İşlemci ve Anakart Arasındaki Uyumluluk

Yer
Antalya/türkiye
Hayırlı forumlar öncelikle çok soru soruyorum biliyorum ama ilk defa kasa toplayacağım için bilgisizim kusuruma bakmayın.
Şuan ki anakart DDR2 ben yeni bir kasa topluyorum fakat işlemciden bütçe kısmak istiyorum bu kasanında işlemcisi iyi sayılır.
Şimdi işlemcilerde DDR2 DDR3 olayı var mı yoksa sadece soket olayı mı var ?
İşlemci aşağıdaki resimde var.
Ddr3 AM3+ bir anakart alıp bu işlemciyi kullanabilir miyim ?

slMdp7R.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcilerde sadece soket olayı var ancak diyelim ki işlemciniz Intel i5 4440 soket tipi 1150 bu soket tipinde sadece DDR3 var o yüzden dikkat edin.

Hayır kullanamazsın. Ayrıca yeni nesil bir işlemci almazsan ekran kartın darboğaz yapar.

Takarsınız.

Ancak sisteminiz eskimiş. DDR2 sistemlere yapacağımız pek tavsiye yok. O yüzden sisteminizi baştan yenilemeniz en doğrusu olacaktır.

RAM'iniz ne kadar ve anakartınızın marka ve modelini söyler misiniz ?

Takarsınız.

Ancak sisteminiz eskiymiş. DDR2 sistemlere yapacağımız pek tavsiye yok. O yüzden sisteminizi baştan yenilemeniz en doğrusu olacaktır.

RAM'iniz ne kadar ve anakartınızın marka ve modelini söyler misiniz ?
İlk önce teşekkür ederim, evet sistemim eski zaten bu eski ddr2 anakarttan bu işlemciyi çıkarıp yeni topladığım kasaya takacağım. Sorun çıkar mı? Uyumsuzluk falan. Bu arada işlemci kötü mü sizce ?
İzninizle düzenliyorum şimdi işlemci AM3(938) yazıyor o zaman benim de resimde bulunan normal AM3 soketli anakart yerine AM3 938 anakart almam lazım örneğin bunu M5A97 EVO R2.0 AMD 970/SB950 AM3+ DDR3 2133MHz (O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart - AMD Uyumlu - Anakartlar - Vatan Bilgisayar yanlış mıyım ?
GyuGlig.png

Dediğiniz şeyi yapabilirsiniz fakat işlemci biraz eski olduğundan güzel bir GPU alınırsa darboğaz yapabilir.

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı