi kullanmıştım, hiçbir sorunu yoktu, bu gece de eve gelip direk içini açtım ve soğutucuyu değiştirdim. Anakartı yerinden çıkarmam gerekti ve şu an en büyük korkum anakartın bozulmuş olması. Elimde deneyebileceğim başka bir anakart da yok. Statik olayına da dikkat eden biriyim daha önce defalarca takıp çıkardım tüm parçaları, birden böyle bir şey olması da zor görünüyor, anlamış değilim.

Bilgisayara da şu an çok gerek duyduğum bir dönemdeydim, ne yapabilirim yol gösterebilirseniz çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Soğutucu değişimi esnasında eski termal macunu temizleyip yenisini sürdükten sonra montajı yaptığınıza emin misiniz ?

Evet aynen öyle yaptım. Soğutucunun yanında gelen termal macunu uygulayım monte ettim.

Farklı bir soğutucu deneyin. Stok soğutucu varsa mesela.

Stok soğutucum duruyor ama daha denemedim, herşeyi kapatıp yerine koymuştum kasayı, tekrar döktüğümde denerim ama bir işe yarar mı?

Bu fanların Dönme süresi ne kadar. kasa ne kadar süre açık kalıyor süre olarak belirtirmisin. bendede benzer bir sorun vardı üst usb3.0 portlarından biri bozuk olduğu fark ettim çıkardım sorun devam etti ama sonra komple kasanın kapaklarını filan açıp bütün kapaklarını ama, kabloları kasaya değmemesini sağladım ve şuan o günden beri bir sorun oluşmadı sende bu şekilde kısa devre olabilme ihtimali olabilir böyle bir şey deneyebilirsin

Bu fanların Dönme süresi ne kadar. kasa ne kadar süre açık kalıyor süre olarak belirtirmisin. bendede benzer bir sorun vardı üst usb3.0 portlarından biri bozuk olduğu fark ettim çıkardım sorun devam etti ama sonra komple kasanın kapaklarını filan açıp bütün kapaklarını ama, kabloları kasaya değmemesini sağladım ve şuan o günden beri bir sorun oluşmadı sende bu şekilde kısa devre olabilme ihtimali olabilir böyle bir şey deneyebilirsin

Fanlar neredeyse dönmüyor diyebilirim. PSU switchini açıp Power tuşuna bastığımda fanlar döner gibi oluyor, sadece ufacık bir hareket yani. Switch'i kapatıp tekrar açmadan o bile olmuyor, tepki vermiyor Power tuşuna basınca.

aynen bendeki soruna benziyor sorunu nasıl çözdüm tam hatırlamıyorum hatta çözdümmü onuda tam bilmiyorum. o günden beri birdaha olmadı. ama çözmeden önceki yaptığım şeyleri yazayım bir dene ..

Önce Şunu farketmiştim kasanın önündeki USB girişlerinden biri çalışmıyordu kasa daha yeni herhangi bir darbe filan da almadı sonraki günlerde sendeki sorun oluşunca kısa devre yaptırıyor heralde diye anakarttaki kablosunu çıkarttım.

Sonra sorun birkez daha oluştu bende psu fişinide çekip tuşunuda kapatıp kasayı güzelce üfleyerek filan tozlarını temizledim ramlari çıkarttım cpu soğutucusu çıkarttım tekrar taktım. çalıştı

ama sonra hatırladığıma göre bir kez daha yaptı aynı sorunu bende kasayı kople söküp işlemcinin arkasından filan kablolar geçiyordu hepsini kasadan uzaklaştırdım metal yüzeye değmiyorlar bu şekilde bir daha sorun gözükmedi . ama sorun şu gibi psu 10dk tuşuyla filan kapattın mı kasa açılıyordu psu sorunu olabilir ama önce kısa devre filan var mı kontrol etmen gerekiyor . fanları yavaş moda alabildiğin bir tuş var ise manuel onu low bölümüne de almayı unutma birde power tuşu sıkıntılı olabilir onuda kontrol et. bu şekilde denedikten sonra nasıl sonuç aldığınıda buraya yazmayı unutma bizde bilgilenelim

Şunu yazmayı unutmuşun onuda ekleyeyim sorunu ararken güncel olmayan bütün sürücüleri filanda güncelleştirdim bios dahil bir yararı oldumu bilmiyorum tabi

Son düzenleme:
aynen bendeki soruna benziyor sorunu nasıl çözdüm tam hatırlamıyorum hatta çözdümmü onuda tam bilmiyorum. o günden beri birdaha olmadı. ama çözmeden önceki yaptığım şeyleri yazayım bir dene ..

Önce Şunu farketmiştim kasanın önündeki USB girişlerinden biri çalışmıyordu kasa daha yeni herhangi bir darbe filan da almadı sonraki günlerde sendeki sorun oluşunca kısa devre yaptırıyor heralde diye anakarttaki kablosunu çıkarttım.

Sonra sorun birkez daha oluştu bende psu fişinide çekip tuşunuda kapatıp kasayı güzelce üfleyerek filan tozlarını temizledim ramlari çıkarttım cpu soğutucusu çıkarttım tekrar taktım. çalıştı

ama sonra hatırladığıma göre bir kez daha yaptı aynı sorunu bende kasayı kople söküp işlemcinin arkasından filan kablolar geçiyordu hepsini kasadan uzaklaştırdım metal yüzeye değmiyorlar bu şekilde bir daha sorun gözükmedi . ama sorun şu gibi psu 10dk tuşuyla filan kapattın mı kasa açılıyordu psu sorunu olabilir ama önce kısa devre filan var mı kontrol etmen gerekiyor . fanları yavaş moda alabildiğin bir tuş var ise manuel onu low bölümüne de almayı unutma birde power tuşu sıkıntılı olabilir onuda kontrol et. bu şekilde denedikten sonra nasıl sonuç aldığınıda buraya yazmayı unutma bizde bilgilenelim

Şunu yazmayı unutmuşun onuda ekleyeyim sorunu ararken güncel olmayan bütün sürücüleri filanda güncelleştirdim bios dahil bir yararı oldumu bilmiyorum tabi

Şöyle söyleyeyim kablolar sadece birbirine değiyor sanırım benim kasada, onun dışında işlemciye yakın olan kablo bile yok diyebilirim ama yine de kontrol etmekte fayda var.
Bu sorundan önce bilgisayarda çalışmayan hiçbir şey yoktu. Geçenlerde RAM upgrade'i yaptım ve BIOS'u da güncelledim. Sürücüler güncel. Power tuşunun bağlantısını 2 kere kontrol ettim doğru yerde. Fanlar için hiçbir mod tuşu yok maalesef.
Bilgisayarı tek RAMle, ekran kartsız, hatta işlemci soğutucusu olmadan bile çalıştırmayı denedim, sonuç yine aynı. İki gün öncesine kadar herşey düzgün çalıştığı için PSU'dan değil de montaj esnasında anakarta bir şey olmasından ya da dediğin gibi bir kısa devreden şüpheleniyorum, ama kesin sonuç verecek bir test yöntemi maalesef yok elimdeki imkanlarla şu an. En fazla eski stok fanımı takabilirim herhalde bugün. Keşke basınca bir anda çalışsa hiçbir şey olmamış gibi :(

Güncel:
Şu an eski stok fanı taktım ve fanlar düzgünce döndü ve çalıştı, iyice açılsın diye beklemedim kapadım hemen heyecanla.
Şimdi yeni soğutucuyu tekrar deneyeceğim. BIOS jumperını çıkarıp geri taktım bilmiyorum etkisi olmuştur.
Yeni soğutucunun açılmamaya sebep olması mümkün müdür?

Arkadaşlar bilgisayar çalışıyor şu an sorunsuzca. Bugün vakit bulunca tekrar döktüm her şeyi masaya. Önce yeni soğutucuyu takıp eskisini çıkardım. Sonra BIOS jumperı çıkarıp taktım farklı olarak. Eski soğutucu takılıyken uzay kasa denedim ve çalıştı.
Sonra tekrar söktüm ve yeni aldığım soğutucuyu taktım ve öyle denedim yine çalıştı.
Şimdi de topladım her şeyi ve kapadım kasayı stabil şekilde. Sorun neymiş hala çözemedim, umarım bir sıkıntı çıkmaz.

Sana cevap yazdığım gün ceza almıştım geciktik o yüzden.
Dün tekrar aynı sorun bende gözüktü. ama şu şekilde sorunu aşabiliyorum tüm kasayı söküp geri topladığım halde yaptı sorunu ama psu kapatıp en az 15 20dk bekleyince power tuşuna basıyorum çalışıyor ama kapatıp hemen açmak istedim mi elektrik gelip gidiyormuş gibi saniyelik bir olay yaşanıyor ve kasa açılmıyor.
Bu sürekli olmuyor hafta 1 veya 2 kez.
Bende sorunu anlamış değilim ama 2 kere oldu ve psu fişini çekip açma kapama tuşunu kapatıp 20 dk bekledim mi bilgisayar açılıyor sebep dengesiz voltaj filan olabilir gibime geliyor anakart sanki birden elektriği kesiyor. Başka bir psu alıp deneyeceğim fırsatım olursa bilgilendiririm yine

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı