İşlemci ve anakart değişimi sonrası yapılması gerekenler

boccereco

Centipat
Halihazırda olan işlemcim R5 2600 ve anakartım MSI B450 GAMING Plus mATX. İşlemcimi R5 5600X'e ve anakartımı MSI B550 GAMING Plus'a yükselttim. Henüz daha montajını yapmadım. Montajını yaptıktan sonra BIOS Update ya da format yapmam gerekecek mi acaba?
Forumda geriye dönük araştırma yaptım ancak, konular yarım kalmış gibi. Sanırım anakart üreticisi aynı olduğu için pek sorun teşkil etmeyecek ancak stabilite için format gerekliymiş. Yardımcı olma şansınız var mı? Ya da takip etmem gereken yol nedir? Örneğin. Anakart işlemciyi monte et- BIOS Update yap- format at gibi gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:

Halihazırda olan işlemcim R5 2600 ve anakartım MSI B450 GAMING Plus mATX. İşlemcimi R5 5600X'e ve anakartımı MSI B550 GAMING Plus'a yükselttim. Henüz daha montajını yapmadım. Montajını yaptıktan sonra BIOS Update ya da format yapmam gerekecek mi acaba?
Forumda geriye dönük araştırma yaptım ancak, konular yarım kalmış gibi. Sanırım anakart üreticisi aynı olduğu için pek sorun teşkil etmeyecek ancak stabilite için format gerekliymiş. Yardımcı olma şansınız var mı? Ya da takip etmem gereken yol nedir? Örneğin. Anakart işlemciyi monte et- BIOS Update yap- format at gibi gibi.
En iyisi montajdan sonra temiz kurulum diye düşünüyorum. BIOS update ve driverları zaten uygun bileşene göre indirmeniz gerekli.

Anakartınız halihazırda 5000 nesilini destekleyecek biosa sahipse takıp kullanabilirsiniz. Yoksa zaten anakartınızda usb bios flash desteği var. Bir de format atarsanız iyi olabilir. Temiz kurulum her zaman iyidir.

Önce işlemciyi, daha sonra RAM'leri, stok soğutucuyu ve varsa M.2 SSD'yi montajlayın.

MSI'ın sitesi üzerinden BIOS sürümünü kontrol edin, daha güncel bir sürüm varsa güncelleyin.

Anakartınızı değiştirdiğiniz için BIOS ayarlarınız sıfırlanacaktır, XMP gibi ayarlarınız varsa onları tekrardan yapın.

Temiz kurulum yapın.

Geri
Yukarı