İşlemcinin bozuk olduğu nasıl anlaşılır?

BarisGrln

Decapat
Benim PSU yanmıştı değiştirdim. Sonra anakart bozuldu. Garantiye gitti hala bozuktu(görüntü yoktu). Tamirciye verdim en azından RAM, işlemci, GPU, SSD çalışıyor mu onları kurtarayım diye. Sorum şu tamirci 1600X dahili GPU olmayan bir işlemciyi 2200G bin takılı olduğu bir sistemde denemiş ve görüntü vermemiş. 2200G'nün takılı olduğu sistemde harici bir ekran kartı varmış. Şimdi benim işlemcim mi bozuk yoksa BIOS'tan kaynaklı olarak PC GPU'yu işlemci üzerinde olarak görüyor ve açmıyor olabilir mi?

Benim PSU yanmıştı değiştirdim. Sonra anakart bozuldu. Garantiye gitti hala bozuktu(görüntü yoktu). Tamirciye verdim en azından RAM, işlemci, GPU, SSD çalışıyor mu onları kurtarayım diye. Sorum şu tamirci 1600X dahili GPU olmayan bir işlemciyi 2200G bin takılı olduğu bir sistemde denemiş ve görüntü vermemiş. 2200G'nün takılı olduğu sistemde harici bir ekran kartı varmış. Şimdi benim işlemcim mi bozuk yoksa BIOS'tan kaynaklı olarak PC GPU'yu işlemci üzerinde olarak görüyor ve açmıyor olabilir mi?
Onu bilemeyiz ama işlemci arızası olabilir. İşlemci bilgisayarı açınca ısınıyor mu diye kontrol edin. Hiç ısınmıyorsa sorun ondadır.

Sen bile tamirciye güvenememişsin, eğer dediği gibi ekran kartı olan sistemde çalışmadıysa işlemcide sorun vardır. Bilemeyiz nasıl denediğini, eğer İstanbul içi isen deneyebilirim fakat işlemci bozulması en zor parçalardan birisidir.

Bilgisayarcı tanıdık mı? Gözünüzle gördünüz mü işlemcinin çalışmadığını? Eğer size bu kelepir olmuş, şu kadar tamiri var -o fiyat da kesin işlemcinin kendisi kadardır- siz bunu bana satın gibi konuşuyorsa parçalarınızı alın gidin.

Onu bilemeyiz ama işlemci arızası olabilir. İşlemci bilgisayarı açınca ısınıyor mu diye kontrol edin. Hiç ısınmıyorsa sorun ondadır.
Reis ceza vardı ondan geç cevap verdim. Kendi pcmde arızalı analsrt varken 10 dk falan açık bıraktım hani elin sıcaklığıyla suyun sıcaklığı aynı olur hissetmez gibi olursun ya aynı öyleydi cpu ama tamirci ısınmadı dedi.
Bilgisayarcı tanıdık mı? Gözünüzle gördünüz mü işlemcinin çalışmadığını? Eğer size bu kelepir olmuş, şu kadar tamiri var -o fiyat da kesin işlemcinin kendisi kadardır- siz bunu bana satın gibi konuşuyorsa parçalarınızı alın gidin.
Tanıdık reis. Zaten pcden Biraz da olsa anlıyorum. Öyle bi hataya düşmem :D

İşlemciyi fansız kullanırsan 80-100 derecelere çıkması gerekiyor, elini yakacak kadar ısınır yani. Benzer bi sistemim var, test edebilirim kargo ücretini karşılarsan her iki yönden de.
Yok sağol. Zaten yeni bir anakart aldım. Gelsin tekrar deneyeceğiz. Bu defa daha sağlıklı olacağına inanıyorum. Bozulan parçayı da garantiye veririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı