İşlemcilerde TDP önemli midir?

musayiit

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. İşlemci arayışındayım ama kafam TDP'ye takıldı. Örneğin Ryzen 9 7900X 170W ama Ryzen 9 7900 65W. Arasındaki fark nedir?

Harcadığı enerji kısaca. Bu değerlere göre, hangisi "daha az enerji daha çok performans" veriyorsa o çok önerilir genelde.

TDP işlemcinin kullandığı enerji anlamına gelir. Watt diyelim biz ona, TDP ne kadar düşük olursa gücü o kadar az çeker ve işlemcinin ısınmasını engeller ama bu şey tam yeterli değildir, bunun için kaliteli bir macun ve kaliteli bir fanın kullanılması gerekir. Ben TDP'nin yüksek olmasının bir amacını göremiyorum, Q9500 gibi bir işlemci 95W çekiyor örneğin. Ama L5420 Q9500'den daha kaliteli olduğuna rağmen 50W tüketiyor. İşlemcinin özelliklerini de araştırmak gerek.

TDP işlemcinin kullandığı enerji anlamına gelir. Watt diyelim biz ona, TDP ne kadar düşük olursa gücü o kadar az çeker ve işlemcinin ısınmasını engeller ama bu şey tam yeterli değildir, bunun için kaliteli bir macun ve kaliteli bir fanın kullanılması gerekir. Ben TDP'nin yüksek olmasının bir amacını göremiyorum, Q9500 gibi bir işlemci 95W çekiyor örneğin. Ama L5420 Q9500'den daha kaliteli olduğuna rağmen 50W tüketiyor. İşlemcinin özelliklerini de araştırmak gerek.

Teşekkür ederim. Ryzen 9 7900 alınır mı sizce? Video çekiyorum, yayın video edit vs şu anki işlemcim GTA 5'te bile ısınıyor.

Bir de Ryzen 9 7900 için işlemci soğutucu fan önerileriniz nelerdir?

Yeni konular

Geri
Yukarı