İşlemcideki grafik mi anakarttaki grafik mi?

tufan565

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle sizleri ilgiyle severek takip ediyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Arkadaşlar çekine çekine yazıyorum çünkü çok yeniyim, bilgisayarlar hakkında fazla bir bilgim yok ama güzel bir hobi olacak benim için.

Şunu merak ediyorum, anladığım kadarıyla anakartlarda gömülü grafik var. İşlemcilerde de var, kurulu sistemde hangisi çalışıyor nasıl bileceğiz? Yada hangisi çalışsa daha iyi olur? Mesele harici ekran kartı kullanıp kullanmamak değil yada oyun oynamak değil. Eğer işlemciyi kullanıyorsa daha güçlü bir işlemci alınabilir mesela, ya da gerek yoktur, ya da seçim yapılabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarta gömülü grafik işlemci mobil cihazlarda vardır. Masaüstü cizahlarda yok. Masaüstü cizahlar dahili veya harici ekran kartı kullanır. Harici ekran kartınız varsa işlemcide bulunan ekran kartını devre dışı bırakabilirsiniz. Genellikle internette dolaşırken, video izlerken dahili grafik çalışır. Yüksek performans isteyen işlemlerde harici grafik kartı devreye girer. İşlemcinin modeline göre içerisinde ki grafik işlemci değişir.

Tufan Bey öncelikle bazı konuları açığa kavuşturalım. Uzun yıllardan beri anakartlarda grafik yongası mevcut değil.

Anakartlarda grafik yongası olduğu dönemler geride kaldı. Kuzey köprüsü içinde GPU'lar vardı, bunlar ilerleyen teknoloji ile birlikte işlemcinin içine geçti.

Masaüstü PC'lerde işlemci içindeki GPU çoğunlukla devre dışı. Ama dizüstü PC'lerde pil ömrü önemli olduğundan dolayı onboard GPU devrede her daim.

Hangisinin çalıştığını bilmek için bu videoya bakabilirsiniz. nVidia devrede ise GPU işlem simgesinden görüyorsunuz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hangisi çalışsa daha iyi olur ?

Eğer bir dizüstü bilgisayar ise sistem zaten gerektiğinde harici ekran kartı, gerektiğinde de dahili GPU'yu devreye sokar. Oyunların harici GPU ile çalışması ideal olandır. Onun dışında video vs dahili ile çalışırsa pil bitmez.

Masaüstünde ise her daim harici ekran kartının çalışması ideal olandır.

İşlemci ne kadar güçlü olursa olsun içindeki GPU'nun limiti bellidir. Ancak AMD APU alınırsa performansta fark olacaktır.

Teşekkür ederim, ama cevabın bir kısmına ya alamadım yada anlamadım. Anakartta dahili grafik var değil mi? İşlemcide de böyle birşey var. Bunlar ikisi birden mi çalışıyor? Yük hangisinde ?İşlemcide dahili grafik yoksa anakartta ki dahili grafik işi görür mü ya da tam tersi ?

Tufan Bey öncelikle bazı konuları açığa kavuşturalım. Uzun yıllardan beri anakartlarda grafik yongası mevcut değil.

Anakartlarda grafik yongası olduğu dönemler geride kaldı. Kuzey köprüsü içinde GPU'lar vardı, bunlar ilerleyen teknoloji ile birlikte işlemcinin içine geçti.

Masaüstü PC'lerde işlemci içindeki GPU çoğunlukla devre dışı. Ama dizüstü PC'lerde pil ömrü önemli olduğundan dolayı onboard GPU devrede her daim.

Hangisinin çalıştığını bilmek için bu videoya bakabilirsiniz. nVidia devrede ise GPU işlem simgesinden görüyorsunuz:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hangisi çalışsa daha iyi olur ?

Eğer bir dizüstü bilgisayar ise sistem zaten gerektiğinde harici ekran kartı, gerektiğinde de dahili GPU'yu devreye sokar. Oyunların harici GPU ile çalışması ideal olandır. Onun dışında video vs dahili ile çalışırsa pil bitmez.

Masaüstünde ise her daim harici ekran kartının çalışması ideal olandır.

İşlemci ne kadar güçlü olursa olsun içindeki GPU'nun limiti bellidir. Ancak AMD APU alınırsa performansta fark olacaktır.

Recep bey öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkür ederim. Onca işin arasında ve gecenin bu saatinde benim belkide çok saçma soruma cevap verdiniz. Ayrıca biraz önceki cevabım size değildi. Mesajlar çakıştı yanlış anlaşılmasın. Sorumu cevaplayan diğer arkadaşa da teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı