İşlemci ve Anakart Uyumluluğu

• Konuyu başlatan Canberk
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 16B
C

CPlOvEr

Ziyaretçi
Merhaba, Sistem toplamak istiyorum ancak mesela intel işlemci alsam bunun çeşitleri var hangisi daha iyidir ? Bunu anlamak için bir püf nokta var mı ? Ayrıca anakart ile uyumluluğunu nasıl anlayabilirim ? Birde vatandan alacağım alırken bana bu konuda yardım ederler mi ? İyi forumlar...

• Yeni nesil (4.nesil) işlemci alacaksan yani işlemci isminin yanındaki rakam 4 olan i3-4130, i5-4440, i5-4570, i5-4670K ve i7-4770K gibi işlemciler için Soket 1150 olan anakartlardan alacaksın.
  • 3.nesil işlemciler için yani örneğin i5-3570K gibi işlemciler için soket 1155 olan anakartlardan almalısın.
Alacaksan 4.nesil bir işlemci ve ona uygun bir anakart seçersen daha iyi olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alma amacım oyun oynamak, bütçede 3000 TL civarı. Ancak ekran kartı falan onları sık sık yenileyeceğim yani sadece işlemci konusunda mesela intel core i7 ama bir sürü çeşidi var iyi olanı hangisidir, uyumluluğunu nasıl anlarım ? 
  • Yeni nesil yani 4.nesil işlemci alacaksan yani işlemci isminin yanındaki rakam 4 olan i3-4130, i5-4440, i5-4570, i5-4670K ve i7-4770K gibi işlemciler için Soket 1150 olan anakartlardan alacaksın.
  • 3.nesil işlemciler için yani örneğin i5-3570K gibi işlemciler için soket 1155 olan anakartlardan almalısın.
Alacaksan 4.nesil bir işlemci ve ona uygun bir anakart seçersen daha iyi olur.
Yani 4. Nesil alacaksam örneğin bir ekran kartını çok beğendim, dikkat etmem gereken soket 1150 olması mı ? Yani 4. Nesil alacaksam anakartın uyumlu olması için sadece 1150 mi olması gerekiyor.

Ekran kartının soketle alakası yok. İstediğin, beğendiğin ekran kartını takabilirsin. Soketin takacağın işlemciyle alakası var sadece. 

Şu anda satılan i7-4770K için Soket 1150 olan anakartlardan almalısın. i7-4820K ve diğer üst düzey i7'ler Soket 2011 için uyumuludur. Oyun amaçlı kullanıyorsan i7-4770K'nın üstüne çıkma çünkü gereksiz, boşa masraf olur. Hatta alacaksan sana önerim i5-4670K olur yada daha uygun fiyatlı ve işlemciye overclock yapmayacaksan i5-4570 alabilirsin.

Uyumluluk değilde darboğaz sorunu yaşayabilirsin. Eski işlemci yeni ekran kartı yada tam tersi gibi durumlarda.

Son düzenleme:
Ekran kartının soketle alakası yok. İstediğin, beğendiğin ekran kartını takabilirsin. Soketin takacağın işlemciyle alakası var sadece. 

Şu anda satılan i7-4770K için Soket 1150 olan anakartlardan almalısın. i7-4820K ve diğer üst düzey i7'ler Soket 2011 için uyumuludur. Oyun amaçlı kullanıyorsan i7-4770K'nın üstüne çıkma çünkü gereksiz, boşa masraf olur. Hatta alacaksan sana önerim i5-4670K olur yada daha uygun fiyatlı ve işlemciye overclock yapmayacaksan i5-4570 alabilirsin.
Çok pardon ekran kartı değil ana kart yazacaktım yanlış demişim. Yani ben i7 4. Nesil almak istiyorsam 1150 soket uyumlu beğendiğim bir anakart almam gerekiyor değil mi ?

Evet i7-4770K almak istiyorsan Soket 1150 olan bir anakart beğenmelisin. i7-4770K alacaksan tercihen Z87 çipsetli anakart seçebilirsin dilersen, örneğin ASUS Z87-A gibi. Bu anakart ile işlemciye overclock yapabilirsin yada daha uygun fiyatlı anakartlarda alabilirsin mesela benim kullandığım ASUS B85M-G gibi ama bu anakartla işlemciye overclock yapma gibi bir şansın yok.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı