İşlemciye termal macun nasıl sürülmeli?

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
Bugün Ryzen 5 2600X işlemcime Cooler Master MasterGel Pro termal macun süreceğim.

Technopat’ın sistem toplarken termal macun nasıl sürülüyor diye baktığımda 2 şekilde sürmeyi gördüm.

Bir tanesi bol bol sıkıp spatula ile tamamen yaymak, bir tanesi yine bol ve çeşitli yerlere sıkıp soğutucuyla yaymak. Fakat soğutucuyla yayıldığında tamamen termal macun tabakası oluşmuyor boşluklar kalıyor gördüğüm kadarıyla, doğrusu nedir bu işin?

Video 1 10:02
Video 2 2:20

Ayriyeten bir sorum daha var, Silverstone Essential Series 650W +80 PSU ve P350X kasa kullanıyorum. PSU fanları kasanın aşağısına bakıyor doğru mu taktım? Aşağıya bakarsa havayı nasıl atacak?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ne az ne fazla, üstünü ince bir şekilde kapatacak kadar sıkın ve kendiniz yayın.
PSU fanı alta bakar.

@Asım Demir Peki Laptop'lara nasıl sürmeliyiz? Üzerindeki bakır boruyu çıkardıktan sonra?

İşlemci ve ve plaka üzerinde ki kurumuş termal macunu yumuşak bir bez, veya peçete ile sildikten sonra normal bir şekilde, kağıt inceliğinde bir tabaka olacak şekilde, kenarlardan taşırmadan sürüp, sonrasında tabakayı yerleştirince vidaları sıkmadan evvel hafif sağa, sola hareket ettirerek iyice oturmasını sağladıktan sonra vidaları takıp, kullanıma devam edebilirsin.

İnce yayma işini en iyi kredi kartı ya da benzeri bir şeyle yapabilirsiniz. İncecik düz bir tabaka olmalı , boşluk kalmayacak şekilde. Tekrar tekrar uygulamaktan çekinmeyin. Son temizliği bulabilirseniz saf alkolle yaparsanız iyi olur. Hemen uçacaktır zaten.
Toz , kıl , parmak izi vs.. olmadığından emin olun.

Ben yayma isini pek sevmem. Islemcinin ortasina bezelye tanesi kadar sıkarim. Sogutucuyla bastirir takarim sogutucuyu. Ama yaymada yanlış degil tabiki. :) Benim icime daha çok siniyor bu sekilde.

Genelde ince olacak şekilde çarpı işareti olarak sıkıyorum macunu. Yani bir köşeden diğer köşeye. Soğutucuyu oturttuktan sonra hafif sağ sol yapıp yayılmasını sağlıyorum. Ya da ortasına fazla olmayacak şekilde sıkıp yayma işlemini yapabilirsin.

En iyisi işlemcinin tam ortasına bezelye kadar sıkıp soğutucu ile yaymak. Çekirdeklerin üstünü kapatıyor ve hava boşluğu olmasına olanak sağlamıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı