İşlemci sürekli 0,40 GHz'de çalışıyor

Makaleler
5
Yer
UAE
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Sistem: İ7 11.Nesil / Nvidia GeForce RTX 3060 Ventus 2X 12GB VRAM / 16 GB RAM / 512 GB SSD + 1 TB HDD /
Meslek
Öğrencilik
Arkadaşlar selam, bugün bilgisayarımı açtığımda her şey kasıyordu. Masaüstüne gelip ''Yenile'' yaptığımda aşırı bir geçlik ve donma söz konusuydu. Biraz PC'yi AFK bıraktım ve geldiğimde yine kasıyordu. Sonradan Görev yöneticisini açtım. İşlemci 0,40 GHz'idi. Şaşırdım ve PC'yi yeniden başlattım. Baktığımda işlemci yine 0,40 GHz'idi.

Bu sorun neyden kaynaklı? Çok ısınmadan olur mu? Çözümü nedir?

İşlemci: İ5 8250U

Son düzenleme:
Çok sinir bozucu bir durum bu. BIOS'u resetle bir de Intel ile alakalı bir şeyi sıfırlıyordun BIOS'ta. Ben öyle çözmüştüm. Dersler bitsin bakar söylerim.

Arkadaşında söylediği gibi BIOS'u sıfırla veya BIOS'un son sürümünü yükle eğer son sürüm yüklüyse BIOS' u sıfırla.

Rehberime bakabilirsiniz.

Quick CPU yükledikten sonra düzelmişti bende. Deneyebilirsiniz.

Rehberime bakabilirsiniz.
Nerde hocam? Link atar mısınız?
Quick CPU yükledikten sonra düzelmişti bende. Deneyebilirsiniz.
Var zaten hocam ondan bütün ayarları maksimuma aldım.

Güç tuşuna basılı tutup kapatmayı dener misin? Kapanana kadar basılı tut. Kapandığında garip bir ses çıkıcak HDD'nin acil durma sesi gibi. Yada elektrik sesi gibi. Kapandıktan 20 saniye kadar sonra geri aç.
İşe yarar mı bilmiyorum ama bu işlem laptopu tamamen kapatmaya zorluyor. Aynı şekilde bazı şeyleri resetliyor.

İşlemci ısıdan dolayı throttle yapıyor sanırım. Soğutucu bloğunun işlemci yüzeyiyle temas ettiğine, yeterli düzeyde termal macun sürülü olduğuna ve hava kanallarının kapalı olup olmadığını kontrol edin.
Bende öyle düşünüyorum PC çok ısınıyor.

Güç tuşuna basılı tutup kapatmayı dener misin? Kapandığında garip bir ses çıkıcak HDD'nin acil durma sesi gibi. Yada elektrik sesi gibi. Kapandıktan 20 saniye kadar sonra geri aç.
İşe yarar mı bilmiyorum ama bu işlem laptopu tamamen kapatmaya zorluyor. Aynı şekilde bazı şeyleri resetliyor.
Aynen bende dınk diye ses çıkıyor 5 gün açık gözüken işlemci 1 dakika önce açıldı yazıyor

Güç tuşuna basılı tutup kapatmayı dener misin? Kapandığında garip bir ses çıkıcak HDD'nin acil durma sesi gibi. Yada elektrik sesi gibi. Kapandıktan 20 saniye kadar sonra geri aç.
Yaptım hocam kilit sesi gibi bir ses geldi kapatıp yeniden açtım. Sorun yine devam ediyor.
Yaptıktan sonra yeniden başlattınız mı?
Evet bir çok kez.

Yeni konular

Geri
Yukarı