İşlemci soğutucusunu yerine oturtunca görüntü gelmiyor

lobstergang

Decapat
Merhabalar herkese. İşlemcim boşta 60 derece idi ve bununla ilgili bir şey yapmak istedim. İşlemci soğutucum tam oturdumu diye kontrol ettim. Tam oturmamıştı oturttum. Ve bilgisayarı çalıştırdım ancak görüntü hiçbir şekilde gelmiyordu. Bu arada bu oturtma işlemini yaparken ekran kartı ve RAM'leri çıkardım. Sonra geri taktıktan sonra bilgisayarı açtım fanlar vs. hep çalışıyordu ancak ekrana görüntü gelmiyordu. No signal yazısını alıyordum. Ve ekran kartı piminin altında bir kırmızı ışık vardı. (bir uyarı ışığımı yoksa ASUS'un süs için koyduğu bir LED mi bilmiyorum.)

RAM'leri defalarca çıkarıp takmayı denedim ancak olmuyordu. BIOS pilini çıkarttım ve ardından hemen taktım yine olmadı.

Anakartım B450M Dragon ekran kartım 1660 Super. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? PC biraz yeni ve garantiyle uğraşmak istemiyorum.

AMD'nin fanlarında tam oturmama gibi bir durum olmaz eğer stock fan kullanıyorsanız.
Fanı ve işlemciyi sökün ve tekrar takın.
Tam oturmama derken kastettiğim vidalardan biri sıkılmamıştı ve sıktım kusura bakmayın gerçekten ancak korkuyorum başka bir şey yaparım diye o yüzden maakesef işlemciyi çıkarıp tekrar takmaktan korkuyorum

Vidalardan kastınız fan sabitleme ayaklarını anakarta tutturan vidalar ise onlardan sorun olmaz.
Evet onlar idi
Vidalardan kastınız fan sabitleme ayaklarını anakarta tutturan vidalar ise onlardan sorun olmaz.
İşlemciye de bakmak için yerinden çıkartmıştım yerine geri taktık ama bilmiyorum neden böyle olduğunu. ailemin yüzüne bakamıyorum saçma sapan bir şey yaptım

Evet onlar idi.

İşlemciye de bakmak için yerinden çıkartmıştım yerine geri taktık ama bilmiyorum neden böyle olduğunu. Ailemin yüzüne bakamıyorum saçma sapan bir şey yaptım.

Anladığım kadarıyla bu işlerden pek anlayan birisi değilsin.
Kasanı bana ulaştırabilirsen ve bana yakınsan parçalarını kontrol etmek için elimden geleni yaparım.

İstanbul ikitellideyim.

Öncelikle sakin ol. Kimse bir şeyleri bozmadan, kırmadan başka şeyleri tamir edemez. Sorunun büyük ihtimalle RAM'ler ile alakalı. Şu yanan LED'in etrafında bir şey yazıyordur herhalde. O LED'in sana ne anlatmak istediğini anlamamız lazım. Bazen RAM'lerden kaynaklı sorun olunca ya PC hiç açılmaz ya reset atıp durur ya da boş boş bekler ve görüntü vermez. İlk olarak RAM'leri çıkar ve silgiyle sil. Aynı zamanda RAM slotlarını da kontrol et en ufak tozu bile temizle ama dikkat et slotlara zarar verme. Eğer bu işe yaramazsa sorun işlemciye çok baskı yapılması olabilir. Yani soğutucu vidaları çok sıkı olmasın. Eğer bu da işe yaramazsa ekran kartında sorun olabilir. Tabii ki sen işlemciyi yanlış da takmış olabilirsin. Ya da yanlış görüntü çıkışını kullanıyor olabilirisn.

Öncelikle sakin ol. Kimse bir şeyleri bozmadan, kırmadan başka şeyleri tamir edemez. Sorunun büyük ihtimalle RAM'ler ile alakalı. Şu yanan LED'in etrafında bir şey yazıyordur herhalde. O LED'in sana ne anlatmak istediğini anlamamız lazım. Bazen RAM'lerden kaynaklı sorun olunca ya PC hiç açılmaz ya reset atıp durur ya da boş boş bekler ve görüntü vermez. İlk olarak RAM'leri çıkar ve silgiyle sil. Aynı zamanda RAM slotlarını da kontrol et en ufak tozu bile temizle ama dikkat et slotlara zarar verme. Eğer bu işe yaramazsa sorun işlemciye çok baskı yapılması olabilir. Yani soğutucu vidaları çok sıkı olmasın. Eğer bu da işe yaramazsa ekran kartında sorun olabilir. Tabii ki sen işlemciyi yanlış da takmış olabilirsin. Ya da yanlış görüntü çıkışını kullanıyor olabilirisn.

Hocam arkadaşın teknik bilgisi hiç yok.
Bu söylediklerini yaparken başka bir yere zarar verebilir.

25 yıldır bilgisayar işindeyim AMD işlemcileri sökerken hala çok dikkat ederim.
En ufak hatada yamuluveriyor pinler.

O yüzden işi iyi bilen birisi ile bu işlemleri yapmalı.

Hocam arkadaşın teknik bilgisi hiç yok.
Bu söylediklerini yaparken başka bir yere zarar verebilir.

25 yıldır bilgisayar işindeyim AMD işlemcileri sökerken hala çok dikkat ederim.
En ufak hatada yamuluveriyor pinler.

O yüzden işi iyi bilen birisi ile bu işlemleri yapmalı.
Haklısınız. Garantiye göndersin. Hiç bir sorun olmadan sistemi çalıştırıp yollarlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı