Notebook termal macunu ne kadar sürülmeli?

Daha fazla  
Bilgisayarım çok ısındığı için termal macununu değiştirecektim ama emin olamadığım bazı şeyler var.

1. Bataryayı çıkartmalı mıyım?
2. Termal macunu ne kadar sürmeliyim?
3. Termal macunu nokta şeklinde bırakıp soğutucu plakayı bastırarak mı dağıtmalıyım yoksa termal macunun yanında çıkan dağıtma aparatı ile mi dağıtmalıyım?

Bilgisayarın içinin fotoğrafını çekmiştim ama nasıl buraya yükleyeceğimi bulamadım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-09-11 at 18.11.19.jpeg
    WhatsApp Image 2023-09-11 at 18.11.19.jpeg
    409,1 KB · Görüntüleme: 25
Bataryanın anakart ile bağlantısını kessen yeter. Termal macunu olabildiğince ince bir tabaka olacak bir şekilde sürmelisin, YouTube'da sayısız video var bakabilirsiniz.
Bataryanın bağlantısını kesmeyi denedim ama zorladığı için daha fazla denememiştim.

Termal macunu aparat ile yaymalı mıyım yani?

Eski termal macuna ulaşınca bakır kısmında kalanları silmeyi de unutma. Termal macunu nokta olarak bırakıp bakır bölümü üstüne koyup vidalarken kendi kendine de yayılmasını da sağlayabilirsin aparat ile de olur. Aparat beceremem dersen diğeri de iş görür. Aparat ile yayma işine girersen olabildiğince ince sür çünkü her türlü vidaları sıkarken biraz taşma olabilir fazla sürersen sıkarken fazla miktar taşmış olur. Tabii fazla koymama nokta şeklinde bıraksan da geçerli. Bezelye tanesi gibi genelde iş görür.

Eski termal macuna ulaşınca bakır kısmında kalanları silmeyi de unutma. Termal macunu nokta olarak bırakıp bakır bölümü üstüne koyup vidalarken kendi kendine de yayılmasını da sağlayabilirsin aparat ile de olur. Aparat beceremem dersen diğeri de iş görür. Aparat ile yayma işine girersen olabildiğince ince sür çünkü her türlü vidaları sıkarken biraz taşma olabilir fazla sürersen sıkarken fazla miktar taşmış olur. Tabii fazla koymama nokta şeklinde bıraksan da geçerli. Bezelye tanesi gibi genelde iş görür.
Bezelye tanesi gibi koyulması gerektiği söyleniyor fakat bu işlemci hem daha küçük hem de biraz dikdörtgen. Çizgi şeklinde koymayı düşünüyordum.

Miktar anlamında demek istemiştim ama ne şekilde olduğu sana bağlı. Küçük diyorsan düşür tabii ki miktarı da. X şeklinde de yapılıp üstünü kapatıp devam edilebiliyor.

Geri
Yukarı