İşlemci soğutucusuna 2 adet fan takmak

Makaleler
34
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Active Directory - Security Uzmanı
Profil Kapağı
1522600635
Arkadaşlar Thermaletake Contac 30 kullanıyorum ve tek fanlı performansından ve sessizliğinden hiç olmadığım kadar memnunum.
Ancak ben ön panelde bulunan 2 adet 12 cm kırmızı LED fanın tekini işlemci soğutucusuna 2. fan olarak takmak istiyorum.
Şuan en fazla 45-48 derece oluyor. Onu da Prime 95 ile yüksek OC değerleri altında alıyorum.
4.5 OC ile en güncel oyunlarda bile 42 dereceyi asla geçmiyor. Oyun açmadığım sürece 30 derecenin üstüne hiç çıkmıyor neredeyse.

Şuan tek fan var ve aşağıdaki resimdeki gibi. Sorularım resmin altında.
jdhp4.jpg

1- 2 fan taktığım zaman sıcaklığa etkisi ne kadar olur ? Bana sorarsanız oldukça katkısının olacağını düşünüyorum.
2- Sonradan takacağım fan 3 pinli. Yani işlemcinin sıcaklığına göre ayarlanabilir mi ? 4 pinli CPU fan girişine takılabilir mi ?
3- Fanların yönü nasıl olmalı ? Üstteki 1 numaralı alttaki 2 numaralı fan olsun. Ben aşağıya hava üflesin dedim ama bakkal amca sıcaklıklar birbirine karışmasın. Böyle daha iyi dedi. Bilmem doğru mu dedi :D

Numaralandırarak cevap verirseniz çok memnun olurum.

Fanları tekleyici kablolar var diye biliyorum. Böyle ikisini aynı tek fan gibi çalıştırmasını sağlayan. Sıcaklığa öyle çok etkisi olacağını sanmıyorum çünkü her yerde zaten fan mevcut. :D

Evet kardeşim düz denedim zaten. 1-2 derece fark oluyor. Zaten 2. fanı takması çok zor oluyor. Ramlerden dolayı soğutucu ile pervane arasındaki plastik parçayı takamadım :D Takınca da çıkartamadım :D
Bıçak ile kesmek zorunda kaldım. Şuan tek fan ile çok sessiz ve soğuk bir biçimde kullanıyorum 4.4 GHZ OC olmasına rağmen.
Örneğin şuan 4-5 sekme ve birkaç program açık ve 28 derece işlemci. Program ile %100 zorladığımda bile 44 dereceyi çok nadir geçiyor.

Bu arada yeni soğutucunun ekran kartına da çok faydası oldu. Ekran kartına direk hava toplamasa da orada boşluk yarattığı için sürekli bir hava akımı oluyor ekran kartının üst kısmına. Eskiden 40 dereceydi boşta. Şuan 33-34 derece takılıyorum valla :D

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı