İşlemcide darboğaz olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Dostum en basit olarak işlemci kullanımının ekran kartı kullanımının fazla olduğu durumlarda anlaşılır.
Yani ekran kartı kullanımı %70 sabit olsa işlemci kullanımı % 80 olursa darboğaz mı oluyor ? Yada ekran kartı kullanımı %70 olsa işlemci kullanımı %60 olsa darboğaz yok demek midir ?
Bu siteden ekran kartınızı ve işlemcinizi seçerek darboğaz oranına bakabilirsiniz
Bu site şu an buglu ekran kartı kısmına 3060 yazıyorum ama bulmuyor .

Yanlış bilgi
Ekran kartı kullanımı %21, işlemci kullanımı %50 = Darboğaz
Ekran kartı kullanımı:%60, işlemci kullanımı=%40 = Darboğaz yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Oyundan oyuna değişmekle beraber işlemcinin bütün çekirdekleri %100 kullanılmaya başlandıysa, bu işlemcinin o oyun için yavaş kaldığı anlamına gelir. Dolayısıyla ekran kartına da yeteri kadar komut veremez ve ekran kartı da kendi performansından mecburen kısınca az FPS almaya başlarsınız. Sisteme herhangi bir zararı yok fakat işlemci sürekli %100 yük altında çalıştığından daha fazla ısınabilir.
Mesela ekran kartı kullanımı %99 olunca ve işlemci kullanımı da %100'ün altındaysa işlemci ekran kartını tam besliyor ve darboğaz olmuyor anlamına geliyor. Yani benim bildiğim böyle. Bir de ekran kartı kullanımı %40 oluyor bazı oyunlarda, işlemci kullanımı da %30 oluyor. Burada darboğaz yok diye biliyorum ben.

Doğru düşünüyorsunuz, sistem veya oyun (genelde) güzel optimize edilmemişse oyunlarda tam performans çalışmayabilir.

Bu siteden ekran kartınızı ve işlemcinizi seçerek darboğaz oranına bakabilirsiniz

Bu site kesinlikle ama kesinlikle doğru değil önerme yapmayalım lütfen.

Yeni konular

Geri
Yukarı