İşlemcinin IPS [Instructions Per Clock] Değeri Nedir?

Bir işlemcinin her döngüde(cycle) kaç adet komut(instructions) işleyebildiğini ölçmek için kullanılan bir tür terim diye biliyorum, genel algı frekans ne kadar yüksek ise performans o kadar iyidir üzerine, tamamen yanlış olmasada tam anlamıyla doğru da değil.

Tam anlamıyla ölçülebilir bir değer mi bilmiyorum fakat bildiğim kadarıyla durum daha çok ne tür komutları ne kadar işleyebildiği ile alakalı.

Örnek : i7 6700k

Bu bilgileri edindiğim yabancı bir kaynak sende inceleyebilirsin
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• indir.png
    indir.png
    2,5 KB · Görüntüleme: 74
Kullanımında etkisi ne oluyor peki? Eski işlemcilerin IPS değeri çok düşük diye bir şey duydum. X3470, W3680, X5675 gibi işlemciler aklımda olduğu için IPS değeri kafamı karıştırıyor.

Modern işletim sistemleri eski nesil sistemlere göre daha fazla komut işlenmesini gerektiren algoritmalar kullanıyor, bu nedenden ötürü eski nesil bir işlemciyi, yeni nesil bir işletim sisteminde kullandığınızda çekirdek hızı ve sayısı gibi özellikler yeterli görünse de tam anlamıyla performansta randıman söz konusu olmuyor, tabii ki bu kullanım ihtiyacına göre şekillenecek bir durum.

Örnek vermek gerekirse sadece tarayıcı deneyimi ve basit office programları gibi bir ihtiyacınız varsa çok fazla önem arz etmeyecektir fakat yüksek yük altında çalışan uygulamalar ve oyunlar söz konusu olduğunda programın talep ettiği istekleri modern bir işlemci gibi karşılayamayabilir.

İşlemciler her yeni nesilde yeni komut özellikleri kazanır ve aynı anda yapılan işlemlere daha hızlı, daha doğru yanıt verir ayrıca işlemci tabanlı yeni nesil donanımlarında önünü açar.

En basit haliyle her işlemci döngüsünde işlenebilen komut türü ve sayısını belirleyen terim diyebilirim.

Kaynak: Instructions per cycle - Wikipedia
What are "Instructions per Cycle"?

Anladığım kadarıyla SSD'deki IOPS değeri gibi bir şey. Peki dediğim işlemciler yüksek yük altında çalışan uygulamalar ve oyunlarda yetmemesi gibi bir durumu olur mu? Yetmediği zaman fazla bir kasma yani önemi fazla mı?

Anladığım kadarıyla SSD'deki IOPS değeri gibi bir şey. Peki dediğim işlemciler yüksek yük altında çalışan uygulamalar ve oyunlarda yetmemesi gibi bir durumu olur mu? Yetmediği zaman fazla bir kasma yani önemi fazla mı?

Tam anlamıyla uyuşmasa da benzer bir durum diyebilirim "IOPS" durumu için.

İşlemcinin sahip olduğu komut çeşitliliği kullandığınız bütün donanımın performansını direkt olarak etkiliyor, yani kısacası bilgisayarınızın diğer parçaları eğer işlemcinin işleyebildiği komut tipleri ve sayılarını aşan türdense ekran kartınızdan, depolamadan daha düşük verim alacağınız anlamına gelir işlemciniz yaşlı bir amca ve siz ona akıllı telefon kullanmayı öğretiyorsunuz, sonuç itibari ile arama ve mesaj özelliklerini yerine getirecektir fakat beklenen hızda ve verimde değil. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı