İşlemcilerde GHz nedir?

Wetttt

Kilopat
Öncelikle merhaba başlıkta da yazdığım gibi temel düzey olarak işlemcileri ve bilgisayarı biliyorum ama ileri seviyede öğrenmek istiyorum bu yüzden aşağıdaki soruları veya bunlar dışında önemli şeyler varsa onları da anlatırsanız çok memnun olurum.

1 Işlemcilerde GHz nedir düşük veya yüksek olmasının etkileri nelerdir?
2 Işlemcilerde çekirdek sayısının önemi mesela bazen 6 çekirdekli işlemcilerin 8 çekirdekli işlemcilerden daha iyi olduğunu görüyorum. Bu nasıl oluyor yüksek çekirdek sayısının performansa etkisi nasıldır?
3 Işlemcilerde 8 Core 16 threads nasıl oluyor, bir işlemcinin 8 çekirdeği olup nasıl 16 çekirdek olarak gözüküyor 8 gerçek 8 sanal gibi mi?
4 Işlemcide önbellek boyutu nedir yüksek ve düşük olmasının artıları eksileri nelerdir?

Öncelikle merhaba başlıkta da yazdığım gibi temel düzey olarak işlemcileri ve bilgisayarı biliyorum ama ileri seviyede öğrenmek istiyorum bu yüzden aşağıdaki soruları veya bunlar dışında önemli şeyler varsa onları da anlatırsanız çok memnun olurum.

2 Işlemcilerde çekirdek sayısının önemi mesela bazen 6 çekirdekli işlemcilerin 8 çekirdekli işlemcilerden daha iyi olduğunu görüyorum. Bu nasıl oluyor yüksek çekirdek sayısının performansa etkisi nasıldır?
3 Işlemcilerde 8 Core 16 threads nasıl oluyor, bir işlemcinin 8 çekirdeği olup nasıl 16 çekirdek olarak gözüküyor 8 gerçek 8 sanal gibi mi?
4 Işlemcide önbellek boyutu nedir yüksek ve düşük olmasının artıları eksileri nelerdir?
Oyun için mi?
Render için mi?
Ofis programları için mi?
Normal kullanım için mi?
3D tasarım için mi?

1) İşlemcinin çalışma hızıdır. Bir arabanın motorunun ulaşabildiği devir sayısı gibi düşünebilirsiniz.
2) Daha fazla çekirdek olması da render tarzı işlerde hız sağlar. Motor hacmi gibi düşünebilirsiniz.
3) evet 8 gerçek 8 sanal çekirdeği oluyor.
4)önbellek, yakın zamanda başvurulan verileri veya yönergeleri depolayan ve gerektiğinde tekrar gerekirse hızlı bir şekilde alabilen daha küçük bir bellektir. AMD'nin Smart Memory Access özelliği de işlemcinin ekran kartının belleğini kullanmasını sağlayarak performansı arttırır.

8 Gerçek 8 sanal gibi mi?

Evet.

Işlemcide önbellek boyutu nedir yüksek ve düşük olmasının artıları eksileri nelerdir?

Önbellek RAM gibidir. Çok çok kısa süreli hafızalardır işlemcinin hızına etki eder.

GHz hız demek ne kadar hızlı o kadar iyi ne kadar yavaş o kadar kötü gibi düşünebilirsiniz. Ama işlemci alırken a bu 4.3 GHz bu 4.2 GHz gidip 4.3 GHz'i almayın.(Yani demek istediğim GHz'i tek etken olarak tutmayın işlemci seçerken)

Çekirdekler otoban gibidir. 2 şeritli otobanda mı trafik olur 6 şeritli otobanda mı? Ne kadar çok şerit olursa yol o kadar rahatlar. Aynı şekilde işlemci de.

Yanlışlarım varsa düzeltin lütfen. :)

Kullanım için işlemcinin hızı anlamına gelir.

1 ışlemcilerde GHz nedir düşük veya yüksek olmasının etkileri nelerdir?
2 ışlemcilerde çekirdek sayısının önemi mesela bazen 6 çekirdekli işlemcilerin 8 çekirdekli işlemcilerden daha iyi olduğunu görüyorum. Bu nasıl oluyor yüksek çekirdek sayısının performansa etkisi nasıldır?
3 ışlemcilerde 8 Core 16 threads nasıl oluyor, bir işlemcinin 8 çekirdeği olup nasıl 16 çekirdek olarak gözüküyor 8 gerçek 8 sanal gibi mi?
4 ışlemcide önbellek boyutu nedir yüksek ve düşük olmasının artıları eksileri nelerdir?

1.işlemcilerin GHz hızları saniyede yapabildikleri hızları gösterir. Yani 3.5GHz bir işlemci saniyede 3, 5 milyar işlem yapar. Bu yüzden GHz hızları önemlidir ama daha önemli faktörler de vardır.

2- Bunun sebebi işlemcide kullanılan mimaridir. Mesela Quad Core bir işlemci ile i5 2500K aynıdır. İkisi de 4 çekirdek 4 izlek sayısına sahiptir ancak i5 öndedir çünkü kullanılan mimari farklıdır. Bu yüzden nesil sayısı işlemcilerde fark yaratır.

4- önbellek işlemcilere konulmuş olan hızlı RAM'ler olarak düşünebilirsin. Örnek olarak; 6MB önbelleğe sahip bir işlemci sen Google'yi çok sık kullanıyorsan bunu önbelleğe alıyor ve sen her Google'yi açtığında işlemci kendi önbelleğindeki bilgiyi kullanıyor. Ama burada kullanılan diskte önemli. Sonuçta verileri disk RAM'lere gönderir.

Bildiklerim bunlar yanlışım varsa kusura bakma. ;)

Oyun ve normal kullanım için.
Kankam Tekli Çekirdek ve Çoklu çekirdek , mimarisi o işlemciyi güçlü yapan etkenlerdir.
Tekli çekirdek oyunlarda performans artışı verir.
Çoklu çekirdek ise renderde performans artışı sağlar.
Ghz o işlemciyi daha güçlü yapmaz.
Mesela AMD işlemcide Ghz artırdıkça tekli çekirdek performansı düşer çoklu çekirdek performansı artar.
İntelde ise tam tersi.

Yeni konular

Geri
Yukarı