İşlemcinin FPS'e etkisi ne kadar?

Bu konuda o kadar yanlış bilgi veriliyor ki... Sistem bir bütündür. Her parçanın birbirini desteklemesi gerekir. İşlemcinin ekran kartını, ekran kartının işlemciyi beslemesi lazımdır. Çok güçlü bir ekran kartı, güçsüz bir işlemciyle kullanıldığında darboğaz olur istenilen FPS değerlerini elde edemezsiniz. Çok güçlü bir işlemciyi, güçsüz bir ekran kartı ile kullanırsınız ekran kartınızın gücü kadar FPS değerleri elde edersiniz. Bu, "X oyunu işlemciyle çalışıyor" diyenler bunu nereden ağızlarına sakız ettiler bilmiyorum ama görüntü birimi olmadan işlemci hiçbir oyunu açamaz, FPS değerine katkısı olmaz bu kadar net. Güçlü bir işlemci kullanmanın e-spor oyunlarına tek katkısı, ekran kartını tam verimde kullanabilmesi ve yüksek önbellek boyutlarına sahip ise daha hızlı bir oyun deneyimi elde etmeniz(+ FPS değil).
Not: İşlemciniz halihazırda ekran kartını tam olarak besleyebiliyorsa söylediklerim geçerlidir.

Oyundayken işlemci %100 kullanılıp yetersiz kaldığı zamanlarda drop girer ve FPS çakılır. İşlemci bu şekilde etkiliyor. Mesela ben GTA 5, Cyberpunk 2077 gibi oyunlarda şehir içinde kalabalık yerlerde bu sorunu yaşıyorum.

Geri
Yukarı