Çözüldü İşlemci ve Anakart değişimi sonrası görüntü gelmiyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

nickimyokbenim

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba. İlk kez böyle bir montaj işe kalkıştım, bir sürü video vs. İzledim. Her şeyi doğru yaptığıma eminim ama PC'yi açtığımda görüntü gelmedi.
Taktığım kabloların hepsinin fotoğrafın atıyorum. Yanlışı bir yer var mı? Kontrol edip gösterebilir misiniz?

Anakart: MSI Pro H610M-B
İşlemci: Intel i3 12100F.
Ekran kartı: RTX 2060 6 GB.

Dosya Ekleri

• IMG_20220928_182740.jpg
    IMG_20220928_182740.jpg
    240,7 KB · Görüntüleme: 102
  • IMG_20220928_182745.jpg
    IMG_20220928_182745.jpg
    273,4 KB · Görüntüleme: 67
  • IMG_20220928_182811.jpg
    IMG_20220928_182811.jpg
    221,4 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_20220928_182829.jpg
    IMG_20220928_182829.jpg
    214,8 KB · Görüntüleme: 66
  • IMG_20220928_183407.jpg
    IMG_20220928_183407.jpg
    215 KB · Görüntüleme: 74
Çözüm
Tanıdık bir bilgisayarcıya götürdüm. Sorun, eski kullandığım RAM'lerin bu anakartla tam uyumlu olmaması gibi birşey. İkiside DDR4 olmasına rağmen, uyum sorunu varmış sanırım. Kendi bir tane RAM takıp yeni BIOS attı, görüntü geldi. Eski RAM'leri yine kullanıyorum. Çok şükür, parçalara zarar vermemişim, boş yere gerildik :D

İlerde aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için yazayım dedim, akıllarında bulunsun. Bu yolu denesinler.
Ekran kartı ilk açılışta azıcık döner, BIOS devreye girdiği an dönmeyi bırakır. Bunun anlamı tekrar ediyorum bağlantı kablolarında sorun yok ise her şey normal sadece BIOS sıfırlama ile görüntü gelir.
Sizce hangi bağlantılardan dolayı görüntü gelmeyebilir hocam? Daha önce ekran kartı ve ram söküp takmıştım, onları doğru yaptığıma eminim. 24 pin kablosuda oturmamış olsa, PC hiç açılmaması gerekir sanırım, yanlış mı biliyorum?
Birde tüm sistemi kurarken ellerim her yere değdiği için, statik elektrik kaynaklı bir sorun olabilir mi acaba?
Bios pilini söküp bıraktım, bir kaç saat dursun bakalım.

Görüntü kablosunu anakart çıkışlarına değil ekran kartı çıkışına taktınız değil mi?
Ben ilk kez pc topladığımda monitörün kablosunu ekran kartı yerine kasaya takmıştım. Umarım aynı şeyi yapmamışsınızdır :D
Yok hocam, ekran kartınada, anakarttaki HDMI slotunuda denedim. Zaten ilk yapmıyorum o işlemi, çok kez ekran kartı söküp taktım. Ondan eminim.

Anakarta işlemci kablosunu taktın mı? İşlemcinin sol üst kısmında bulunan yer ben birkeresinde takmayı unuttuğum için görüntü alamamıştım dene dostum istersen 👍 Eki Görüntüle 1530724
Hocam önceki ekran kartım MSI B150M'de 4 pinli slot vardı, bunda 8 pin var. Ama baktım, 4 pinli kablomun yanında 4 pinli bir kablo daha var, onuda taktım. Yani doğru yaptığımı düşünüyorum. Zaten görsellerdede görünüyordur.

Aklıma şu geldi, ben montaj hep çıplak elle yaptım. Bazen karton kutu üstünde, bazen poşet, bazen kasa içinde. Acaba statik elektrik sebebiyle parçalara zarar vermiş olabilir miyim? Bu hiç aklıma gelmedi maalesef yaparken.

Eldiven giy. Halı ya da kumaş üzerinde yapma kurulumu. Bir arkadaş halının üzerinde montaj yapmış da elektriklenme işini bilmediğinden 2 ay açamadı bilgisayarı. Sora sora halı üstünde kurduğunu öğrendik.
Merhaba. Şu konudaki yorumunuza denk geldim de. Bende bütün montajlamayı hazır üzerinde ama karton kutu ve kasa içerisinde yapmıştım. Benim sorunumda bundan kaynaklı olabilir mi? Ve eğer durum buysa, nasıl çözebilirim bunu? Sistem çöp mü oldu? :( @Khajz

Son düzenleme:
Statik elektriklenme sistemi (%99.9 ihtimalle) çöp etmez. Power'ı kapayıp birkaç kere güç tuşuna bastıktan sonra power'ı geri açarsanız çoğu statiklenme gidecektir.

Tüm kablolar yerinde ve doğru takılmış gibi duruyor. Öncesinde pek de önemli olmayan birkaç kabloyu çıkartarak test yapalım;

Anakartınıza bağlı olan kasa fan pinini çıkarın
Kasanın ön yüzü için olan USB 2.0 ve 3.0 kablolarını da çıkarıp deneyin.

RAM'leri çıkarıp sarı pinlerini yumuşak silgiyle silin. Oksitlenme varsa alacaktır
GPU'yu çıkarıp sarı pinlerini yumuşak silgi ile silin.

Açıkçası 10 saniye sonunda GPU fanının durması BIOS'un GPU'yu tanıdığını ve GPU'nun "0db sessiz mod"'a girebildiğinin bir göstergesi. Benim tahminim BIOS'dan sıkıntısız geçiyor. Ancak hdmi kablosu, GPU ya da Monitör sıkıntılı. TV'ye falan takmayı deneyebilirsiniz. Klavye vs. taktığınızda ışığı yandıktan sonra sönüp sonra tekrardan yanıyor mu? Full yanık kalıyorsa BIOS'tan geçmemiş demektir. O durumda da tek düşünebildiğim CPU maalesef. CPU'nun doğru takıldığını kontrol etmekte fayda var. CPU'nun üzerindeki sarı üçgenin anakartla uyuşması gerek.

EDİT: EZ Debug led'lerine göre sistem RAM'lerini tanımıyor. Sarı uçlarını silgiyle silmek düzeltebilir. RAM hatalı olabilir ya da CPU'nun RAM kontrol pinleri sıkıntılı.

Tanıdık bir bilgisayarcıya götürdüm. Sorun, eski kullandığım RAM'lerin bu anakartla tam uyumlu olmaması gibi birşey. İkiside DDR4 olmasına rağmen, uyum sorunu varmış sanırım. Kendi bir tane RAM takıp yeni BIOS attı, görüntü geldi. Eski RAM'leri yine kullanıyorum. Çok şükür, parçalara zarar vermemişim, boş yere gerildik :D

İlerde aynı sorunu yaşayabilecek arkadaşlar için yazayım dedim, akıllarında bulunsun. Bu yolu denesinler.

Çözüm

Dediğim gibi RAM ile akalıymış o zaman :D geçmiş olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı