İşlemci yükseltmesi sonrası görüntü gelmiyor

• Konuyu başlatan axon
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 14
  • Görüntüleme 605

axon

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, ekran kartımla artık darboğaz yapması sebebiyle Ryzen 3 1300X'imi Ryzen 5 5500 ile değiştirmek istedim. Gelen kargoyu bir hevesle açarken işlemci elimden kaydı ve birkaç pin hafif yamuldu. Sokete takıp denediğimde oturdu gibi gelmişti (sonradan fark ettiğimde çok hafif oynadığını gördüm.). Güç tuşuna bastığımda kasaya ışık bile gelmedi. Sonra pinleri toplu iğne ile düzelttim bu sefer sokete tam olarak oturdu. Bilgisayara ışık geldi ama bu sefer de ekran gelmedi. Acaba pinlerden dolayı mı yoksa başka herhangi bir hata mı oluştu? Eski işlemciyi yeniden taktığımda bilgisayar çalıştı. BIOS'u güncelledim fakat yine çalışmadı. Araştırdığımda HDMI ile bağladığında görüntü alabilen bir arkadaş buldum forumda benimki DisplayPort ile bağlı onunla ilgili olabilir mi? Toplu iğne ile düzelttiğimden statik elektrik ile ilgili bir arıza olabilir mi?

Anakart: Gigabyte A320M-HD2
Ekran kartı: GTX 1650 Super
RAM: 8x2 GB 2666MHz
PSU: Corsair 550W

Eski işlemcinizi geri takın eğer görüntü geliyorsa eski işlemci takılıyken BIOS güncellemesi yapın. Güncellemeden sonra yeni işlemcinizi takın.

Anakartın o işlemciye desteği olduğundan emin misiniz?
2023-03-25_12-31-22.png

GA-A320M-HD2 (rev. 1.0) Support | Motherboard - GIGABYTE Global eğer anakartınız rev 1.0 ise attığım linkten BIOS dosyasını indirip güncelleme yapınız.

Eski işlemciyi takıp BIOS güncellemesini yaptım. Şu an F51h sürümü yüklü.

Anakartın o işlemciye desteği olduğundan emin misiniz?Eki Görüntüle 1713931
1679737147684.png

Burada var gözüküyor.

BIOS'tan olabilir guncelle.

Bir de islemcinin modelini yazar misin?

Eskisi Ryzen 1300X, yenisi Ryzen 5500.

Geri
Yukarı