İşlemci ve ekran kartım oyuna nasıl yüklenir?

w1llard

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5500.
Zotac RTX 3060 12GB.
16 GB Ram.
A520M K V2.
Crucial P3 3D, 500GB.
Dostlar, Görev Yöneticisi'nden baktığımda RAM'ı ve işlemciyi az kullandığını gördüm, nasıl oyuna yükleyebilirim?

Özelliklerim:
İşlemci: AMD A4-3300M
Ekran kartı: AMD Radeon6480G 1g.
6 GB RAM.

Dostlar, Görev Yöneticisi'nden baktığımda RAM'ı ve işlemciyi az kullandığını gördüm, nasıl oyuna yükleyebilirim?

Özelliklerim:
İşlemci: AMD A4-3300M
Ekran kartı: AMD Radeon6480G 1g.
6 GB RAM.

Bahsettiğiniz durumu küçükken hepimiz düşündük :D. "Oyuna yüklemek" veya "İşlemciyi %100" kullanmak gibi bir olay yok, durumu daha rahat kavramak için "Darboğaz" konusunu araştırabilirsiniz. Ancak sizinki bir laptop olduğu için darboğazı da dert etmenize de gerek yok istediğiniz FPS'i alamıyorsanız sistemin yetersizliğindendir. İyi Sosyaller.

Hangi oyunu oynadığınıza göre bileşenlerin ne kadar kullanacağı değişir. Hangi oyunu oynuyorsunuz?
assetto corsa, car mechanic 18.

Bahsettiğiniz durumu küçükken hepimiz düşündük :D. "oyuna yüklemek" veya "işlemciyi %100" kullanmak gibi bir olay yok durumu daha rahat kavramak için "darboğaz" konusunu araştırabilirsiniz. Ancak sizinki bir laptop olduğu için darboğazı da dert etmenize gerek yok istediğiniz FPS'i alamıyorsanız sistemin yetersizliğindendir. İyi sosyaller.

Hmm tamamdır hocam, teşekkürler :(

Bahsettiğiniz durumu küçükken hepimiz düşündük :D. "oyuna yüklemek" veya "işlemciyi %100" kullanmak gibi bir olay yok, durumu daha rahat kavramak için "darboğaz" konusunu araştırabilirsiniz. Ancak sizinki bir laptop olduğu için darboğazı da dert etmenize de gerek yok istediğiniz FPS'i alamıyorsanız sistemin yetersizliğindendir. İyi sosyaller.

Peki hocam, RAM'i 8 yapmayı düşünüyorum, FPS yükseltir mi?

assetto corsa, car mechanic 18.

Hmm tamamdır hocam, teşekkürler :(

Peki hocam, RAM'i 8 yapmayı düşünüyorum, FPS yükseltir mi?
4+4 şeklinde ekleme yapılırsa çift kanal çalışacağı için fark yaratır normalde ama A4 3300M çok zayıf bir işlemci olduğu için sadece ölü bir yatırım olur. Paranızı harcamayın.

4+4 yaparsanız bir miktar artış olabilir fakat günümüzde o sistem ile oyunları akıcı oynayamazsınız.

Hocam akıcı oynamak değil de, ben eski oyunlara daha bir merakım var, sistemim yeten oyunlara.

4+4 şeklinde ekleme yapılırsa çift kanal çalışacağı için fark yaratır normalde ama A4 3300M çok zayıf bir işlemci olduğu için sadece ölü bir yatırım olur. Paranızı harcamayın.

Hocam para zaten harcamicaktım da, bende fazladan RAM var onları satıp almayı düşünüyorum fakat, ben çok yeni nesil seven insan değilim, Assetto Corsa vs. oyunları severim, yani assetto da RAM ile FPS yükselir mi?

Hocam akıcı oynamak değil de, ben eski oyunlara daha bir merakım var, sistemim yeten oyunlara.

Hocam para zaten harcamicaktım da, bende fazladan RAM var onları satıp almayı düşünüyorum fakat, ben çok yeni nesil seven insan değilim, Assetto Corsa vs. oyunları severim, yani assetto da RAM ile FPS yükselir mi?
Şu anda aldığınız FPS'ler ne kadar? 50 fps alıyorum ama 60a yaklaşmak istiyorum diyorsanız ona fayda eder. Veya 25 fps alıyorum 30a sabitlemek istiyorum diyorsanıza ona da fayda eder. Onun dışında çok efektif olmaz sizin sisteminizde.

Şu anda aldığınız FPS'ler ne kadar? 50 FPS alıyorum ama 60a yaklaşmak istiyorum diyorsanız ona fayda eder. Veya 25 FPS alıyorum 30a sabitlemek istiyorum diyorsanıza ona da fayda eder. Onun dışında çok efektif olmaz sizin sisteminizde.

Hocam normal bir Map'te 29 üstüne çıkmıyor, kasma vs. yok, ama 29 üstü hiç yok.

Hocam normal bir Map'te 29 üstüne çıkmıyor, kasma vs. yok, ama 29 üstü hiç yok.
Spesifik olarak 29 üstüne çıkmıyorsa ekran kartı tam kullanılmadığı halde, büyük ihtimal oyunla alakalıdır. Eski oyunları oynuyorum dediniz, asetto ile aram pek yok oyunun optimizasyonunu bilmiyorum. Ama konsoldan port edilmiş bir oyunsa büyük ihtimalle oynunun kendi koyduğu sınırdır o. Bir kaç config ayarlamasıyla artırılabilir sanırım ancak tavsiye etmem grafik bozulmaları ve laglanmalar oluyor. Oynunuz akıcı geliyorsa olduğu gibi oynamaya devam edin derim iyi forumlar :D

Geri
Yukarı