İşlemciden ses gelmesi

Arda Anıl

Kilopat
Yer
İZMİR
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar,
Geçtiğimiz günlerde PSU'dan koku gelmesi üzerine bilgisayarımı kontrol etmeye başladım. Bu sebeple bütün kapakları açık vaziyette test etmeye başladım. Bilgisayarımda daha önceden gelen kısa kısa 'bip' sesleri de artmaya başladı haliyle. İlk olarak bu seslerin James Donkey M.2 SSD'den geldiğini düşünüyordum. Çünkü HDD'lerin çıkarttıkları sese benzer ses çıkarıyordu. Ben de James Donkey sonuçta, ses kesin ondan geliyordur dedim. Ama kasanın kapaklarını açınca sesin işlemci bölgesinden geldiğini fark ettim. İşlemcim sıvı soğutmalı olduğundan, ön taraftan dinleyince su pompası sesinden anlaşılmıyor. Ama kasanın kablolama kısmı da açık olduğu için, kasanın arka bölmesinden sesin işlemciden geldiği çok net. Sesi anlatmak gerekirse, kısa kısa "bip", 'bipbip, biiiip, bip bip" elektronik ses gibi geliyor. Çok şiddetli değil ama geceleri duyuluyor tabii.

PSU'mdan kablo yanığı kokusu geldiği için bilgisayarımı şu an için açmaya korkuyorum. Bu yüzden sesi böyle anlatmaya çalıştım :)

CPU'um 4-5 ay öncesinde garanti kapsamında sıfır'ı ile değiştirilmişti. Ve işlemci ile James Donkey M.2 SSD'yi aynı anda aldığım için, daha önce de dediğim gibi sesin SSD'den geldiğini düşündüğümden pek umursamadım... Ama şu An psu'yu servise gönderirken, işlemcide de bir şey varsa göndermek istiyorum.

Bu tarz sesler normal mi yoksa, anormal bir durum mu var? :)

Son düzenleyen: Moderatör:
O sesler işlemciden değil, anakartından geliyor. Anakatının hata tespit sesleri.

İşlemciye gücünü veren mosfetler de ses yapıyor olabilir. Yüksek elektrik yükü geçtiği için bazen böyle sesler duyulabiliyor. Özellikle ekran kartlarında görülen bir durum, eğer video çekip sesi alabiliyorsanız paylaşın.

O sesler işlemciden değil, anakartından geliyor. Anakatının hata tespit sesleri.

Ses buzerdan gelmiyor... Ses daha çok mekanik ses gibi. Özellikle HDD'lerin, çalışması sırasında gelen seslere benziyor ama biraz daha düşük bir sesle... Geceleri sessiz olunca daha çok duyuluyor tabi, ama yine de böyle bangır bangır değil tabi...

İşlemciye gücünü veren mosfetler de ses yapıyor olabilir. Yüksek elektrik yükü geçtiği için bazen böyle sesler duyulabiliyor. Özellikle ekran kartlarında görülen bir durum, eğer video çekip sesi alabiliyorsanız paylaşın.
Deneyeceğim....
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyrun, CPU'dan gelen ses.

Son düzenleme:
Ses buzerdan gelmiyor... Ses daha çok mekanik ses gibi. Özellikle HDD'lerin, çalışması sırasında gelen seslere benziyor ama biraz daha düşük bir sesle... Geceleri sessiz olunca daha çok duyuluyor tabi, ama yine de böyle bangır bangır değil tabi...

Deneyeceğim....

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Buyrun, CPU'dan gelen ses.
Bahsettiğim sese benziyor, işlemciden geldiğini sanmıyorum. Genelde anakart üzerindeki işlemciyi beslemek için olan mosfet(?) ses yapıyor olması lazım. İsterseniz teknik servise kayıt açtırıp bir gönderin.

Bahsettiğim sese benziyor, işlemciden geldiğini sanmıyorum. Genelde anakart üzerindeki işlemciyi beslemek için olan mosfet(?) ses yapıyor olması lazım. İsterseniz teknik servise kayıt açtırıp bir gönderin.

Maalesef ki garantisi yeni bitti, 2-3 ay oldu. Bulunduğum ilde (Trabzon’da) bir kaç yere gittim, gittiğim herkes bu kart elimizde kalır vs dedi bakmak istemedi. Kartımın yenisi yok, muadilleri 1500 liradan başlıyor. ServisPoint arıza tespiti için 250+KDV istiyor. Artı masraf. Yani mosfet değiştirse herhalde 500 liradan aşağı bir işlem olmaz gibime geliyor :)) ne yapsam bilemedim.

Durumu intel’e mail attım. İntel inceleme başlattı. Ama uzun süreceğini söyledi...

Yeni konular

Geri
Yukarı