İşlemcilerdeki ön bellek hızları farkı

• Konuyu başlatan NGY
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 6
  • Görüntüleme 459

NGY

Kilopat
Yer
DENİZLİ
Daha fazla  
Meslek
OPERATÖR
Öncelikle herkese iyi akşamlar sizlere şunu sormak istiyorum. Intel işlemcilerdeki ön bellek hızlarının AMD işlemcilere göre neden daha az, ayrıca çalışma frekansları neden daha düşük? Örneğin Intel X işlemcisinin 2.3 GHZ iken AMD X işlemcisinin 3.7 GHZ. Bu bir avantaj mıdır performansı daha mı iyidir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hangi işlemciler onlar? Net isim verirseniz değerlendirebiliriz. O kadar farklı ürün gamında işlemciler var ki. Elma ile armutu karşılaştırıyor da olabilirsiniz.

İşlemcinin performansına etkileri olsa da, performansı etkileyen sadece iki faktör yok. X yerine, işemcilerin modellerini söyleseydiniz, daha iyi yardımcı olabilirdik. Zira frekans ve ön bellekten çok daha önemli faktörler var.

@NGY i5 8. nesil'in en düşük işlemcisidir 8400. i5 6400 bile R5 2600X'ten oyunda daha güçlüyken, i5 8400 ile karşılaştırmak mantıksız.

@NGY i5 8. nesil'in en düşük işlemcisidir 8400. i5 6400 bile R5 2600X'ten oyunda daha güçlüyken, i5 8400 ile karşılaştırmak mantıksız.
Ben karşılaştırma yapmıyorum kardeşim GHZ değeri ile ön bellek hızı neden düşük intelde onu soruyorum
Ben karşılaştırma yapmıyorum kardeşim GHZ değeri ile ön bellek hızı neden düşük intelde onu soruyorum
Intel Core i9-7980XE al bu olsun daha üstün

Talihsiz bir örnek olmuş, i5 8400 sadece 2.8 olarak satılan ama 3.8 GHz boost hızına sahip bir işlemci. Oyun ve yük senaryolarında da güvenilir ve %99 ihtimalle de bu hızda çalışmaktadır.

Öbür yandan ön bellek boyutları farklılık gösterebilir. Her işlemcinin kendine ait bir mimarisi vardır. Performans kıstası yaparken önbellekleri ortaya koyarak bir yere varamayız. Genel olarak multi threadingi daha iyi performans veren işlemcilerin önbellekleri daha yüksektir. Bu durumda da Ryzen 2600 de bunu görmüşsünüz.

Oyuncu iseniz sizi buradaki değerler ilgilendirmeli,

PassMark - CPU Comparison Intel i5-8400 vs AMD Ryzen 5 2600

Intel tek çekirdek performansında, Ryzen ise çoklu çekirdek performansında daha iyi puanlar edinmiş. Oynayacağınız oyunların ağırlığı hangi tarafı gerektiriyorsa, ona göre bir seçim yapmalısınız.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı