İşlemci ve anakart değişimi sonrası 3060 Ti PC görüntü gelmiyor

ibrahimsengun

Kilopat
Daha fazla  
Selam, sistemimi yükseltmek amacıyla:

Intel i5 13600KF.
ASUS Prime B660M-K D4.
ID-Cooling SE-226-XT Black.

Parçalarını satın aldım. Elimdeki Crucial Ballistix 3000MHz bellekleri takıp kulanacağımı düşündüm. Ancak montajı yaptıktan sonra bilgisayarı çalıştırdığım an kasanın LED ışığı hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başladı. Herhangi bir şekilde ekrana görünü gelmiyor. Anakartın el kitabında LED ışığın hızlıca yanıp sönmesiyle alakalı belleklerin hatalı olduğu yazıyor. Birkaç kere çıkardım taktım, tek tek farklı yuvalarda farklı bellekleri denedim ancak çalışmadı.

PRIME B660M-K D4|Anakart|ASUS Türkiye

Benim belleklerin modeli: BL8G30C15U4b. M8FE1.
ASUS kendi sitesinde desteklenen bellekler arasında sanırım benim belleklerim bulunmuyor.

Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir mi? Bana çok mantılı gelmiyor açıkçası.

Aynı zamanda hiç görüntü gelmediği için BIOS güncellemesi de yapamıyoum.

Önceki sistemim:
Intel i5 10400F.
MSI B460M A Pro.
MSI GeForce RTX 3060 Ti Ventus 2X OC.
Crucial Ballistix 3000MHz CL15.
XPG Core 750W Gold.
Zalman N5 MF.

Anakart o işlemciyi destekliyor değil mi? Yani bazı işlemciler için BIOS güncelleme yapmadan anakarta, tanımıyor işlemciyi.

Edit: Anakartı yeni gördüm pardon.

Monitörünüzün tam modeli nedir? Başka monitör ya da televizyon ile denediniz mi?

Anakart o işlemciyi destekliyor değil mi? Yani bazı işlemciler için BIOS güncelleme yapmadan anakarta, tanımıyor işlemciyi.

Edit: Anakartı yeni gördüm pardon.

Monitörünüzün tam modeli nedir? Başka monitör ya da televizyon ile denediniz mi?
Çift monitörüm var ikisinde de sinyal yok. Hali hazırda kulandığım parçalar olduğu için bunlarda sorun yok. Monitörlerim:

Asus VG27AQZ
AOC 24G2U

Anakart güncelleme ile destekliyor sanırım ancak hiç görüntü gelmediği için ve LED yanıp söndüğü için şuan problem başka bir şey gibi geliyor bana.

Yakın zamanda Ryzen 5 işlemci, anakart ve RAM aldım. Aynı şekilde ben de görüntü alamamıştım. Ama eski parçaları taktığımda görüntü geliyordu. Hatta anakartı bozuk diye geri gönderip daha üst versiyonunu satın aldım. Onda da durum aynıydı. Benim monitör eski VGA girişliydi. Yani kabloyu dönüştürücü ile anakarta bağlıyordum. HDMI ile televizyona başladığımda görüntü gelmişti. Acaba dönüştürücüde mi sorun var diye arkadaştan başka dönüştürücü aldım. Onu takmadan önce kendi dönüştürücüm ile son bir kez denediğimde bu sefer ekrana görüntü gelmişti. Siz de VGA girişli monitör kullanıyorsanız söyleyeyim dedim.

Açıkcası HDMI denemedim ve eski parçalarımı geri taktım bilgisayarda işim olduğu için. Display Port ile denedim ben görüntü gelmedi maalesef. Etrafımda bir yerden bir bellek bulup onunla test etmeyi düşünüyorum.

Güncelleme geçeyim. Sorun devam ediyor. HDMI kablo ile denedim, CMOS reset attım herhangi bir değişiklik yok.

Crucial support ile görüştüm. Belleklerin uyumlu olduğunu söylediler. Anakartta veya işlemcide sorun olabilir mi ?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı