İşlemcide Yüksek Sıcaklık ve Performans Sorunları

Yer
İstanbul
Daha fazla  
@THE_MILLER Hocam;

Yukarıda bahsettiğiniz bütün adımları uyguladıktan sonra laptopta baya bir hızlanma oldu. Fakat yaklaşık 2-2.5 senedir formatlamadığımdan dolayı sistemde fazla şişkinlik vardı. Bir başka sorunum olan Dota2 oynarken oyunun en düşük ayarlarıyla oyuna başladıktan sonra 10 dakika içinde işlemcinin 67 70 derecelerden 97 dereceleri görmesi sebebiyle, laptopum oyunun içindeyken kitleniyor. Bazen Ctrl+Alt+Delete ile işlemlerden kapatmak zorunda kalıyordum. Bazen de tamamen kitleniyor ve elimle reset tuşuyla kapatmak zorunda kalıyordum. Recep Hocam ile birçok şey yaklaşık 1-1.5 ay önce denemiştik. Zaten format atmam gerekiyordu. Fakat sizin söylediklerinizi yaptıktan sonra pc baya bir hızlanınca bende bu kitlenme sorunu belki çözülür diye denedim. Sonuç yine hüsran. İşlemci yine 97 derecelerde. Windows 10 Pro yu Windows un kendi sitesinden indirip Rufus ile USB belleğe yazdırıp BOOT ederek tamamen 0 dan kurdum. Makinem inanılmaz derecede hızlandı. Bende hemen tekrar bir deneme yaptım. İlla kendimin oynamasına gerek yok. Bu sorun çevrimdışı modda da aynı. Ben kendim maç yaparken de aynı. Birinin yaptığı maçı izlerken de aynı. Sıra şimdi Recep Bey in dediği gibi komple laptopun içini temizletip, GPU ve CPU nun termal macunlarını yeniletmeye geldi. İnşallah yarına halledeceğim. Eğer bu CPU ısınma sorunum hallolmaz ise, sizin ve @Murat5038 hocamın da değerli görüşlerinizi almak isterim.

Konuma gelince kesinlikle format sonrası virüs programsız bilgisayarı kullanmayın dediğiniz için siz ve @Murat5038 hocam. İkinizinde önerdiği Bitdefender Total Security 2018 virüs programını bütün korumaların hepsi açık bir şekilde ve 3 ay ücretsiz olarak 2 gündür kullanmaktayım. Bu yazılım tek başına sistemi zararlı yazılım,virüs ve trojen tarzı tehditlerden koruyabilir mi? Veya bunun yanına buna benzer bir yazılım daha eklemeli miyim? Ben sizin ve @Murat5038 hocamın sayısızca yazılarınızı ve önerilerinizi okuduğum için, bazen 2 program birden öneriyorsunuz. Komple 0 dan Windows 10 Pro kurduğumdan, makinem de 5 senelik olduğu için sanki ilk almış hali gibi hızlanınca ilk işim sizin de kesinlikle söylediğiniz gibi virüs yazılımını indirip bütün korumalarını açmak oldu. :)

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler. Biraz başınızı ağrıttım, kusura bakmayın. Hayırlı akşamlarınız olsun...

Isınma olayı farkında olduğun üzere donanımsal. Fan temizliği, termal macunların yenilenmesi veya fan değişimi ve bakır borunun değişimi gibi işlemlerin yapılması gerekir. Temiz kurulum yapman güzel. BitDefender'ın Free sürümünü de kullanabilirsin. Fakat Total Security'i beğendiysen onunla devam et. Yeterli korumayı sağlar. Arada kontrol amaçlı rapor eklersin istersen.

Ben sizin ve @Murat5038 hocamın sayısızca yazılarınızı ve önerilerinizi okuduğum için, bazen 2 program birden öneriyorsunuz.
2 program dediğiniz IS ise önermeyiz. AV veya korumasını kanıtlayamamış firmaları kullanan kişilere ek seçenekler sunabiliyoruz. Güvenilen bir IS önerdiğimizde ek bir yazılım önermeyiz.

Sorununuzun devam etmesi tespitler edilmiş ve ısınma sorununu çözmediğiniz için sistem yavaşlığı devam etmektedir. Söylenilen temizlik ve bakımları yapınca hızlanacaktır.

Bu arada etiketleriniz işlememiş. Dolaşırken incelerken gördüm.

@Murat5038 Hocam,

Mobilden mobil veriyle bağlanırken telefon tam çekmediğinden cevap yazamadım. Sadece beğeni atabildim. 2 programdan kastım, mesela ben şuan Bitdefender Total Security 2018 i 90 günlük deneme süresi ile birlikte bütün korumalar açık haliyle kullanmaktayım. Bunun yanına ek olarak tespit edemediği zararlı olur ise mantığıyla, tarama amaçlı @THE_MILLER hocamın ve sizin de aktif korumaları kapatmak şartı ile önerdiğiniz Malwarebytes Anti-Malware veya Emsisoft Emergency Kit gibi yazılımlardan birini de kullanmalı mıyım?

Sıcaklık sorunumla ilgili de, yarın teknik servise verip, geri alıp tekrar denedikten hemen sonra size sonuç bilgisini inşallah olumlu bir şekilde vereceğim. İnşallah sonuç olumlu olur da bende sizin daha fazla başınızı ağrıtmak zorunda kalmam.

Etiket neden işlemedi pek anlayamadım. Şimdi yazdığım mesajda etiketin işlenip işlenmediğini mesaj sonrası kontrol edeceğim. :)

Vakit ayırdığınız, bilgi ve yardımlarınızı paylaştığınız için teşekkür ederim.

Bunun yanına ek olarak tespit edemediği zararlı olur ise mantığıyla, tarama amaçlı @THE_MILLER hocamın ve sizin de aktif korumaları kapatmak şartı ile önerdiğiniz Malwarebytes Anti-Malware veya Emsisoft Emergency Kit gibi yazılımlardan birini de kullanmalı mıyım?
O şekilde kullanılabilir tabi ki ancak bu dediğinizi zararlıdan şüphelenip sonrasında sadece kontrol için içiniz rahat olsun diye önerebiliyoruz. Onun dışında bir amacı bulunmuyor.

Etiket neden işlemedi pek anlayamadım. Şimdi yazdığım mesajda etiketin işlenip işlenmediğini mesaj sonrası kontrol edeceğim. :)
Bu sefer olmuş, yazı içinde etiket sonrası bir boşluk bırakırsanız sorun olmadan işliyor(ilk mesajda, düzenleme olmadan).
İnşallah sonuç olumlu olur da bende sizin daha fazla başınızı ağrıtmak zorunda kalmam.
Baş ağrıtmak olarak düşünmeyin. Bizim için sorun değil istediğiniz kadar ağrıtabilirsiniz :D

@Murat5038 Hocam;

Gelir gelmez size bilgi vermek istedim. Genel temizlik ve fan temizliği yapıldı. CPU ve GPU macunları değişti. Dota 2 için özel güç planı ayarladım. Güçe seçeneklerinden 'İşlemci Güç Durumu' nu %80 olarak ayarlamıştım. Bu haliyle 30 dakika oyun izlediğimde Max CPU 81-82 dereceleri gördü. Bu sıcaklıklarda makine kitlenmedi. Bende dayanamadım tabii ki hemen 'İşlemci Güç Durumu' nu %100 olarak ayarladım. Haliyle CPU ısısı kısa zamanda yine 90 ları görünce sistem direk oyunu kapattı. Ekran kitlenir diye düşünmüştüm. Bu sefer kitlenmedi, Fakat sistem oyunu kapattı ve masaüstüne döndü. Bende hemen sonrasında şuan size yazıyorum. Şuan laptop tertemiz bir halde. Windows 10 temiz full formatlı. Bugünde temizlikler yapılıp, macunlar sürüldü. Fakat sanırım çarem yine oyunu oynarken 'İşlemci Güç Durumu' nu 80 yapmak zorunda kalacağım. 100 de kısa zamanda değerler yine yükseliyor. Fan devir hızını yükseltmek çözüm olabilir mi? Onun harici aklıma başka bir şeyde gelmiyor. Windows Defender Güvenlik Merkezi ve Bitdefender Total Security 2018 harici açık olan hiçbir program da yok. Bu arada format sonrası sistem baya hızlanıp stabil olduğundan hiçbir program ve sürücü güncelleştirmesi yapmadım. Bu arada ekran kartım da Max 75 dereceyi görüyor. Görüş ve önerilerinizi merakla bekliyorum.

Teşekkürler.

Aslında @THE_MILLER konuyu taşırsa daha güzel olur. Çünkü konunun yeri burası değil zararlıyla ilgisi yok artık.

Bitdefender kuruluysa defender'ı zaten açamazsın, zorla açmaya çalıştıysan yine hata yapıyorsun.
Sürücü güncellemelerini yapmamışsın sadece ekran kartı sürücülerini kendi sitesinden güncellerseniz yeterlidir.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı