İşlemci Termal Macunu Nasıl Sürülmeli?

yusuf123ben

Decapat
İşlemci değiştirdim o yüzden termal sürdüm hayatımda ilk kez. İlk seferde sadece işlemciye sürdüm sonra işlemci cok ısınmaya başladı. Çıkardım fana da sürdüm bu sefer bilgisayar kapanmadı ama oyunlarda yaklaşık 80 dereceleri buldu. Yanlış bir şeyler mi yaptım ?

Nohut tanesi kadar işlemcinin üstüne sıkacaksınız ve düz bir şekilde yayacaksınız. İsteğe bağlı olarak direkt fanı da işlemcinin üstüne oturtup yedirme işlemi yapılabilir. Çok fazla sıkarsan soğutucu ile işlemcinin arasında kalın tabaka oluşmuş olur. Mendille falan tüm macunu temizle ve tekrar sür.

Termal macunun amaci iki yuzey arasindaki mikroskobik bosluklari doldurarak isi iletimini en iyi hale getirmektir. Once eski macun iyice temizlenmeli. Daha sonra asiriya kacmadan islemcinin bir kac noktasina mercimek tanesi kadar sikmak yeterli olur. Amac arada kalin bir katman olusturmak degil bosluklari doldurmak olmali. Yuzeyler parlak metal olsa da tamamen duz degil sonucta.

Aman ha bol keseden sıkayım deme sakın!
Minik minik, üç mercimek tanesi kadar sıksan sonra da üstüne soğutucuyu koysan iş görecektir.
Macun anakarta akmasın sakın.
Ve kaliteli macun kullan, 15 liraya bi' galon satılan macunlar var mesela, kaç onlardan.

Diğer üyelerin de dediği gibi nohut tanesi kadar sürmelisin. Daha sonra işlemci üzerine ince bir tabaka olacak şekilde etrafa yayman gerekiyor. Ama bunları yapmadan önce eski termal macunu temizlemelisin. Hem işlemcinin üzerini hemde fanın işlemci ile temas ettiği bölgeyi temizlemekte fayda var. Daha sonra dikkatli bir şekilde CPU Fanını yerine montajla.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı